garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Δύσκολη εκτός έδρας νίκη για τον Μακεδονικό Κοζάνης κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 πήρε ο Μακεδονικός Κοζάνης, το απόγευμα του Σαββάτου, απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης. Το μοναδικό γκολ της συνάντησης, σκόραρε ο Νίκος Ματούλας.

Μπροστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων, η ομάδα της Χαραυγής φιλοξένησε τον Μακεδονικό Κοζάνης, με τις καιρικές συνθήκες να είναι ιδανικές για ποδόσφαιρο.

Το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό από το ξεκίνημά του έως και το τέλος του, με πολλές δυνατές μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής, αλλά και χαμένες ευκαιρίες, μπροστά στις δύο εστίες.

Οι ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, αφού στο πρώτο μέρος κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο ήταν ο Μακεδονικός Κοζάνης, έχοντας και την κατοχή της μπάλας, αλλά και τις ευκαιρίες, σε αντίθεση με τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής, όπου δεν εμφάνισε καλό αγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη όμως, οι γηπεδούχοι έδειξαν πιο αποφασισμένοι στο παιχνίδι τους, με τις αλλαγές του κύριου Σαμαρά να διορθώνουν την αγωνιστική εικόνα της ομάδας, όπου ανέκτησε την κατοχή της μπάλας, έχοντας μάλιστα και τις ευκαιρίες για να σκοράρει. Από την άλλη ο Μακεδονικός Κοζάνης μπήκε «νωθρά» στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς συνοχή στο παιχνίδι του, έχοντας όμως τις ευκαιρίες από το 76’ και μετά να τελειώσει την υπόθεση νίκη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους «μπλε», αφού μόλις στο 6ο λεπτό, έπειτα από λάθος του Σαββίδη, η μπάλα στρώθηκε στον Ματούλα, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την περιοχή, θα κρεμάσει τον Κουλτούκη, κάνοντας το 1-0 αρκετά νωρίς για τον Μακεδονικό Κοζάνης.

Δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ματούλα, ο  Ζηνόβιος θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ. Στο 13’ ο Τρομπούκης θα δοκιμάσει το πόδι του με σουτ στην κίνηση έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Η πίεση από πλευράς Μακεδονικού θα συνεχιστεί, με τους παίχτες του Μέγα Αλέξανδρου Χαραυγής να κάνουν αρκετά λάθη στην μεσαία γραμμή, «πουλώντας»  την μπάλα στους αντίπαλους, χωρίς να μπορούν να γίνουν απειλητικού στο παιχνίδι τους.

Στο 27ο λεπτό, η ομάδα του Μακεδονικού Κοζάνης θα διαμαρτυρηθεί έντονα στον διαιτητή της αναμέτρησης, κύριο Σπυριάδη, ζητώντας επίπονα πέναλτι, επικαλούμενοι τράβηγμα πάνω στον Στεφανίδη, ο οποίος έβγαινε σε τετ α τετ και βρέθηκε στο έδαφος. Το παιχνίδι θα συνεχιστεί κανονικά, παρά τις διαμαρτυρίες από παίχτες και προπονητή.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, αφού η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους θα γίνει στο 45+1’, με τον Τρομπούκη να βγαίνει στην αντεπίθεση, ο οποίος θα δώσει ιδανικά την  μπάλα στον Ματούλα, με τον τελευταίο να βγαίνει τετ α τετ κάνοντας το πλασέ, αλλά ο Κουλτούκης θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ με σωτήρια επέμβαση.

Το 1-0 υπέρ του Μακεδονικού Κοζάνης, ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο κύριος Σαμαράς θα κάνει και τις τέσσερις αλλαγές που δικαιούται μέχρι το 68’, θέλοντας έτσι να αλλάξει την κακή εικόνα που είχε η ομάδα του στο πρώτο μέρος. Από την άλλη ο κύριος Καραθανάσης συνέχισε τον σχεδιασμό του χωρίς αλλαγές.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς για τον Μέγα Αλέξανδρο Χαραυγής θα έρθει στο 54ο λεπτό, με τον Πουτογλίδη να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, και τον Ζηνόβιο να αποκρούει την μπάλα. Η εικόνα της Χαραυγής αλλάζε από λεπτό σε λεπτό, δείχνοντας διάθεση να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση.

Αντίθετα οι παίχτες του Μακεδονικού είχαν εφησυχαστεί στο 1-0 και είχαν περιριστεί σε παθητικό ρόλο. Έτσι στο 70ο λεπτό, ο Μενενάκος θα βγει σε τετ α τετ, αλλά το πλασέ που θα κάνει από διαγώνια θέση δεν ήταν καλό, στέλνοντας την μπάλα άουτ, με τον προπονητή του των φιλοξενούμενων να «βάζει» τις φωνές στους παίχτες του, θέλοντας έτσι να τους αφυπνίσει.

Στο 74ο λεπτό θα χαθεί ακόμα μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Αγγέλλου να κάνει την σέντρα από τα δεξιά, τον Κυβρακίδη να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Φτάνοντας στο 76’, ο Μακεδονικός μετά από πάρα πολύ ώρα θα γίνει απειλητικός, με τον Ματούλα να βγαίνει σε τετ α τετ, αλλά ο πολύ καλός στο σημερινό ματς Κουλτούκης, θα αρπάξει την μπάλα μέσα από τα πόδια του, σώζοντας την Χαραυγή από το δεύτερο γκολ.

Στο 84’ ο Καζαντίδης ανενόχλητος χωρίς πίεση θα κάνει δυνατό σουτ, αλλά ο Κουλτούκης έχοντας καλή θέση θα μπλοκάρει σταθερέ την μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Τσιντζιλώνης, με φαλτσαριστό σουτ θα στείλει την μπάλα «ξυστά» από το οριζόντιο δοκάρι του Ζηνόβιου, χάνοντας έτσι την ευκαρία να ισοφαρίσει για την ομάδα του.

Η τελευταία καλή ευκαιρία της αναμέτρησης, ανήκει στον Μακεδονικό Κοζάνης, με τον Τρομπούκη να βγαίνει σε τετ α τετ στο 90ο λεπτό, κάνοντας το πλασέ, αλλά ο Κουλτούκης σε ακόμα μία περίπτωση θα αποκρούσει την μπάλα, λέγοντας για ακόμα μία φορά «όχι» στους παίχτες του Μακεδονικού.

Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης από τον κύριο Σπυριάδη, θα δώσει το «τρίποντο» της νίκης στον Μακεδονικό Κοζάνης, ο οποίος μπορεί να μην εντυπωσίασε από την εμφάνισή του αλλά ήρε αυτό που ήθελε από την αναμέτρηση. Από την άλλη ο Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής, κρατάει μόνο την εμφάνισή του στο δεύτερο ημίχρονο και θα πρέπει να προβληματιστεί για την απόδοσή του στο πρώτο μέρος.

Έτσι ο Μακεδονικός έφτασε τους 10 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχτεί τον Εθνικό Βατερού, ενώ η Χαραυγή που παρέμεινε στους 6 βαθμούς, θα παίξει εκτός έδρας με την Α.Ε. Κοζάνης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μέγας Αλέξανδρος Χαραυγής: (Σαμαράς) Κουλτούκης, Τσοπανίδης, Σαββίδης , Καραφυλλίδης (62’ Ελευθεριάδης), Τσιντζιλώνης, Μιχαηλίδης (68’ Κυβρακίδης), Φυτόπουλος (56’ Τζαλαζίδης), Πουτογλίδης, Λογδανίδης (46’ Μενενάκος), Αγγέλλου, Γουρζουλίδης

Στον πάγκο: Κοτζατίσογλου, Λαζαρίδης, Γιαννακόπουλος

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Ζηνόβιος, Γοδενόπουλος, Τσικόπουλος, Χατζηζήσης (71’ Μουρατίδης), Τρομπούκης, Ζηνόβιος Ν., Ματούλας, Στεφανίδης (91’ Γλιάνας), Τζούτζας, Λέκα (80’ Καζαντίδης Μ.), Βατζήκας (85’ Δούμας)

Στον πάγκο: Αντωνόπουλος, Δαβζάκης, Ακριτίδης

Διαιτητής: Σπυριάδης

Βοηθοί: Σιδηρόπουλος | Μιχαηλίδης

Παρατηρητής: Πανυτσίδης

Γιατρός: Σαραφίδης