garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Δύσκολη» εκτός έδρας νίκη για την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου κόντρα στον Α.Ο. Κρόκου (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Μία «αγχωτική» νίκη με σκορ 2-1 πέτυχε η ομάδα της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Βοΐου, απέναντι στον Α.Ο. Κρόκου το απόγευμα του Σαββάτου (15-12-18).

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, με τον δεύτερο γύρο να ξεκινάει.

Έτσι το Βόιο αποχαιρέτησε το 2018 με ένα σημαντικό «τρίποντο», σε αντίθεση με τον Κρόκο,  όπου ξεκίνησε τον δεύτερο μισό του πρωταθλήματος εντός έδρας ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο πρώτο μέρος με τον Ζαρκοδήμο, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Καραγιάννη στο δεύτερο ημίχρονο. Το μοναδικό που κατάφερε η ομάδα του Α.Ο. Κρόκου ήταν να μειώσει σε 1-2 λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Τσιάρα.

Με τον καιρό συννεφιασμένο και περίπου 60 φιλάθλους στις κερκίδες, ο Κρόκος φιλοξένησε την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου, σ’ ένα παιχνίδι με πολλές μονομαχίες. Οι δύο ομάδες είχαν από πέντε καλές στιγμές αντίστοιχα μπροστά στις δύο εστίες, με τους παίχτες του κύριου Δημητρίου να είναι περισσότερο αποτελεσματικοί.

Στον αγωνιστικό χώρο καλύτερα ξεκίνησε το Βόιο, αφού στο 10ο λεπτό, μετά από λάθος γύρισμα των αμυντικών του Κρόκου στον Καρανάνο, ο Ζαρκοδήμος με ψηλοκρεμαστό σουτ θα κρεμάσει τον πορτιέρο των γηπεδούχων, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Στο 19ο λεπτό, ο Παπουτσίδης με δυνατό σουτ, θα αναγκάσει τον Καρανάνο να αποκρούσει εντυπωσιακά την μπάλα.

Και ενώ η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου είχε τον έλεγχο, από το 20ο λεπτό και μετά οι ρόλοι άλλαξαν, με τον Κρόκο πλέον να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και την κατοχή της μπάλας υπέρ του. Μάλιστα ο Δούλδουρας με δυνατό σουτ θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα σταματήσει το κάθετο δοκάρι. Στο 27ο λεπτό μετά από  κάθετη μπαλιά του Τσιάρα, ο Ψαλλίδας θα βγει τετ α τετ, κάνοντας το σουτ αλλά ο Ζαρκοδήμος θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ, κάνοντας μία σωτήρια επέμβαση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό και αφού εκτελέστηκε το κόρνερ, η μπάλα θα παραμείνει στον αέρα, με τον Ψαλλίδα να κάνει γυριστή κεφαλιά, αλλά θα σταθεί άτυχος αφού θα δει την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

Από εκεί πέρα ο ρυθμός έπεσε και από τις δύο ομάδες, χωρίς να γίνει κάποια αξιόλογη φάση, μέχρι και την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο, με τον Κρόκο να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης και το Βόιο να κρατάει το υπέρ του προβάδισμα. Στο 47ο λεπτό, ο Στεριόπουλος  με σουτ θα στείλει την μπάλα ελάχιστα άουτ, για το Βόιο. Στο 56’ η μπάλα θα στρωθεί στον Τσιάρα, ο οποίος θα κάνει το σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, με τον Ίττη να μπαίνει στην πορεία της μπάλα και με τα πόδια να σώζει την ομάδα του λίγα μέτρα από την γραμμή του τέρματος.

Στο 71ο λεπτό η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου θα κερδίσει πέναλτι, με τον διαιτητή Κεχαγιά να δείχνει την άσπρη βούλα σε ανατροπή του αρχηγού Καραγιάννη. Ο ίδιος παίχτης θα αναλάβει και την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Καρανάνου, κάνοντας έτσι το 2-0 για το Βόιο.

Το παιχνίδι όμως δεν είχε τελειώσει εκεί, αφού στο 88ο λεπτό η ομάδα του Α.Ο. Κρόκου θα μειώσει σε 2-1, δίνοντας πάλι ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Πιο συγκεκριμένα μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δαλλή, ο Ζαρκοδήμος θα κάνει ασταθής απόκρουση, με τον διερχόμενο Τσιάρα να κάνει την κοντινή κεφαλιά, στέλνοντας έτσι την μπάλα στα δίχτυα της εστίας.

Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης, ο Κρόκος πίεζε ασφυκτικά για την ισοφάριση, με το Βόιο να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο και να μην επιτρέπει στον αντίπαλο να κάει κάτι περισσότερο.

Έτσι το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Κεχαγιά, θα δώσει το «τρίποντο» της νίκης στην Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου, η οποία θα φτάσει τους 19 βαθμούς, όσους έχει και ο Κρόκος.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ο. Κρόκου: (Τσιρέκας) Καρανάνος, Καπλάνογλου (58’ Δαλλής), Τουρτούρας, Γιαπράκας, Ψαλλίδας (77’ Μερολλάρη), Δελλόπουλος (77’ Γκουλιάφας), Δούλδουρας, Καλογήρου (58’ Δαβζάκης), Τσιάρας, Καρανάνος, Σιδηρόπουλος

Στον πάγκο: Καπλάνογλου Δ., Βουτσίδης, Ουζούνης

Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου: (Δημητρίου) Ζαρκοδήμος Γ., Καραγιάννης, Δημητριάδης, Ίττης, Στεργιόπουλος, Ελευθεριάδης, Πατούρρι (81’ Μητσόπουλος), Παπουτσίδης, Φασούλας, Μιχαηλίδης, Ζαρκοδήμος Κ. (76’ Θεοδωρόπουλος)

Στον πάγκο: Αγκάστρα, Τουλιόπουλος, Τζημόπουλος, Αλεξίου, Ζιώγας

Διαιτητής: Κεχαγιάς

Βοηθοί: Πανυτσίδου | Σίας

Περισσότερες φωτογραφίες (ΠΑΤΗΣΤΕ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΜΠΛΕ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ FACEBOOK ΓΙΑ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ):