musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Ασταμάτητα τα «πιτσιρίκια» του Α.Ο. Κρόκου, κέρδισαν και τον Εθνικό Βατερού (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Ακόμα μία νίκη πανηγύρισε η ομάδα του Α.Ο. Κρόκου, κερδίζοντας τον Εθνικό Βατερού με σκορ 3-2.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Το τέταρτο «τρίποντο» της σεζόν σε πέντε αγώνες πήρανε οι «πιτσιρικάδες» του Κρόκου, κάνοντας εντυπωσιακό ξεκίνησα στην πρώτη κατηγορία της Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Οι παίχτες του κύριου Τσιρέκα, προηγήθηκαν εντός έδρας με 3-0 στο ημίχρονο κόντρα στον Εθνικό Βατερού, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 3-2 στο δεύτερο μέρος, κάνοντας «ντέρμπι» το ματς, με τελικό νικητή τον Κρόκο.

Μπροστά σε περίπου 150 φιλάθλους και των δύο ομάδων και με την θερμοκρασία να θυμίζει καλοκαίρι, ο Α.Ο. Κρόκου φιλοξένησε την ομάδα του Βατερού, σ’ ένα παιχνίδι όπου είχε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες αλλά και γρήγορο ρυθμό. Στο πρώτο ημίχρονο ο Κρόκος κυριάρχησε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ στην επανάληψη οι ρόλοι άλλαξαν με τον Εθνικό Βατερού να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού, πιέζοντας για την ισοφάριση, με τον Κίλη να πρωταγωνιστεί στο «come back» των μπλε.

Από την πλευρά των γηπεδούχων δύο γκολ πέτυχε ο Δούλδουρας και ένα ο Δαβζάκης, ενώ από την πλευρά των ηττημένων σκόραραν οι Κίλης και Σακαλής.

Μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κίλης θα δοκιμάσει το πόδι του με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια. Στο 4’ ο Σακαλής με κοντινή προβολή θα απειλήσει, αλλά ο Παπακώστα θα αποκρούσει σε κόρνερ. Με αυτές τις δύο φάσεις το Βατερό θα απειλήσει μπαίνοντας δυνατά στο παιχνίδι, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Ο Α.Ο. Κρόκου στο 8ο λεπτό θα κάνει αισθητή την παρουσία του, με τον Δούλδουρα έπειτα από ατομική προσπάθεια να κάνει το σουτ, και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 13’ μετά από σέντρα στη μεγάλη περιοχή, ο Καλογήρου θα κάνει γυριστό σουτ αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Α.Ο. Κρόκου άρχισε να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας για ένα γκολ.

Έτσι στο 27ο λεπτό, ο Δαβζαλης θα βγει τετ α τετ, η μπάλα θα κοντράρει στον τερματοφύλακα Κουλτούκη, με τον επιθετικό του Κρόκου να την ξανά κερδίζει και με κοντινό σουτ σε σχεδόν κενή εστία θα κάνει το 1-0 για την ομάδα του. Στο 38’ ο Καλογήρου θα φύγει στην αντεπίθεση, πασάροντας την μπάλα στον Δούλδουρα, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 του Κρόκου μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, με τους ανθρώπους του Εθνικού Βατερού να διαμαρτύρονται προς τους διαιτητές για φάουλ στη μεσαία γραμμή.

Σαν να μην έφτανε αυτό, πριν καν συνέλθει ο Εθνικός Βατερού και συγκεκριμένο στο 41ο λεπτό, ο Καλογήρου και πάλι θα βγάλει μπαλιά στον Δούλδουρα, ο οποίος θα βγει τετ α τετ, θα περάσει τον τερματοφύλακα Κουλοτύκη και σε κενή εστία θα γράψει το 3-0, σ’ ένα «ονειρικό» ημίχρονο για τον Κρόκο. Με αυτό το σκορ θα αποχωρήσουν οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος ο Εθνικός Βατερού ανέβασε στροφές, σε αντίθεση με τον Α.Ο. Κρόκου όπου εφησυχάστηκε στο υπέρ του προβάδισμα και παραλίγο να το πληρώσει. Η ανάκαμψη των φιλοξενούμενων είχε ονοματεπώνυμο και άκουγε στο Ευθύμης Κίλης! Ο αρχηγός του Βατερού το πήρε προσωπικά, «σπρώχνοντας» την ομάδα του ώστε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Στο 47’ ο Κουτέρης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά ο Παπακώστας θα αποκρούσει την μπάλα. Στο 60’ ο ίδιος παίχτες θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια, με τον Εθνικό Βατερού να απειλεί σε δύο περιπτώσεις. Έτσι στο 71ο λεπτό, ο Κίλης με ατομική προσπάθεια θα κάνει δύσκολο σουτ από διαγώνια θέση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 του Βατερού. Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα (73’), ο αρχηγός των μπλε, θα βγάλει καταπληκτική σέντρα με εξωτερικό φάλτσο, με τον Σακαλή να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και μειώνοντας σε 3-2 για τον Εθνικό.

Κάπου εκεί ο Α.Ο. Κρόκου σοβαρεύτηκε, αφού έβλεπε πως πάει να χάσει ένα δικό τους ματς. Στο 81’ θα έρθει ένα σουτ από τον Ψαλλίδα, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Στο 86’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίλη, ο Σακαλής θα πιάσει και πάλι την κεφαλιά, αλλά ο Παπακώστας θα κάνει σωτήρια επέμβαση, σώζοντας την ομάδα του από την ισοφάριση. Όσο φτάναμε στο τέλος το Βατερό πίεζε, αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από την αναμέτρηση.

Έτσι το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Κεχαγιά, έδωσε ένα ακόμα «τρίποντο» στον Κρόκο, ο οποίος έφτασε τους 12 βαθμούς και σίγουρα έμεινε ευχαριστημένος από την απόδοση του. Αντίθετα οι άνθρωποι του Εθνικού Βατερού θα κρατήσουν μόνο την εμφάνιση στην επανάληψη, μένοντας στους 6 βαθμούς,

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ο. Κρόκου: (Τσιρέκας) Παπακώστας, Καπλάνογλου Π., Τουρτούρας (60’ Δελλόπουλος), Καρανάνος, Μανώλας, Δαβζάκης (69’ Δαλλής), Δούλδουρας, Καπλάνογλου Δ. (74’ Ουζούνης), Τσιάρας, Καλογήρου (79’ Ψαλλίδας), Σιδηρόπουλος

Εθνικός Βατερού: Κουλτούκης, Σαλονικίδης (52’ Ρέββας), Βρόϊκος (60’ Σταυροθεόδωρος), Πολυχρονιάδης, Κίλης, Κουρτίδης, Σακαλής, Λαζαρίδης, Γεωργιάδης, Κουτέρης, Τοπαλίδης (66’ Καβαλάρης)

Διαιτητής: Κεχαγιάς

Βοηθοί: Φραντζοπούλου | Ελευθεριάδης

Παρατηρητής: Χατζηπαυλίδης