garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Δύσκολη» εκτός έδρας νίκη της Κοζάνης κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Το «τρίποντο» της νίκης με σκορ 2-1 πανηγύρισε η ομάδα της Κοζάνης απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής το απόγευμα του Σαββάτου.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το www.top-sport.gr βρέθηκε στο γήπεδο της Νέας Χαραυγής και έχει το αναλυτικό ρεπορτάζ της αναμέτρησης.

Μπροστά σε περίπου 250 φιλάθλους, όπου κατέκλεισαν και τις δύο κερκίδες του γηπέδου, ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής φιλοξένησε στην έδρα του την ομάδα της Κοζάνης.

Οι καιρικές συνθήκες ήταν ιδανικές για ποδόσφαιρο, με μοναδικό αρνητικό τον αέρα, όπου ίσως δυσκόλεψε λίγο περισσότερο τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι παίχτες του κύριου Παπαδόπουλου συνέχισαν το θετικό τους σερί, νικώντας δύσκολα και αγχωτικά την ομάδα της Χαραυγής με σκορ 2-1, χάρις σε γκολ που πέτυχαν οι Δούμας και Δημήτρης Παπαδόπουλος στις αρχές του κάθε ημιχρόνου.

Από την άλλη πλευρά ο κύριος Αναστασιάδης είδε τους παίχτες του να «ξυπνούν» μετά το 75ο λεπτό του παιχνιδιού, όπου ο Χουϊλίδης πέρασε ως αλλαγή, σκόραρε και έδωσε ελπίδες στην ομάδα του, χωρίς όμως στο τέλος να πάρει κάτι θετικό από το ματς.

Η αναμέτρηση ήταν «φτωχή» από πλευράς ευκαιριών, αλλά πολύ δυνατή από πλευράς δύναμης, αφού στο χώρο της μεσαίας γραμμής και όχι μόνο έγιναν πολύ δυνατές μονομαχίες εκατέρωθεν.

Το τελικό 2-1 υπέρ της Κοζάνης ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, αφού οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους, δείχνοντας ακριβώς τι θέλουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Για τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής, απουσίασε λόγω τραυματισμού ο Χατζηρούμπης, παίχτης ο οποίος θα έδινε το κάτι παραπάνω στην μέσο επιθετική γραμμή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, αφού «μόλις» στο 4ο λεπτό, μετά σέντρα του Κοτζατίσογλου, ο Δούμας με κοντινό πλασέ μετά από αδράνεια της άμυνας, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, αιφνιδιάζοντας την Χαραυγής.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής θα έρθει στο 24ο λεπτό, όπου μετά από φάση διαρκείας, τα σουτ των Ζηνόβιου, Κουμπούρα και Μανακίτσα θα τα αποκρούσει η άμυνα της Κοζάνης, διαφεύγοντας έτσι τον κίνδυνο. Τρία λεπτά αργότερα μία κεφαλιά του Ζηνόβιου θα περάσει άουτ.

Στο 30ο λεπτό είναι η σειρά της Κοζάνης αν απειλήσει, με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο να κάνει το σουτ και την μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 40ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ναθαναηλίδη, ο Τσικόπουλος στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα, παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι και να καταλήγει σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Θεοδωρίδης θα χάσει μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει, αφού η κεφαλιά που θα πιάσει από το ύψος του πέναλτι, θα περάσει «ξυστά» δίπλα από το δοκάρι του Κοκκινίδη. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του ημιχρόνου, με τις ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 1-0 υπέρ της Κοζάνης.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς όπως και το πρώτο ημίχρονο, με την Κοζάνη να αιφνιδιάσει ξανά την άμυνα του Μέγα Αλέξανδρου Χαραυγής. Συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, μετά από σέντρα του Φωλίνα μέσα στην μεγάλη περιοχή και κακό διώξιμο του Σαββίδη, η μπάλα θα φτάσει στον Παπαδόπουλο, ο οποίος με δυνατό σουτ στην κίνηση δεν θα αφήσει κανένα περιθώριο στον Ζηνόβιο, γράφοντας έτσι το 0-2 για την ομάδα του.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής από εκεί και πέρα προσπάθησε να βγει μπροστά, αφού τα πράγματα πλέον ήταν πολύ δύσκολα για την ομάδα του κύριου Αναστασιάδη. Στο 59ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι θα χάσει σημαντική ευκαιρία για να «κλειδώσουν» τη νίκη, αφού μετά από τακουνάκι του Κοτζαντίσογλου, η μπάλα θα φτάσει στο Δούμα ο οποίος από πολύ κοντά θα κάνει το σουτ αλλά ο Ζηνόβιος θα δείξει τα αντανακλαστικά του, αποκρούοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο 69’ μετά από σέντρα του Μάριου Θεοδωρίδη από τα δεξιά, ο Νίκος Ζηνόβιος θα κοντρολάρει την μπάλα μέσα στην περιοχή, θα κάνει και το σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ, χάνοντας μία καλή ευκαιρία για να μειώσει το σκορ.

Η είσοδος του Χουϊλίδη μέσα στο παιχνίδι, άλλαξε τις ισορροπίες στη μεσαία γραμμή, με την Χαραυγή πλέον να γίνεται πιο επιθετική στο παιχνίδι της. Μάλιστα στο 78ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Ναθαναηλίδη η μπάλα θα φτάσει στην περιοχή της Κοζάνης, όπου μετά από σύγχυση στην άμυνα, ο Χουλίδης θα πιάσει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα μέσα στην εστία του Κοκκινίδη, μειώνοντας έτσι για τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής σε 2-1.

Στο 82’ και ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση, ο Νίκος Τραυλός θα μπει στην περιοχή θα κάνει το σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.  Από εκεί και πέρα η Χαραυγή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσε να βγάλει κάτι περισσότερο, αφού η άμυνα της Κοζάνης έδειξε αρκετά συγκεντρωμένη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού.

Η τελευταία καλή φάση του ματς, έγινε στο 92ο λεπτό, με τον Πουτογλίδη να βγαίνει τετ α τετ, να κάνει το σουτ αλλά ο Ζηνόβιος σε ακόμα μία φάση θα αποκρούσει σωτήρια την μπάλα.

Το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από τον κύριο Κουτσώνα, θα δώσει το «τρίποντο» στην Κοζάνη, η οποία μετά από έξι αγωνιστικές θα φτάσει του 15 βαθμούς. Από την άλλη ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής θα μείνει με 10 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική η Κοζάνη θα φιλοξενήσει στην έδρα της την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής: (Λεωνίδας Αναστασιάδης) Ζηνόβιος Σ., Μανακίτσας (70’ Χουϊλίδης), Κουμπούρας, Σαββίδης (76’ Βογιατζής), Σαριόγλου, Δήμτσιος, Ναθαναηλίδης (87’ Πριονάς), Τακίδης, Χατζής, Θεοδωρίδης, Ζηνόβιος Ν.

Στον πάγκο: Τεντσογλίδης, Μπουρμπουλας

Φ.Σ. Κοζάνη: (Βασίλης Παπαδόπουλος) Κοκκινίδης, Τρομπούκης, Φωλίνας, Πουλατσόγλου (16’ Πουτογλίδης), Κιοσκερίδης, Τσικόπουλος, Παπαδόπουλος (76’ Καραγιάννης), Κοτταρίδης, Κοτζατίσογλου (85’ Αποστολίδης), Τραυλός (92’ Μαλούτας), Δούμας

Στον πάγκο: Πατουλίδης, Ποσινακίδης, Παπαδόπουλος Π.

Διαιτητής: Κουτσώνας

Βοηθοί: Τσιαμπάζης – Τζιουβάρας

Παρατηρητής: Χατζηπαυλίδης

Γιατρός: Παπαχρήστου