musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Εφτάσφαιρη» πρεμιέρα για την Κοζάνη κόντρα στον Ηρακλή Πτολεμαΐδας (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Ιδανικά ξεκίνησε η νέα χρονιά για την ομάδα της Κοζάνης, αφού στην «πρεμιέρα» του Α\ Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, κέρδισε με το επιβλητικό 7-1

, την «αξιόμαχη» ομάδα του Ηρακλή Πτολεμαΐδας.

Μπροστά σε λιγοστό κόσμο, η Κοζάνη υποδέχτηκε στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, με τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας να παρατάσσετε στον αγωνιστικό χώρο  με νεαρούς ποδοσφαιριστές, οι οποίοι στάθηκαν αξιοπρεπέστατα, βάση της διαφοράς εμπειρίας που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό, αφού εκτός από τα οχτώ γκολ που σημειώθηκαν συνολικά, χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, οι περισσότερες για τους γηπεδούχους.

Η Κοζάνη θα μπει πολύ δυνατά, αφού μόλις στο 5ο λεπτό θα δημιουργήσει φάση για γκολ, με τον Αθανασιάδη μετά από σέντρα του Χατζηνίκου να πιάνει το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα δεν θα του κάνει το χατίρι και θα περάσει άουτ.

Στο 9’ ο Μωυσιάδης από πλάγια θέση θα κάνει το σουτ, αλλά ο Κανονίδης θα αποκρούσει την μπάλα. Στο 11’ μετά από σέντρα του Δούμα, ο Τραυλός θα πιάσει το σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Στο 12ο λεπτό, οι γηπεδούχοι θα «ξεκλειδώσουν» την άμυνα του Ηρακλή Πτολεμαΐδας από στημένη φάση. Συγκεκριμένα ο Χατζηνίκου με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας, κάνοντας το 1-0 για την Κοζάνη. Στο 19’ ο ίδιος παίχτης έπειτα από ατομική ενέργεια θα κάνει το σουτ, αλλά ο Κανονίδης με διπλή προσπάθεια θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 29ο λεπτό, ο Μανακίτσας θα κάνει σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Δούμα, ο οποίος χωρίς ιδιαίτερη πίεση, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα με ωραία κεφαλιά, σημειώνοντας το 2-0 για την Κοζάνη. Στο 37’ ο Τρομούκης μετά από σύγχυση στην άμυνα του Ηρακλή, με κοντινό σουτ θα γράψει το 3-0. Ένα λεπτό αργότερα, η Κοζάνη θα πραγματοποιήσει αναγκαστική αλλαγή, με τον πολύ θετικό Χατζηνίκου να αποχωρεί με ενόχληση στο πόδι και τον Τσαγκαλίδη να περνάει στην θέση του.

Το 3-0 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να κατευθύνονται προς τα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος οι παίχτες του κύριου Καπετάνου παρουσίασαν ακόμα καλύτερο πρόσωπο μέσα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Ηρακλής Πτολεμαΐδας το μόνο που κατάφερε ήταν να βάλει το γκολ της τιμής, ενώ είχε και ένα δοκάρι.

Στο 47’ ο Σέχι θα κλέψει την μπάλα, θα μπει στην περιοχή κάνοντας το πλασέ, αλλά ο Κανονίδης ια αποκρούσει την μπάλα με τα πόδια. Τρία λεπτά αργότερα (50’) θα έρθει και το 4-0, αυτή τη φορά από τα πόδια του Χατζή, ο οποίος με πολύ όμορφο σουτ θα στείλει την μπάλα στην γωνία της εστίας.

Η πρώτη καλή φάση για τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας έγινε στο 56ο λεπτό, με τον Τοπάλη να κάνει δυνατό σουτ, αλλά ο Πάντος θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Στο 59ο λεπτό, ο Αθανασιάδης θα κερδίσει πέναλτι σε καθαρή ανατροπή του τερματοφύλακα Κανονίδη, με τον Δούμα να αναλαμβάνει την εκτέλεση, κάνοντας το 5-0.

Στο 63’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σέχι, ο Μανακίτσας με κεφαλιά θα δώσει ασίστ στον Δούμα, ο οποίος από πολύ κοντά θα σκοράρει για το 6-0, σημειώνοντας μάλιστα και χατ τρικ.

Στο 69ο λεπτό θα έρθει το γκολ της τιμής για τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας, με τον Σαπανίδη να κάνει ένα πολύ όμορφο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην γωνία του Πάντου, για το 6-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαρνασίδης θα βγει τετ α τετ, κάνοντας το πλασέ, με τον Πάντο να αποκρούει την μπάλα.

Το τελικό 7-1 για την ομάδα της Κοζάνης θα έρθει στο 75ο λεπτό, με τον Σέχι να κλέβει την μπάλα και με πολύ ωραίο πλασέ να βάζει το «κερασάκι στην τούρτα».

Η τελευταία αξιόλογη φάση της αναμέτρησης θα γίνει από τον Ηρακλή Πτολεμαΐδας, με τον Τοπάλη από κοντινή απόσταση να στέλνει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας.

Το τελευταίο «σφύριγμα» από τον κύριο Τσιμεντερίδη θα δώσει το «τρίποντο» της νίκης στην Κοζάνη, η οποία την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής. Από την άλλη ο Ηρακλής Πτολεμαΐδας παρά το τελικό σκορ, στάθηκε αξιοπρεπέστατα μέσα στον αγωνιστικό χώρο και την επόμενη αγωνιστική θα παίξει και πάλι εκτός έδρας με το Βέρμιο Καρυοχωρίου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Φ.Σ. Κοζάνη: (Κ. Καπετάνος) Πάντος, Τρομπούκης, Μωυσιάδης (54’ Καλαϊτζόπουλος), Σεκουλίδης, Σαββίδης (46’ Γιώτσης), Μανακίτσας, Χαζτηνίκου (38’ Τσαγκαλίδης α.α.), Τραυλός (46’ Σέχι), Δούμας, Χατζής, Αθανασιάδης

Ηρακλής Πτολεμαΐδας: Κανονίδης, Δημόπουλος (65’ Κοσμίδης), Πάλας, Πατσίκας, Νταβές (60’ Μαντσόπουλος), Καραπέγιος, Λούσιος (57’ Λιάμης), Τοπάλης, Μαρνασίδης, Παπαδόπουλος (50’ Χιμολλάρι), Σαπανίδης

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης

Βοηθοί: Τζιουβάρας | Πανυτσίδου

Παρατηρητής: Σωκράτης Τσιακμάκης

Γιατρός: Καρυπίδης Λ.