musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Σπουδαία ανατροπή και «τρίποντο» για τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής κόντρα στον Εθνικό Βατερού (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα http://top-sport.gr/ - Μια μεγάλη νίκη με σκορ 4-2 πανηγύρισε ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής κόντρα στον Εθνικό Βατερού

, κάνοντας την ανατροπή, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο γήπεδο του Βατερού, ανάμεσα στον τοπικό Εθνικό και τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο με σκορ 2-0 χάρις στα γκολ του Χάρη Σακαλή, αλλά οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος έφεραν τούμπα το ματς, σκοράροντας τέσσερα γκολ, με τον Τραπεζαλνίδη να σημειώνει τρία γκολ και τον Κουμπούρα ένα.

Πέρα από τα γκολ της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες έχασαν και άλλες ευκαιρίες. Το σκορ άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Χάρης Σακαλής, όπου μετά από μπαλιά του Καβαλάρη θα βγει σε τετ α τετ και με πλασέ θα κάνει το 1-0. Στο 42ο λεπτό θα έρθει και το 2-0, με τον Κουτέρη να περνάει όποιον βρει μπροστά του να κάνει την πάσα στον Σακαλή με τον τελευταίο να σουτάρει για το 2-0.

Στο 53ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Τσιάκου, ο Τραπεζανλίδης με γυριστό σουτ θα μειώσει σε 2-1 για τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής. Στο 60’ θα έρθει και η ισοφάριση για τους παίχτες του κύριου Τσέπουρα, με τον Μενενάκο να κερδίζει πέναλτι και τον Κουμπούρα να το «μεταφράζει» σε γκολ. Η ολική ανατροπή θα έρθει στο 82ο λεπτό, με τον Ναθανηλίδη να κάνει μπαλιά σαράντα μέτρων στον Τραπεζανλίδη, ο οποίος θα βγει τετ α τετ και με πλασέ θα γράψει το 3-2.

Το τελικό 4-2 έγινε στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Τραπεζανλίδη να σημειώνει χατ-τρικ, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα της μεγάλης ανατροπής.

Έτσι με αυτό το τρίποντο ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής έφτασε τους 8 βαθμούς, ενώ το Βατερό έμεινε στους 6.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εθνικός Βατερού: Κουλτούκης, Σαλονικίδης (87’ Χαραλαμπίδης), Δουγαλής, Πολυχρονιάδης, Κίλης, Κουρτίδης (85’ Σταυροθεόδωρος), Σακαλής, Καβαλάρης, Γεωργιάδης, Ρέββας (63’ Βρόϊκος), Κουτέρης

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής: Πατουλίδης, Μπούρμπουλας (57’ Ελευθεριάδης), Αρβανίτης, Σαββίδης, Κούμπουρας, Ναθαναηλίδης, Τσιάκος, Ποζίδης, Τραπεζανλίδης, Αγγέλου (89’ Πιστόλας), Λαβαντσιώτης (57’ Μενενάκος)

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Μπέλτσου | Τσιγγένης