asepop 2021 a

artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Τρελό» ματς και «απίστευτη» νίκη για την Α.Ε. Κοζάνης κόντρα στον Μακεδονικό Κοζάνης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Επιμέλεια - Ρεπορτάζ: Χρήστος Τσαρτσιανίδης - www.top-sport.gr - Μόνο ως «τρελό» μπορεί να χαρακτηριστεί το παιχνίδι ανάμεσα σε Μακεδονικό Κοζάνης και Α.Ε. Κοζάνης

, με τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν μία σπουδαία νίκη με σκορ 5-3, στην «πρεμιέρα» του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Δύσκολα θα ξεχάσει κανείς το φετινό πρώτο «Κοζανίτικο» ντέρμπι, της 1ης αγωνιστικής του Α Τοπικού. Ένα  ματς όπου τα είχε κυριολεκτικά όλα και κράτησε «αμείωτο» το ενδιαφέρον των φιλάθλων που παρευρέθηκαν στο ΔΑΚ Κοζάνης, για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση.

Επιγραμματικά μιλάμε για ένα «ντέρμπι» όπου είχε συνολικά 8 γκολ, μεγάλες ανατροπές στο σκορ και εναλλαγές συναισθημάτων, τρία πέναλτι, κανονικό γκολ για τον Μακεδονικό Κοζάνης ενώ πανηγύριζαν οι παίχτες της Α.Ε. Κοζάνης, αλλά και πολλές διαμαρτυρίες από τους πάγκους, οι οποίοι ζήσανε το ματς από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό. Τελικός νικητής η Α.Ε. Κοζάνης!

Το πιο παράξενο και ασυνήθιστο που είδαμε ήταν το 2-1 του Μακεδονικού Κοζάνης. Στη συγκεκριμένη φάση η Α.Ε. Κοζάνης μόλις έχει ισοφαρίσει σε 1-1 χάρις σε γκολ του Σαλονικίδη, με τους παίχτες να πανηγυρίζουν έξαλλα στον πάγκο, έχοντας περάσει στη δική σους μισή πλευρά. Αυτό είδε και εκμεταλλεύτηκε ο Μακεδονικός Κοζάνης, με τον Ντουρμίσι να κάνει έξυπνα γρήγορη σέντρα με το Λάμπρου, οι οποίοι θα φτάσουν ανενόχλητοι στην αντίπαλη εστία, με τον Λάμπρου να δέχεται την μπάλα και να σκοράρει εύκολα σε κενή εστία, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα, χωρίς όμως να έχουν δίκιο. Αυτή ίσως η φάση να τους πείσμωσε, ανατρέποντας το ματς.

Αλλά ας πάρουμε το πράγματα με τη σειρά. Η ομάδα του κύριου Μαλούτα παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, ενώ από την άλλη ο κύριος Καραθανάσης χρησιμοποίησε παίχτες πιο έμπειρους παίχτες στην αρχική του σύνθεση.

Μόλις στο 3ο λεπτό, μετά από φάουλ του Ντουρμίσι, ο Αργυρόπουλος με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ρουσιάδη, κάνοντας το 1-0 για τον Μακεδονικό. Στο επόμενο λεπτό, θα γίνει ακριβώς ίδια φάση, με τον Αργυρόπουλο αυτή τη φορά να στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να πιέζουν την Α.Ε. Κοζάνης, η οποία εμφάνιζε πολλά κενά στα αμυντικά της καθήκοντα. Στο 14’ ο Λάμπρου μετά από ατομική προσπάθεια, θα βγει από τα πλάγια σε τετ α τετ, αλλά το πλασέ που θα κάνει θα περάσει σε πλάγιο, χάνοντας σημαντική ευκαιρία. Η πρώτη καλή φάση για την Α.Ε.Κ. θα έρθει στο 16’ με τον Σαλονίκιδη να κάνει δυνατό μακρινό σουτ και την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω.

Στο 20’ και ενώ οι παίχτες του κύριου Μαλούτα έχουν πάρει μέτρα στο γήπεδο, έπειτα από φάση διαρκείας, η μπάλα θα στρωθεί στον Καστάμη, ο οποίος θα κάνει σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να χτυπάει στο κάθετο δοκάρι της εστίας και να απομακρύνεται. Στα επόμενα είκοσι λεπτά ο ρυθμός θα πέσει και από τις δύο ομάδες, χωρίς να έχουμε κάποια σημαντική φάση.

Στο 39’ μετά από κάθετη μπαλιά του Λάμπρου, ο Λέκα θα πάρει την μπάλα κάνοντας το σουτ χωρίς να βρει στόχο. Από εκεί και πέρα ακολούθησαν τέσσερα «τρελά» λεπτά, αφού μπήκαν συνολικά τρία γκολ από τις δύο ομάδες. Αρχικά στο 41’ ο Σαλονικίδης με δυνατό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ζηνόβιου, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τους «κίτρινους». Όλοι οι παίχτες της Α.Ε. Κοζάνης πέρασαν στο μισό δικό τους γήπεδο πανηγυρίζοντας έντονα αυτό το γκολ,  με τον Μακεδονικό Κοζάνης να τους «πιάνει στον ύπνο», αφού θα κάνει γρήγορα την σέντρα με τους Ντουρμίσι και Λάμπρου, με τον τελευταίο να σκοράρει σε κενή εστία κάνοντας το 2-1 (στο 42ο λεπτό), μέσα σε διαμαρτυρίες αλλά και μικρές «αψιμαχίες» μεταξύ των παιχτών.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης σωστά κατοχύρωσε το γκολ υπέρ του Μακεδονικού, αφού όλοι οι παίχτες της Α.Ε.Κ. είχαν περάσει το κέντρο, με τον κανονισμό να επιτρέπει την γρήγορη σέντρα. Ίσως αυτή η φάση να πείσμωσε τους παίχτες του κ. Μαλούτα, αφού από εκεί και πέρα ακολούθησε μία «σπουδαία» ανατροπή.

Στο 44’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τρούπκου, η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό των «μπλε» και θα καταλήξει στα δίχτυα, σε ένα τυχερό γκολ, με την Α.Ε. Κοζάνης να ισοφαρίζει εκ νέου σε 2-2. Μετά το τετράλεπτο «φωτιά», έληξε και το πρώτο ημίχρονο, με τις ομάδες να πάνε ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό η Α.Ε. Κοζάνης θα κερδίσει πέναλτι σε καθαρή ανατροπή πάνω στον Καστάμη. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Καραγεώργος, ο οποίος θα ευστοχήσει κάνοντας το 3-2 για την ομάδα του, ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ. Σαν να μην έφτασε αυτό για τον Μακεδονικό Κοζάνης, στο 57’ θα κάνει και δεύτερο πέναλτι, με τον Αργυρόπουλου να ανατρέπει τον Σαλονικίδη. Ο Καραγεώργος θα ευστοχήσει σε πάλι, γράφοντας το 4-2 για τους «κίτρινους» μέσα σε τέσσερα λεπτά.

Από εκεί και πέρα ο Μακεδονικός Κοζάνης σοκαρισμένος από την εξέλιξη του παιχνιδιού τα έπαιξε όλα για όλα δημιουργώντας φάσεις στην αντίπαλη εστία, με μεγαλύτερη αυτή του Λέκα, όπου πλάσαρε από διαγώνια θέση με τους παίχτες της Α.Ε. Κοζάνης να σώζουν πάνω στην γραμμή και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται πως  η μπάλα πέρασε την γραμμή. Εν τέλει στο 93ο λεπτό ο Μακεδονικός Κοζάνης θα κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Αργυρόπουλου, με τον Ντουρμίσι να αναλαμβάνει την εκτέλεση, μειώνοντας σε 4-3.

Το τελικό 5-3 έγραψε ο Παναγιώτης Μαλούτας στο 94ο λεπτό, με πανέμορφο διαγώνιο σουτ, βάζοντας το «κερασάκι» στην τούρτα της Α.Ε. Κοζάνης. Το τελευταίο «σφύριγμα» του κύριου Ζούγρα, έδωσε το «τρίποντο» της νίκης στους «κιτρινόμαυρους», αφήνοντας μία πικρή γεύση στον Μακεδονικό Κοζάνης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Ζηνόβιος, Δημητριάδης, Γοδενόπουλος (70’ Χατζηζήσης), Αντωνόπουλος (76’ Μακροβασίλης), Θωμαΐδης, Αργυρόπουλος, Λέκα, Λάμπρου, Γεωργιάδης (81’ Μουρατίδης), Μπάκανος, Ντουρμίσι

Α.Ε. Κοζάνης: (Μαλούτας) Ρουσιάδης, Πανταζίδης, Ποσινάκιδης, Μαντζώλας, Ποσινακίδης, Π., Ψιάνος (77’ Μεχτερίδης), Τρούπκος (69’ Βασιλειάδης), Καστάμης (85’ Μαλούτας), Σαλονικίδης, Καραγεώργος, Γραμμένος (75’ Αποστολίδης)

Διαιτητής: Ζούγρας

Βοηθοί: Βογδόπουλος | Τζιαμπάζης

Παρατηρητής: Πανυτσίδης

Γιατρός: Κουλούρης