musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Επιβλητική» νίκη της Κοζάνης απέναντι στην Α.Ε. Κοζάνης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Το 4 στα 4 έκανε η ομάδα της Κοζάνης το απόγευμα του Σαββάτου, κερδίζοντας με σκορ 5-1 την Αθλητική Ένωση Κοζάνης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Με μία επιβλητική εμφάνιση, οι «ερυθρόλευκοι» σκόρπισαν τους «κιτρινόμαυρους», οι οποίοι άντεξαν μόνο για 52 λεπτά, όπου ισοφάρισε σε 1-1, αφού από εκεί και πέρα οι παίχτες του κύριου Σιαπανίδη έδειξαν μεγαλύτερη σοβαρότητα, σκοράροντας ακόμα τέσσερα γκολ.

Από την ομάδα της Κοζάνης σκόραραν οι Τραυλός, Κοτταρίδης, Ζηνόβιος, Αθανασιάδης και Τακίδης, ενώ για την Α.Ε. Κοζάνης είχε ισοφαρίσει ο Δούμας.

Μπροστά σε περίπου 80 φιλάθλους, η Α.Ε. Κοζάνης φιλοξένησε στη νέα της έδρα για αυτή τη σεζόν, την «συμπολίτισσα» Κοζάνη, σ’ ένα παιχνίδι όπου θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και Κοζανίτικο «ντέρμπι», εάν η διαφορά δυναμικότητας των ομάδων δεν ήταν εμφανείς μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι παίχτες του κύριου Μαλούτα έβαλαν δύσκολα στην Κοζάνη για περίπου 52 αγωνιστικά λεπτά, αλλά ένα «ξέσπασμα» των φιλοξενούμενων έμελε τελικά να τους δώσει και το «τρίποντο» της νίκης που ήθελαν, στην προσπάθεια που κάνουν για να κατακτήσουν το φετινό πρωτάθλημα του Α' Τοπικού.

Το ματς άρχισε ιδανικά για την Κοζάνη, αφού στο 11ο λεπτό ο Δούμας θα κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Παναγιωτίδη, κάτω από έντονες διαμαρτυρίες των «κιτρινόμαυρων». Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Νίκος Τραυλός, ο οποίος θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα, γράφοντας το 1-0. Στο 18ο λεπτό, ο δραστήριος Ηλίας Δούμας θα σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή, αλλά ο Χλιαράς θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ.

Η πρώτη απειλή από την πλευρά της Α.Ε. Κοζάνης θα έρθει στο 25Ο λεπτό, από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αποστολίδη, αλλά ο Χρυσοστομίδης θα πέσει στη γωνία του και θα μπλοκάρει την μπάλα. Στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης, δεν παρουσιάστηκε κάποια καλή ευκαιρία εκατέρωθεν, αφού το ματς περιορίστηκε στο χώρο της μεσαίας γραμμής, με αρκετές μονομαχίες.

Έτσι οι παίχτες των δύο ομάδων θα πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια, με το σκορ υπέρ της Κοζάνης, χάρις στο πέναλτι του Τραυλού.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους «οιωνούς» για την Α.Ε. Κοζάνης, αφού στο 52ο λεπτό, έπειτα από γέμισμα μέσα στην περιοχή της Κοζάνης, η μπάλα θα φτάσει στον προωθημένο και αμαρκάριστό, Ευρυπίδη Δούμα, ο οποίος με κοντινό δυνατό πλασέ, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χρυσοστομίδη, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η χαρά των γηπεδούχων όμως δεν κράτησε για πολύ, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό (53’), η Κοζάνη θα κερδίσει κόρνερ, την εκτέλεση του οποίου θα αναλάβει ο Τραυλός, με τον Κοτταρίδη να σηκώνετε ψηλότερα όλων, όπου με δυνατή κεφαλιά θα γράψει το 2-1 για την ομάδα του, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους».

Η συνέχεια ανήκει ολοκληρωτικά στην Κοζάνη, όπου δεν θα αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Α.Ε. Κοζάνης, σκοράροντας και τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Έτσι στο 64ο λεπτό, ο Αθανασιάδης θα κάνει πολύ ωραία κεφαλιά πάσα στον Ζηνόβιος, με τον τελευταίο να σκοράρει με το κεφάλι για το 3-1.

Το 4-1 θα έρθει στο 75’, με  τον Αθανασιάδη να μπαίνει στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Χλιαρά. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Τακίδης στο 85ο λεπτό, με κοντινό πλασέ. Πέρα από τα γκολ στο δεύτερο μέρος, δεν είδαμε κάποια άλλη σημαντική φάση, με το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Κεχαγιά να δίνει το «τρίποντο» της νίκης στην ομάδα της Κοζάνης.

Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 12 βαθμούς κάνοντας το απόλυτο στο πρωτάθλημα, ενώ η Α.Ε. Κοζάνης έμεινε στους 3. Την επόμενη αγωνιστική η Κοζάνη θα υποδεχτεί τον ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» θα αγωνιστούν στην Πτολεμαΐδα με τον τοπικό Ηρακλή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ε. Κοζάνης: (Μαλούτας) Χλιάρας, Πανταζίδης, Παναγιωτίδης (80’ Καρατζιάς), Ποσινακίδης Ν., Αποστολίδης, Καστάμης, Δούμας, Βογιατζής (53’ Τρούπκος), Καραγεώργος, Βασιλειάδης (67’ Ψιάνος), Ποσινακίδης Η. (53’ Μαλούτας)

Φ.Σ. Κοζάνη: (Σιαπανίδης) Χρυσοστομίδης, Τρομπούκης, Αροσβίλι (72’ Παπαδόπουλος Δ.), Κοτταρίδης (80’ Σαρηγιαννίδης), Μπαλίτας, Τσικόπουλος, Αθανασιάδης, Χατζής, Ζηνόβιος (80’ Τακίδης), Τραυλός, Δούμας (84’ Τρομπούκης Α.)

Διαιτητής: Κεχαγιάς

Βοηθοί: Γάτσου | Μπακατάρη

Γιατρός: Μανδάλας