artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Το «πάλεψε» με δέκα παίχτες ο Εορδαϊκός αλλά ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο Α.Ο. Νέας Αρτάκης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την εντός έδρας ήττα με σκορ 0-2 υπέστη η ομάδα του Εορδαϊκού από τον Α.Ο. Νέας Αρτάκης, το Σάββατο 16 Μαρτίου

, στο γήπεδο της Πτολεμαΐδας «Αιμίλιος Θεοφανίδης».

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής Κατηγορίας.

Τα δύο γκολ για τους φιλοξενημένους, πέτυχαν οι Στασινόπουλος (73’) και Μεταξάς (95’).

Η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε αρκετή ένταση, τόσο μέσα στον αγωνιστικό χώρο, όσο και έξω από αυτόν, με τους ψυχραιμότερους να ηρεμούν την «τεταμένη» κατάσταση, κυρίως μετά την ολοκλήρωση του παιχνιδιού.

Στα αγωνιστικά, ο Εορδαϊκός ίσως άξιζε κάτι παραπάνω από το ματς, αφού έκανε κατάθεση ψυχής καθ’ όλη την διάρκεια, απέναντι σ’ ένα πολύ δυνατό σύνολο, όπως είναι αυτό της Νέας Αρτάκης, όπου συγκατοικεί κιόλας στην κορυφή με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου.

Το σύνολο του κύριου Κατακαλίδη, κλήθηκε να διαχειριστεί μία πολύ δύσκολη συγκυρία, αφού μόλις στο 30ο λεπτό, ο Θωμάς Πιρίζταους αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στο πρόσωπο του Παυλίδη.

Η αριθμητική υπεροχή των φιλοξενούμενων δεν φάνηκε σε κανένα σημείο, αφού οι παίχτες του Εορδαϊκού μπόρεσαν να το καλύψουν, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, αφού τελικά η Νέα Αρτάκη βρήκε τον τρόπο να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των γηπεδούχων.

1-461-A6810

C843

Η πρώτη καλή ευκαιρία θα έρθει στο 4’ για τον Εορδαϊκό, αλλά το σουτ που θα κάνει ο Παπανικόπουλος θα περάσει άουτ.

Στο 11’ ο Σαλπιγγίδης θα βρεθεί απέναντι από τον Δημητριάδη μέσα στην περιοχή, αλλά το κοντινό σουτ που κάνει, θα αποκρούσει σωτήρια ο Δημητριάδης.

Στο 25’ ο  Σπηλιώτης θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Δημητριάδης θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

Στο 28ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι θα διαμαρτυρηθούν πολύ έντονα για πέναλτι πάνω στον Σπηλιώτη, αλλά ο διαιτητής Ρηγόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το ματς.

Στο 30ο λεπτό θα έρθει η απευθείας κόκκινη κάρτα στο Πιρίτζαους, ο οποίος αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στο πρόσωπο του Παυλίδη, στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Από την κόκκινη και μετά το παιχνίδι «άναψε», με αποκορύφωμα την φάση του 39ο λεπτού, εκεί όπου ο Στεργιόπουλος θα πέσει στο έδαφος στον χώρο του κέντρου, μετά από αγκωνιά του Σπηλιώτη, με τον διαιτητή να βγάζει την κίτρινη κάρτα στον παίχτη της Αρτάκης. Εκεί υπήρξε σύρραξη, μεταξύ των παιχτών αλλά και των πάγκων, με την «φωτιά» να σβήνει μετά από περίπου τρία λεπτά.

2-461-A6816

theodoridis834p

Το ματς συνεχίστηκε και στο 44ο λεπτό, ο Μπιμπισίδης από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή θα σουτάρει, αλλά ο Δημητριάδης θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος και μετά από ένα ανιαρό πρώτο εικοσάλεπτο, ο Εορδαϊκός παραλίγο να σκοράρει στο 65ο λεπτό, εκεί όπου μετά από «αναμπουμπούλα» στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Νίκολλι θα σουτάρει από κοντινή απόσταση, αλλά ο Μπιμπισίδης θα διώξει την πάλα πάνω στην γραμμή «ως από μηχανής θεός».

Στο 68’ ο Ταυταρίδης θα απειλήσει την Αρτάκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα από την εστία του Δημητριάδη.

Στο 73ο λεπτό όμως και μετά από εκτέλεση κόρνερ και φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Εορδαϊκού, ο Στασινόπουλος από κοντά θα πλασάρει, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας έτσι το 0-1 για τον  Α.Ο. Νέας Αρτάκης, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών.

3-461-A6886

SUVON BANNERS 800x118pix

Στο 81ο λεπτό, ο τερματοφύλακας του Εορδαϊκού, Τρύφων Δημητριάδηςμ θα πει τριπλό «όχι» σε σουτ των Λάμπρου, Χατζηστάμου και Μπιμπισίδη.

Στο 93ο λεπτό, οι γηπεδούχοι θα χάσουν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, με το Νίκολλι να πιάσει εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι μέσα στην περιοχή αλλά ο αμυντικός της Αρτάκης θα διώξει με το κεφάλι πάνω στη γραμμή.

Έτσι στο 95ο λεπτό και ενώ ο Δημητριάδης ρίσκαρε ανεβαίνοντας ψηλά, ο Μεταξάς θα του κλέψει την μπάλα και σε κενή εστία θα διαμορφώσει το τελικό 0-2 για τον Α.Ο. Νέας Αρτάκης.

4-461-A6943

toucan834 1

Η ομάδα του Εορδαϊκού έπεσε στην 10 θέση με 38 βαθμούς, ενώ η Νέα Αρτάκη συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου με 59 βαθμούς.

Ο Εορδαϊκός την επόμενη αγωνιστική παίζει εκτός έδρας με το Κιλελέρ.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εορδαϊκός: Δημητριάδης, Στεργιόπουλος, Κοντογουλίδης (83’ Άνταμς), Πιρίτζαους, Obadikj (89’ Ιλιέφσκι), Πούλιος, Μπαλίτσας, Παπαδόπουλος (46’ Κουνάβας), Αιχμαλωτίδης (76’ Τσαγκαλίδης), Νίκολλι, Παπανικόπουλος.

Α.Ο. Νέας Αρτάκης: Ντουμάνης, Ρέντζας (69’ Μεταξάς) , Στασινόπουλος, Τσούπρος, Μπιμπισίδης, Ταυταρίδης, Σαλπιγγίδης, Παπαδάκης (81’ Γερογιάννης), Παυλίδης (76’ Λάμπρου) , Ιορδανίδης, Σπηλιώτης (46’ Χατζηστάμου)

Διαιτητής: Ρηγόπουλος Λουκάς (Ημαθίας)

Α’ Βοηθός: Γκόγκος Αντώνιος (Ημαθίας)

Β’ Βοηθός: Μουρατίδης Κωνσταντίνος (Ημαθίας)