musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Δύσκολη νίκη του Φούφα απέναντι στον Μακεδονικό Κοζάνης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την νίκη με σκορ 2-1 πανηγύρισε ο Μακεδονικός Φούφα σήμερα το απόγευμα στο Στρατιωτικό γήπεδο Κοζάνης, απέναντι στον παθιασμένο Μακεδονικό Κοζάνης, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Ο κόσμος που παρακολούθησε το παιχνίδι, κάτω από καλές καιρικές συνθήκες, είδε τις δύο ομάδες να βγάζουν αρκετές ευκαιρίες στις δύο εστίες, καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους όμως να παίρνουν στον τέλος την πολύτιμη νίκη. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά οι παίχτες του Φούφα είχαν μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα.

Ξεχώρισαν οι δυνατές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή από τους παίχτες των δύο ομάδων, όπου έδειξαν από την αρχή πως ήθελαν το τρίποντο.

Ο Μακεδονικός Φούφα ευτίχισε στο 14ο  λεπτό να ανοίξει το σκορ. Οι αμυντικοί των γηπεδούχων δεν απομάκρυναν καλά την μπάλα, με τον Τοπάλη να πιάνει σουτ στην κίνηση και να σημειώνει ένα πανέμορφο τέρμα για την ομάδα του. Για το υπόλοιπο του παιχνιδιού η μπάλα ήταν συνεχώς πάνω κάτω με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Στο 79ο λεπτό, μετά από σύγχυση στην άμυνα του Μακεδονικού Κοζάνης, ο Χάϊτας έκανε την κεφαλιά από κοντά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Βαρυτιμίδη, γράφοντας το 0-2. Εκεί που όλα έδειχναν πως ο Φούφας είχε καθαρίσει το ματς, ο Πιλικίδης, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή, με δυνατό ξεροκόμματο σουτ από την μεγάλη περιοχή, νίκησε τον Σακαρίδη και ξανά έβαλε τον Μακεδονικό Κοζάνης στο παιχνίδι. Μέχρι την λήξη, το σκορ έμεινε στο 1-2, παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων για ισοφάριση.

Πλέον ο Μακεδονικός Φούφα έφτασε στους 37 βαθμούς και είναι δεύτερος, ενώ ο Μακεδονικός Κοζάνης έμεινε στους 12 και μπαίνει πλέον σε μπελάδες, αφού βρίσκεται στην 14η θέση.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

(1ο ημίχρονο)

5’ Σέντρα από τον Σέχι, κεφαλιά από τον Μπέμπη, μπλοκάρει ο Σκαρίδης

14’ (ΓΚΟΛ) Ο Τοπάλης θα εκμεταλλευτεί το λάθος της άμυνας, και με εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής θα ανοίξει το σκορ για το Φούφα. 0-1

36’ Σου από τον Κεσκιλίδη, μπλοκάρει ο Βαρυτιμίδης

42’ Σουτ από τον Σέχι, αποκρούει ο Σακαρίδης

45’ Γυριστό σουτ από τον Μπέμπη μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ

45+2 Απευθείας φάουλ από τον Τοπάλη, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι

(2ο ημίχρονο)

52’ Σουτ από τον Χάϊτα, μπλοκάρει ο Βαρυτιμίδης

56’ Άστοχο σουτ από τον Σέχι

67’ Κεφαλιά από τον Μπέμπη, η μπάλα λίγο άουτ

69’ Διπλό σουτ από τον Τοπάλη, διώχνει σε κόρνερ ο Βαρυτιμίδης

78’ Ατομική ενέργεια και σουτ από τον Πιλικίδη, η μπάλα άου

79’ (ΓΚΟΛ) Ο Χάϊτας με κεφαλιά, έπειτα από μία σύγχυση στην άμυνα του Μακεδονικού Κοζάνης θα γράψει το 0-2 για τον Φούφα

81’ Σουτ από τον Πιλικίδη, ο Σακαρίδης αποκρούει σε κόρνερ

84’ ο Χάϊτας θα βγει τετ α τετ, με τον Βαρυτιμίδη να βγαίνει από την εστία του, αλλά ο επιθετικό του Φούφα χάνει μοναδική ευκαιρία σε κενό τέρμα

87’ (ΓΚΟΛ) Ο Πιλικίδης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, θα μειώσει για τον Μακεδονικό Κοζάνης. 1-2

88’ Ο Χάϊτας θα κάνει το πλασέ από κοντά, η μπάλα λίγο άουτ

90’ Σουτ από τον Τσαμπούρη, η μπάλα ψηλά άουτ

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μακεδονικός Κοζάνης: Βαρυτιμίδης, Πιλικίδης, Αργυρόπουλος (88’ Ζαχαριάδης), Αντωνόπουλος, Μαμάτσιος, Τσατσόπουλος, Νάνος, Μπέμπης (82’ Τσαμπούρης), Κουτούλας, Κουτσιακουντζίδης (59’ Πιλικίδης Α.), Σέχι

Μακεδονικός Φούφα: Σακαρίδης, Κεσκιλίδης, Περιχανα, Ίτσκος (72’ Τσαγκαλίδης), Κεσκιλίδης Α., Σιδηρόπουλος (93’ Μούκας), Κοτζαφίλιος, Μαργιορίδης, Χατζηρούμπης (72’ Φαχαντίδης), Τοπάλης, Χάϊτας

Διαιτητές: Πανυτσίδης, Παπαδόπουλος, Γάτσου