garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Συναρπαστική» ισοπαλία ανάμεσα σε Α.Ε. Κοζάνης και Μακεδονικό Σιάτιστας με «buzzer beater» του Τσακνάκη! (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Μία ανεπανάληπτη ισοπαλία με σκορ 3-3 «έλαβε χώρα» στο Στρατιωτικό Γήπεδο Κοζάνης ανάμεσα στην Αθλητική Ένωση Κοζάνης και τον Μακεδονικό Σιάτιστα, με τους πρωτοπόρους

να «κλέβουν» το βαθμό της ισοπαλίας στο 94ο λεπτό με «ήρωα» τον Τσακνάκη.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι που παραβρέθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου στο Στρατιωτικό Γήπεδο Κοζάνης, με την Α.Ε. Κοζάνης να φιλοξενεί τον Μακεδονικό Σιάτιστας.

Η αναμέτρηση είχε πολλές εναλλαγές συναισθημάτων καθ’ όλη την διάρκεια και για τις δύο ομάδες, αφού το σκορ άλλαζε συνεχώς, πότε υπέρ των «κίτρινων» πότε υπέρ του πρωτοπόρου του βαθμολογικού πίνακα, Μακεδονικού Σιάτιστας.

«Ήρωας» και «χρυσή» αλλαγή για τους φιλοξενούμενους ήταν αδιαμφισβήτητα ο Παύλος Τσακνάκης, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, ισοφαρίζοντας για την Σιάτιστα δύο φορές, δίνοντας τελικά στην ομάδα του, τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, στις καθυστερήσεις.

Το παιχνίδι είχε τρομερό πάθος απ’ όλους τους ποδοσφαιριστές, αρκετά γκολ, πολλές φάσεις, πολύ δυνατές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής αλλά και πάρα πολλά «γαλλικά» εκατέρωθεν. Να τονίσουμε πως από την αρχή έως και το τέλος το ματς «μύριζε» μπαρούτι, χωρίς όμως να ξεφύγει η κατάσταση.

Ας πάρουμε όμως το ματς από την αρχή. Ο Μακεδονικός Σιάτιτσας άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, με τον συνήθη ύποπτο Ταφαρλή. Η Α.Ε. Κοζάνης ισοφάρισε στο 36ο λεπτό με τον Μπαλίτσα σε 1-1, ενώ στο 64’ έκανε και το 2-1 με τον Σαλονικίδη. Στο 73’ ο Τσακνάκης έκανε το 2-2 για την Σιάτιστα, με τον Καραγεώργο να δίνει και πάλι το προβάδισμα στους «κίτρινους», με εκτέλεση πέναλτι. Το τελικό 3-3 για τους φιλοξενούμενους διαμόρφωσε ο Παύλος Τσακμάκης στο 94ο λεπτό, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από τη μία πλευρά η Α.Ε. Κοζάνης δημιούργησε συνολικά έξι τελικές προσπάθειες μπροστά στην εστία του Παναγιωτίδη, ενώ η Σιάτιστα τελείωσε την αναμέτρηση με δέκα τελικές προσπάθειες στην αντίπαλη εστία.

Στο 4ο λεπτό, ο Τσιούκρας θα σκοράρει, αλλά θα υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ μέσα σε διαμαρτυρίες. Στο 10’ ένα σουτ από τον Ταφαρλή, δεν θα ανησυχήσει τον Παναγιωτίδη. Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Α.Ε. Κοζάνης θα έρθει στο 28ο λεπτό, με τον Pereira, να κάνει δυνατό σουτ και τον Παναγιωτίδη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (29ο), μετά από λάθος εκτέλεση φάουλ του Παναγιωτίδη από πλευράς Α.Ε. Κοζάνης, ο Ταφαρλής θα κλέψει την μπάλα, θα πασάρει στον Στεργίου, ο οποίος θα μπει στην περιοχή, θα κάνει συρτή σέντρα με τον Ταφαρλή σε κενή εστία να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 του Μακεδονικού Σιάτιστας.

Στο 31’ ο Pereira και πάλι, θα κάνει το πλασέ από κοντινή απόσταση, αλλά ο «πορτιέρο» της Σιάτιστας θα μπλοκάρει την μπάλα. Στο 34’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Παπαρίζου, ο Παναγιωτίδης θα πιάσει την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα (36ο λεπτό), μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραγεώργου, ο Μαντζώλας θα κάνει κεφαλιά πάσα από διαγώνια θέση, με τον Μπαλίτσα να «πετάγεται» και με προβολή θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με τις ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες. Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα πολύ πιο δυνατό παιχνίδι, αφού και οι δύο ομάδες «διψούσαν» για το «τρίποντο» της νίκης, για διαφορετικούς λόγους.

Στο 49ο λεπτό, ο Μούστα θα πιάσει δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή μετά από αναταραχή, με τον Παπαγερίδη να πραγματοποιεί πολύ μεγάλη απόκρουση, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ. Στο 52’ ο Μαλούτας θα χάσει τρομερή ευκαιρία, αφού θα κάνει προβολή σε κενή εστία, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 64ο λεπτό και ενώ οι φιλοξενούμενοι πίεζαν για το γκολ, η Α.Ε. Κοζάνης θα βρει τον τρόπο να πάρει αυτή το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καραγεώργου, ο Σαλονικίδης θα πηδήξει ψηλότερα όλων και με δυνατή κεφαλιά θα κάνει το 2-1 για τους γηπεδούχους. Στο 73ο λεπτό όμως, ο Τσακνάκης που είχε περάσει ως αλλαγή, θα κάνει δυνατό σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Παπαγερίδη, ισοφαρίζοντας για το Μακεδονικό Σιάτιστας σε 2-2.

Η χαρά των παιχτών του κύριου Καραμπατζάκη κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού στο 76ο λεπτό, ο Μπαλίτσας μετά από εξαιρετική ενέργεια θα μπει στην περιοχή, όπου στην προσπάθεια του να βγάλει σέντρα, ο Μούστα θα τον ανατρέψει καθαρά, με τον κύριο Καρατέρπο να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Καραγεώγος, ο οποίος έκανε το 3-2 για την Α.Ε. Κοζάνης μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από εκεί και πέρα ο Μακεδονικός Σιάτιστας άσκησε «ασφυκτική» πίεση στους παίχτες του κύριου Βοριαζίδη, θέλοντας έστω να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας. Στο 86’ ο Βασίλης Μαντζώλας θα διώξει την  πάλα πάνω στη γραμμή, ενώ στο 88ο λεπτό, ο Τσακμάκης θα απειλήσει με το κεφάλι, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια. Έτσι το παιχνίδι έφτασε στο 94ο λεπτό, με την Σιάτιστα να κερδίζει φάουλ σε πολύ καλό σημείο, αναγκάζοντας και τον τερματοφύλακα της να ανέβει για μία τελευταία φάση.

Ο Ταφαρλής θα αναλάβει την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο πρώτο δοκάρι, με τον «ξεχασμένο» από την άμυνα της Α.Ε. Κοζάνης, Πάυλο Τσακνάκη να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Παπαγερίδη, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίχτες, προπονητές, φιλάθλους αλλά και παράγοντες του Μακεδονικού Σιάτιστας.

Το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Καρατέρπο, θα μοιράσει από έναν βαθμό στις δύο ομάδες, με την Α.Ε. Κοζάνης να φτάνει τους 18 βαθμούς, ενώ ο Μακεδονικός Σιάτιστας έφτασε τους 47 και συνεχίζει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ε. Κοζάνης: (Βοριαζίδης) Παπαγερίδης, Δούμας, Τρούπκος (58’ Σαράφας), Μαντζώλας, Παναγιωτίδης, Πανταζίδης, Παπαρίζος (89’ Στεφανόπουλος), Μπαλίτσας, Σαλονικίδης, Καραγεώργος, Pereira (84’ Χεριστανίδης)

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Καραμπατζάκης) Παναγιωτίδης, Μούστα, Μαλούτας (65’ Μπούρτζος), Τσιούκρας Ι., Ζαγκουντίνος (46’ Μπατσής), Χανταβας, Τσιούκρας Χ., Μπόζιαρης, Κεΐσογλου (Τσακνάκης), Ταφαρλής, Στεργίου

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Εμμανουήλ | Μπέλτσου

Παρατηρητής: Αποστόλου