artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Super League 2: Επέστρεψε και πάλι από την «κόλαση» η Κοζάνη, με «buzzer beater» του Μαξίμοβιτς και έμεινε όρθια στην Καρδίτσα (φωτογραφίες - βίντεο)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Με έναν πολύτιμο βαθμό επέστρεψε από την Καρδίτσα η ομάδα της Κοζάνης, αφού αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1

κόντρα στην τοπική Αναγέννηση και το… θρίλερ της παραμονής συνεχίζεται.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των Play Out του Βορείου Ομίλου της Super League 2, ενώ πλέον απομένουν ακόμα τέσσερα παιχνίδια, για να μάθουμε ποιες ομάδες θα παραμείνουν στην κατηγορία και ποιες θα υποβιβαστούν.

Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη μπορεί να βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ, αφού μόλις στο 4ο λεπτό ο Φερνάντο Κονίλιο με σουτ άνοιξε το σκορ (1-0) για τους γηπεδούχους, αλλά δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, με τον Σέρβο φορ Μαξίμοβιτς να σκοράρει στο 95ο λεπτό με πανέμορφο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή, χαρίζοντας στην ομάδα του έναν πολύτιμο βαθμό, ενόψει της δύσκολης συνέχειας που έρχεται.

Να τονίσουμε πως τερματοφύλακας της Κοζάνης Τάσος Καραγκιόζης έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην αναμέτρηση, αφού με τις αποκρούσεις του κράτησε την Κοζάνη μέσα στο παιχνίδι, δίνοντας το δικαίωμα να ελπίζει μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, που τελικά ήρθε και η ισοφάριση.

Στις υπόλοιπες ευκαιρίες του ματς, ο Σκόνδρας απείλησε στο 10ο λεπτό για την Καρδίτσα αλλά ο Καραγκιόζης απέκρουσε την μπάλα.

Στο 14’ θα έρθει η πρώτη καλή στιγμή για την Κοζάνη, με τον Γραμμένο να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα καταλήξει σε άουτ.

Στο 40ο λεπτό ο Μανώλης Καλλέργης θα δοκιμάσει το πόδι του από μακρινή απόσταση με σουτ στην κίνηση, αλλά ο Τσέλιος θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 42ο λεπτό η Αναγέννηση Καρδίτσας θα χάσει μοναδική ευκαιρία για δεύτερο γκολ, με τον Ανδρικόπουλο να γυρνάει την μπάλα μέσα στην περιοχή, η οποία θα φτάσει στον Ξύδα, ο οποίος από πλεονεκτική θέση θα σουτάρει δυνατά, αλλά ο Τάσος Καραγκιόζης θα αποκρούσει εντυπωσιακά και σωτήρια την μπάλα, η οποία θα χτυπήσει στο δοκάρι και θα απομακρυνθεί, στην τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Στο 49ο λεπτό ο Ξύδας θα δώσει στον Μπούζα, ο οποίος θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα σε άουτ.

Στο 62ο λεπτό ο Ποζατζίδης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα προς την εστία, σε μία φάση όπου ο Τσέλιος απέκρουσε την μπάλα με περιπετειώδη τρόπο και την Κοζάνη να διαμαρτύρεται πολύ έντονα προς τον διαιτητή και τον επόπτη πως η μπάλα είχε περάσει την γραμμή του τέρματος.

Για τουλάχιστον πέντε λεπτά ακολούθησε μεγάλη σύρραξη ανάμεσα στις δύο ομάδες, με το διαιτητή να μοιράζει κόκκινες κάρτες σε αξιωματούχους των συλλόγων και το ματς να συνεχίζεται κανονικά.

Στο 91’ μετά από σέντρα του Σταμόπουλου, ο Κοκκίνης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Στο 91’ ο Σουλιώτης θα πιάσει την κεφαλιά για την Κοζάνης μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Τσέλιος θα κάνει εντυπωσιακή επέμβαση.

Έτσι η Κοζάνη παρέμεινε στην 5η θέση φτάνοντας τους 19 βαθμούς, τους ίδιους που έχει και ο Καμπανιακός, με την Καρδίτσα να έχει έναν παραπάνω στους 20. Αυτές οι τρεις ομάδες θα διεκδικήσουν την σωτηρία τους, μέχρι το τέλος.

Την επόμενη αγωνιστική η Κοζάνη θα υποδεχτεί τον Ηρακλή, σε ακόμα ένα κρίσιμο ματς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αναγέννηση Καρδίτσας: (Γιώργος Τυριακίδης) Τσέλιος, Μπούζας, Ανδρικόπουλος, Σκόνδρας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Σαλαμούρας (83′ Κοκκίνης), Βερνάρδος (83′ Ντουμάνης), Κονίλιο, Ξύδας (86′ Κορέλας), Αθανασιάδης (59′ Κέρθι).

Κοζάνη: (Άγγελος Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Τσιμπούκας, Σουλιώτης, Τάτσης, Σιατραβάνης, Παπαδόπουλος (37′ Ποζατζίδης), Αναστασόπουλος, Νάτσος (53′ Ίτσιος), Γραμμένος (53′ Μαξίμοβιτς), Καλλέργης

Διαιτητής: Ξηρογιάννης (Βοιωτίας)

Βοηθοί: Φίλος (Βοιωτίας), Σακκάς (Θεσσαλίας)