garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Νίκη «ανάσα» με ανατροπή για τον Αλιάκμων Αιανής κόντρα στον Εθνικό Βατερού (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Νίκη «ανάσα» ενόψει της δύσκολης συνέχειας που έρχεται πέτυχε ο Αλιάκμων Αιανής, κόντρα στον Εθνικό Βατερού με σκορ 3-1, το απόγευμα της Τετάρτης, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 21ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Η ομάδα της Αιανής αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, βρήκε τελικά τα ψυχικά αποθέματα γυρίζοντας το παιχνίδι με πρωταγωνιστική τον Χρήστο Βοριαζίδη, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο μέρος, πετυχαίνοντας δύο γκολ.

Μπροστά σε λιγοστό κόσμο, ο Εθνικός Βατερού υποδέχτηκε στην έδρα του τον Αλιάκμων Αιανής, σ’ ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για διαφορετικούς λόγους. Από τη μία οι παίχτες του κύριου Παπαδόπουλου είχαν σκοπό να απομακρυνθούν περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ από την άλλη η ομάδα του Κουτσώνα ήθελε πάση θυσία το «τρίποντο», αφού ήταν στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε σε κακό αγωνιστικό χώρο, ο οποίος δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Ο Εθνικός Βατερού μπορεί να άνοιξε το σκορ με τον Κουτρίδη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ο Αλιάκμων Αιανής ήταν καταιγιστικός, αφού ισοφάρισε πρώτα με τον Χρήστο Βοριαζίδης για να έρθει η ολική ανατροπή από τον Γκριτζάλα, ο οποίος έκανε το 1-2. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Βοριαζίδης και πάλι.

Στο πρώτο μέρος ο Εθνικός Βατερού είχε την κατοχή της μπάλα, αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με την Αιανή παρ’ όλα αυτά να δημιουργεί κάποιες ευκαιρίες. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι γηπεδούχοι δεν εμφανίστηκαν ποτέ στο παιχνίδι, αφού δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν ούτε μία τελική μπροστά στην εστία του Τζέλλου. Από την άλλη ο Αλιάκμων Αιανής έβγαλε περισσότερο πάθος και θέληση, σκοράροντας τρεις φορές. Στο 80ο λεπτό υπήρξε μεγάλη ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών, οι οποίοι πιάστηκαν στα χέρια με τους ψυχραιμότερους να ηρεμούν την κατάσταση και έτσι δεν δόθηκε συνέχεια στο περιστατικό.

Τραυματίας αποχώρησε ο Αποστολόπουλος του Εθνικού Βατερού στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αφού γύρισε το πόδι του σε μία φάση στο κέντρο του γηπέδου.

Στο 6ο λεπτό, ο Χατζηζήσης θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Κεντεποζίδης θα μπλοκάρει την μπάλα. Στο 24’ μετά από σέντρα διώξιμο του Πολυχρονιάδη, η μπάλα θα φτάσει τον Σακαλή, ο οποίος θα  βγει τετ α τετ, αλλά το πλασέ του θα είναι άστοχο.

Στο 26’, ο Λεωνιδάκης θα κάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της εστίας. Στο 28’, ο Κουτσογεωργόπουλος θα κάνει κοντρόλ και απευθείας σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι, χάνοντας μία σημαντική ευκαιρία για να σκοράρει ο επιθετικός της Αιανής.

Στο 39ο λεπτό, ο Κίλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα αιφνιδιάσει τον Τζέλλο, ο οποίος θα αποκρούσει εν τέλει την μπάλα, πριν αυτή καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 43ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κίλη πίσω από το κέντρο, ο Κουρτίδης θα κάνει το σπριντ, θα δεχτεί την μπάλα μέσα στην περιοχή, όπου με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ για το Βατερό, κάνοντας το 1-0.

Αυτό το σκορ θα παραμείνει μέχρι την ανάπαυλα, με τις δύο ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι, με τον Αλιάκμων Αιανής να έχει πλέον αυτός την υπεροχή στα πόδια του. Σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι δύο αλλαγές του κ. Κουτσώνα, αφού πέρασαν στο παιχνίδι οι Χρήστος Βοριαζίδης και Γιώργος Βοριαζίδης, βοηθώντας σε μεγάλο βαθμό την ομάδα τους να πάρει μία σημαντική νίκη.

Έτσι ο Χρήστος Βοραζίδης δεν χρειάστηκε πολύ, παρά 2 λεπτά για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Πιο συγκεκριμένα, στο 47ο λεπτό, μετά από σύγχυση μέσα στην άμυνα, ο Βοριαζίδης θα πλασάρει από κοντά ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Αιανή. Στο 53ο λεπτό, ο Βάσσος θα εκτελέσει απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του, περίπου 40 μέτρα από την εστία, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με τον Κεντεποζίδη να την ακουμπάει με τα ακροδάχτυλα.

Στο 67’ ο Βοριαζίδης θα κάνει δυνατό σουτ, αλλά ο τερματοφύλακα του Βατερού θα αποκρούσει την μπάλα. Στο 78ο λεπτό, έπειτα από βολέ του Τζέλλου και αδράνεια του κέντρου αλλά και της άμυνας του Βατερού, η μπάλα θα φτάσει στον Γκριτζάλα, ο οποίος θα βγει τετ α τετ, θα πλασάρει στη γωνία στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 της Αιανής μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους γηπεδούχους, ένα λεπτό αργότερα και πάλι από λάθος της άμυνας ο Βοριαζίδης θα κλέψει την μπάλα, και σε τετ α τετ με τον Κεντεποζίδη δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να γράψει το τελικό 1-3 για τον Αλιάκμων Αιανής.

Ο Εθνικός Βατερού έμοιαζε χαμένος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς λύσεις και χωρίς πάθος για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση, με τον εκνευρισμό όλων να είναι εμφανής. Τελικά μέχρι το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από τον κύριο Ζούγρα δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση, με τον Χρήστο Βοριαζίδη να χάνει ακόμα δύο κλασσικές ευκαιρίες για να διευρύνει ακόμα περισσότερο τη νίκη τους Αλιάκμων Αιανής.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 19 βαθμούς και συγκατοικούν πλέον στην 13η θέση με τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας, βλέποντας πιο θετικά τη δύσκολη συνέχεια, στη «μάχη» που θα δώσει για την παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη ο Εθνικός Βατερού έμεινε στην 11η θέση με 22 βαθμούς και πλέον μπαίνει σε περιπέτειες.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εθνικός Βατερού: (Παπαδόπουλος Θ.) Κεντεποζίδης, Τοπαλίδης, Καλτσούνης, Πολυχρονιάδης, Κίλης, Λαζαρίδης, Σακαλής, Λεωνιδάκης, Χρήστου, Κουρτίδης, Αποστολόπουλος (45’ Παυλίδης (73’ Γεωργιάδης)

Αλιάκμων Αιανής: (Κουτσώνας) Τζέλλος, Τσιόρκας (75’ Γκουλιάφας), Μαρούδης, Κουσίδης, Πελέκας (Βοριαζίδης Χ), Βάσσος, Κουτσογεωργόπουλος, Χατζηζήσης (Βοριαζίδης Γ.), Γοδενόπουλος, Γκριτζάλας (81’ Κοντός), Βάσσος Ζ.

Διαιτητής: Ζούγρας

Βοηθοί: Σύκος | Σπέντζας

Παρατηρητής: Χατζηπαυλίδης Τάσος

Γιατρός: Σιδηράς