asepop 2021 a

artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Ήττα στις «λεπτομέρειες» για τον Μακεδονικό Σιάτιστας από τον Ναυπακτιακό Αστέρα (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Επιμέλεια - Ρεπορτάζ: Χρήστος Τσαρτσιανίδης | www.top-sport.gr

Την ήττα με σκορ 2-1 γνώρισε η ομάδα του Μακεδονικού Σιάτιστας από τον Ναυπακτιακό Αστέρα, στην «πρεμιέρα» της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ' Εθνικής, στο γήπεδο της Σιάτιστας.

Κάτω από «συνεχόμενη» βροχή, ο Μακεδονικός Σιάτιστας φιλοξένησε στην έδρα του, την πολύ δυνατή ομάδα του Ναυπακτιακού Αστέρα, με τους «μπλε να χάνουν τον βαθμό της ισοπαλίας στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης, χάρις στο γκολ που πέτυχε ο Γκασούκας, ο οποίος χάρισε στην ομάδα του το «τρίποντο της νίκης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 67ο λεπτό με τον Λαγό, με την Σιάτιστα να ισοφαρίζει σε 1-1, με γκολ που πέτυχε ο Τσακνάκης στο 73ο λεπτό.

Μπροστά σε περίπου 100 φιλάθλους και των δύο ομάδων και με την βροχή να δυσκολεύει τις προσπάθειες όλων ποδοσφαιριστών μέσα στον αγωνιστικό χώρο, η ομάδα του Αστέρα είχε την κατοχή όπως και τις περισσότερες τελικές, δείχνοντας πως πρόκειται για έναν πολύ ποιοτικό σύλλογο. Από την άλλη ο Μακεδονικός το «πάλεψε» βγάζοντας πάθος στο παιχνίδι του και θα μπορούσε να είχε φύγει με κάτι θετικό, αλλά ο Γκασούκας που είχε περάσει και ως αλλαγή είχε άλλη άποψη, «πληγώνοντας» τους παίχτες του κύριου Καραμπατζάκη στο τέλος της αναμέτρησης.

Αξιοσημείωτο ήταν οι φίλαθλοι των φιλοξενούμενων, όπου ταξίδεψαν από την Ναύπακτο, για να δουν από κοντά την αγαπημένη τους ομάδα, δημιουργώντας μάλιστα και μία ξεχωριστή ατμόσφαιρα στις κερκίδες του γηπέδου.

Στα αγωνιστικά, η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 11’ για τον Ναυπακτιακό Αστέρα, όπου μετά από εκτέλεση φάουλ του Κωστή, ο Θεοχάρης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ. Στο 22’ θα έρθει η πρώτη απειλή από πλευράς Σιάτιστας, με τον Τσακνάκη να πιάνει ένα αδύνατο σουτ έξω από την περιοχή και τον Μανιάτη να μπλοκάρει την μπάλα χωρίς πρόβλημα.

Στο 31ο λεπτό ο Αστέρας θα απειλήσει και πάλι, όπου μετά από σέντρα του Χριστόπουλου, ο Γραμματικόπουλος θα πηδήξει εντυπωσιακά ψηλά, αλλά η κεφαλιά που θα περάσει θα περάσει άουτ.

Αυτές οι τρεις φάσεις ήταν ότι καλύτερο είδαμε, σε ένα «φτωχό» πρώτο μέρος από πλευράς τελικών προσπαθειών μπροστά στις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν ακόμα τα πατήματά τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε, αφού ο Αστέρας άρχισε να ψάχνει σιγά σιγά το γκολ που θα του έδινε προβάδισμα, με τον Μακεδονικό Σιάτιστας να βρίσκεται κυρίως σε παθητικό ρόλο, απειλώντας όμως στο 62ο λεπτό, με τον Τααφαρλή να πιάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αναγκάζοντας τον Μανιάτη να προβεί σε μία μεγάλη επέμβαση. Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν και έτσι στο 67ο λεπτό έλυσαν το γόρδιο δεσμό.

Συγκεκριμένα μετά από φάση διαρκείας μπροστά στην εστία του Πάντου, η μπάλα θα φτάσει στον Λαγό, ο οποίος θα κάνει δυνατό συρτό σουτ από κοντινή απόσταση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 τον Ναυπακτιακό Αστέρα, μέσα σε πανηγυρισμούς. Κάπου εκεί όμως ο Μακεδονικός Σιάτιστας έδειξε πως δεν θα τα παρατήσει τόσο εύκολα, ισοφαρίζοντας έπειτα έξι λεπτά.

Ειδικότερα στο 73ο λεπτό, ο Τσακνάκης θα απαντήσει σχεδόν με τον ίδιο τρόπο, αφού η μπάλα θα φτάσει σε αυτόν μέσα στην μεγάλη περιοχή, όπου με σουτ στην κίνηση θα στείλει και αυτός με τη σειρά του την μπάλα στα δίχτυα του Μανιάτη, κάνοντας το 1-1 μέσα σε λίγα λεπτά, με τους παίχτες να γίνονται ένα κουβάρι.

Από εκεί και πέρα ήταν ξεκάθαρο ότι οι γηπεδούχοι ήθελαν να κρατήσουν αυτό το σκορ, αφού η ισοπαλία θα ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα, ενώ από την άλλη ο Αστέρας έδειξε πως ήθελε να φύγει από τη Δυτική Μακεδονία με το «τρίποντο» της νίκης, πιέζοντας για ακόμα μία φορά την Σιάτιστα.

Έτσι φτάσαμε στο 85ο λεπτό του παιχνιδιού, όπου η «χρυσή» αλλαγή του Ναυπακτιακού Αστέρα ο Χρήστος Γκασούκας θα πετύχει ένα πανέμορφο γκολ, με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, κάνοντας έτσι το 2-1 για την ομάδα του, πανηγυρίζοντας έξαλλα μαζί με τους συμπαίχτες του, αφού θα τον χαρακτηρίζαμε και «ήρωα» του ματς.

Το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Πολυχρονίου, θα δώσει το έναυσμα στην ομάδα του Ναυπακτιακού Αστέρα, να πανηγυρίσει αυτή τη νίκη, μπαίνοντας με θετικό πρόσημο στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής. Από την άλλη για την ομάδα του Μακεδονικού Σιάτιστας, αυτή η ήττα αφήνει μία «γλυκόπικρη» γεύση, αφού οι παίχτες προσπάθησαν και έβγαλαν πάθος μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αντιμετωπίζοντας μία  από τις ποιοτικές ομάδες του Ομίλου.

Να τονίσουμε πως μετά το τέλος του παιχνιδιού, οι παίχτες των δύο ομάδων έδωσαν τα χέρια, με τους φιλοξενούμενους να χειροκροτούν τους φιλάθλους τους, οι οποία έκαναν τόσα χιλιόμετρα για να δουν την ομάδα τους.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Καραμπατζάκης) Πάντος, Μπατσής, Μπόζιαρης, Μούστα, Τσιούκρας Ι. (58’ Σέχι), Χαντάβας (89’ Ζαγκουντίνος), Τσιούκρας Χ., Ταφαρλής, Σβίρος (75’Δονούλης), Παπαγαθονίκου, Τσακνάκης (86’ Λιάμης)

Ναυπακτιακός Αστέρας: (Σκούνας) Μανιάτης, Καζανάς, Χριστόπουλος, Κωκωνής, Θεοχάρης, Κυριαζόπουλος, Λαγός (90’ Νικολακόπουλος), Γιαννόπουλος (88’ Χριστογιάννης), Γραμματικόπουλος (77’ Γκασούκας), Σαμπάνει (84’ Καραγιαννίδης), Κωστής

Διαιτητής: Πολυχρονιάδης (Καστοριάς)

Βοηθοί: Πρέσπαρης (Καστοριάς) | Σιδερίδης (Καστοριάς)