musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Δύσκολη νίκη και βαθμολογική «ανάσα» για την Κοζάνη! (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Σπουδαία εντός έδρας νίκη πήρε η ομάδα της Κοζάνης, απέναντι στον Θεσπρωτό. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με σκορ 1-0, έπειτα από ένα αγχωτικό παιχνίδι.

Το ματς έγινε στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ' Εθνικής και το top-sport.gr βρέθηκε στο ΔΑΚ Κοζάνης.

Λυτρωτής για την Κοζάνη ήταν ο Καραμπατζάκης, ο οποίος με κοντινό πλασέ έδωσε την μεγάλη νίκη στην ομάδα του, μία νίκη ψυχολογίας και αλλά και βαθμολογικής σημασίας, αφού η Κοζάνη ξέφυγε από την ζώνη του υποβιβασμού, φτάνοντας του 32 βαθμούς. Ο ίδιος παίχτης πέντε λεπτά πριν την επίτευξη του τέρματος, έχασε πέναλτι σε μαρκάρισμα που έγινε πάνω στον Τραυλό.

Ας πάρουμε το παιχνίδι από την αρχή.

Η Κοζάνη κυριάρχησε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας πολλές ευκαιρίες για γκολ, τόσο στο πρώτο μέρος, όσο και στον δεύτερο. Από την άλλη, οι παίχτες του Θεσπρωτού, περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, δείχνοντας πως ήθελαν να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνά τους. Επιθετικά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλό, αφού σε όλο το παιχνίδι είχαν μόλις μία τελική προσπάθεια, με ένα σουτ που έγινε από μακριά.

Στη μεσαία γραμμή είδαμε δυνατό παιχνίδι, με πολλά μαρκαρίσματα και αρκετές μονομαχίες. Το παιχνίδι στην μεγαλύτερη διάρκειά του, διεξήχθη κάτω από καταρρακτώδη βροχή, όπου δυσκόλεψε το έργο των ποδοσφαιριστών.

Στο πρώτο μέρος, οι παίχτες του Γιάννη Προβίδα σπατάλησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά στάθηκαν και άτυχοι σε κάποιες από αυτές. Η Κοζάνη σφυροκοπούσε την άμυνα του Θεσπρωτού, με τους φιλοξενούμενους να έχουν κλειστεί πίσω. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν περισσότερο επιθετικά, αφού ήθελαν πάση θυσία ένα γκολ που θα τους έδινε την νίκη. Θα μπορούσαν να το πετύχουν στο 69ο λεπτό στο αμφισβητούμενο πέναλτι που έγινε πάνω στον Τραυλό. Οι παίχτες του Θεσπρωτού, διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή για την συγκεκριμένη φάση, που όπως φάνηκε ήταν εκτός περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καραμπατζάκης, αλλά ο Κολιοφούκας έπεσε σωστά στην αριστερή γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Ο Καραμπατζάκης έδειχνε να μην το πιστεύει, αλλά πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η λύτρωση για την Κοζάνη καθώς και για τον ίδιο. Ο Τραυλός εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, οι αμυντικοί αδράνησαν με τον Καραμπατζάκη να το εκμεταλλεύεται και να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα. γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του. Ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τους παίχτες, καθώς και από όλο τον πάγκο της Κοζάνης.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, βρήκε νικήτρια την ομάδα της Κοζάνης, απέναντι στον αξιόμαχο Θεσπρωτό. Πλέον  οι «ερυθρόλευκοι» μπορούν να νιώθουν πιο ασφαλείς για την παραμονή τους στην κατηγορία, αλλά ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, αφού μένουν άλλες 7 αγωνιστικές.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

8’ Σουτ από τον Τσικόπουλο, μπλοκάρει ο Κολιοφούκας

11’ Σουτ από τον Παπαδόπουλο, μπλοκάρει ο Κολιοφούκας

20’ Σέντρα σουτ από τον Ματούλα, η μπάλα ελάχιστα άουτ

29’ Σουτ από τον Ταφαρλή, η μπάλα ψηλά άουτ

31’ Απευθείας φάουλ από τον Τραυλό, η μπάλα κοντράρει σε αμυντικό του Θεσπρωτού και περνάει σύριζα από το δοκάρι

32’ Απευθείας κόρνερ από τον Τραυλό, διώχνει ενστικτοδώς σε κόρνερ ο Κολιοφούκας

46’ Σέντρα ακριβείας από τον Ηλία, κεφαλιά από τον Δούμα, η μπάλα ελάχιστα άουτ

50’ Δυνατό σουτ από τον Μπιμπίρη, αποκρούει ο Κολιοφούκας

51’ Σέντρα από τον Τραυλό, ο Μπιμπίρης πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι

62’ Κόρνερ από τον Τραυλό, δυνατή κεφαλιά από τον Αλιατίδη, αποκρούει εντυπωσιακά ο Κολιοφούκας, με τον Παπαδόπουλο να σουτάρει σε δεύτερη φάση και τον Κολιοφούκα να μπλοκάρει εκ νέου

63’ Μακρινό σουτ από τον Κοσμίδη, η μπάλα άουτ

64’ Κόρνερ από τον Ταφαρλή, κκεφαλιά από τον Μπιμπίρη η μπάλα λίγο έξω

69’ Ο Τραυλός κερδίζει πέναλτι, ο Καραμπατζάκης εκτελεί, αλλά και πάλι ο Κολιοφούκας εκτινάσσετε και σώζει τον Θεσπρωτό

74’ (ΓΚΟΛ 1-0) Ο Τραυλός εκτελέσει φάουλ, θα επικρατήσει σύγχυση στην άμυνα του Θεσπρωτού και ο Καραμπατζάκης με κοντινό πλασέ θα ανοίξει το σκορ

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κοζάνη: Σταματόπουλος, Ηλίας, Ματούλας, Μπιμπίρης, Τσικόπουλος, Καραμπατζάκης, Τσικόπουλος Ηλίας(46’ Αλιατίδης), Τραυλός(88’ Τραυλός), Δούμας, Ταφαρλής, Παπαδόπουλος(77’ Χαματάι)

Θεσπρωτός: Κολιοφούκας, Μώκος, Ασωνίτης, Μητσέλος, Καρύδης, Μπουρδούβαλης, Παππάς, Σουκρήογλου(57’Κοσμίδης), Αθανασόπουλος, Λεοντίου(57’ Ιωάννου), Σιάνης(Ρίκο Γκόμεζ)

Διαιτητής: Τρέβλας – Επόπτες: Γραικός, Σκορδίλης