musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Νίκη με ανατροπή για την Κοζάνη κόντρα στο «μαχητικό» Βόιο (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την πέμπτη σερί νίκη της πανηγύρισε η ομάδα της Κοζάνης το απόγευμα της Κυριακής, απέναντι στην Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου με σκορ 3-1.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων, η Κοζάνη φιλοξένησε στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου, με τις καιρικές συνθήκες να είναι ιδανικές για ποδόσφαιρο.

Η ομάδα του Βοΐου μπορεί να προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 1-0, αλλά η Κοζάνη βρήκε τον τρόπο στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να πετύχει την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της, στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χάλο, ενώ το παιχνίδι γύρισε χάρις στα γκολ που πέτυχαν οι Δούμας, Χατζηνίκου και Τρομπούκης.

Το πρώτο μέρος κυμάνθηκε σε χαμηλό ρυθμό και από τις δύο ομάδες, χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με το Βόιο να σκοράρει στην πρώτη του ευκαιρία και την Κοζάνη να προσπαθεί να βρει απάντηση, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η απόδοση των «ερυθρόλευκων» ανέβηκε κατακόρυφα, με την είσοδο του Δούμα στον αγωνιστικό χώρο να τους δίνει το κάτι παραπάνω, κάνοντας αρκετές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Βίδρα. Από την άλλη η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου φάνηκε πως «ξέμεινε» από δυνάμεις  στην επανάληψη και μοιραία γνώρισε την ήττα.

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ανήκει στην Κοζάνη, όπου έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τραυλού, ο Σαββίδης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, το Βόιο θα αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, με τον Χάλο να πιάνει ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Πάντου, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι περιορίστηκε περισσότερο στο χώρο της μεσαίας γραμμής, αφού η Κοζάνη έδειχνε διάθεση να απειλήσει επιθετικά, χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν κλείσει αρκετά καλά τους χώρους και δεν επέτρεπαν να γίνει κάποια καλή φάση.

Έτσι έπρεπε να φτάσουμε στο 28ο λεπτό για δούμε τελική από την Κοζάνη, με τον  προωθημένο Σαββίδη, έπειτα από ατομική προσπάθεια να κάνει το σουτ και την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η τελευταία καλή φάση του «νωθρού» πρώτου ημιχρόνου θα γίνει στο 37’ με τον Τρομπούκη να δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση, βλέποντας την μπάλα να περνάει ξυστά από το κάθετο δοκάρι της εστίας. Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του παιχνιδιού, με το Βόιο να βρίσκεται μπροστά στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε ένα εντελώς διαφορετικό ματς, με την Κοζάνη να δείχνει πιο αποφασισμένη μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Η είσοδος του πρώτου σκόρερ της ομάδας, Ηλία Δούμα, θα δώσει ώθηση στους «ερυθρόλευκους», αφού ο επιθετικός των γηπεδούχων έκανε αισθητή την παρουσία του με το που μπήκε.

Συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του  Σέχι και μπέρδεμα μέσα στην μεγάλη περιοχή, η μπάλα θα φτάσει στον Δούμα, ο οποίος από κοντινή απόσταση θα κάνει το σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ένα λεπτό αργότερα ο Μπαλίτσας με δυνατό σουτ θα υποχρεώσει τον Βίδρα να αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, η Δούμας σε μία φάση διαρκείας θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά οι αμυντικοί του Βοΐου θα διώξουν την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Ένα απευθείας φάουλ από πλευράς φιλοξενούμενων, θα αναγκάσει τον Πάντο σε απόκρουση, στο 62ο λεπτό.

Η ασφυκτική πίεση της Κοζάνης θα συνεχιστεί, με τον Χατζή σε δύο περιπτώσεις να μην μπορεί να σκοράρει. Αρχικά στο 64ο λεπτό το σουτ που θα εξαπολύσει θα το αποκρούσει ο Βιδρας, ενώ στο 66’ ο ίδιος παίχτης θα δοκιμάσει και πάλι το πόδι του, αλλά η μπάλα θα σταματήσει στο κάθετο δοκάρι.

Αυτή η πίεση όμως θα αποφέρει καρπούς, αφού o νεοσυλθέντας Ζατζηνίκου θα δώσει τη λύση. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής της Κοζάνης, στο 70ο λεπτό, με δυνατό σουτ εκτός περιοχής δεν θα αφήσει κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Βίδρα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 71’ ο Τολιόπουλος από πλευράς Βοΐου θα απειλήσει με σουτ, αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ. Στο 73’ ο Τσαγκαλίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ, θα στείλει την μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Ένα λεπτό αργότερα και συγκεκριμένα στο 74’, ο Αθανασιάδης θα μπει μέσα στην περιοχή, όπου θα σπάσει την μπάλα στον Τρομπούκη, με τον τελευταίο σε σχεδόν κενή εστία να πλασάρει ιδανικά, σημειώνοντας το τελικό 3-1 για την ομάδα της Κοζάνης.

Από και πέρα το παιχνίδι φάνηκε να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Κοζάνη να κρατάει το υπέρ της προβάδισμα και την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου να κάνει προσπάθεια για μείωση του σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης από τον κύριο Γεωργιάδη, θα δώσει το «τρίποντο» της νίκης στην Κοζάνη, η οποία έφτασε τους 15 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Εορδαϊκό, σε ένα «ντέρμπι» από τα παλιά.

Από την άλλη η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου έμεινε στους 4 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει στην έδρα της το Βέρμιο Καρυοχωρίου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Φ.Σ. Κοζάνη: (Καπετάνος) Πάντος, Τρομπούκης, Μωυσιάδης, Καλαϊτζόπουλος (66’ Χατζηνίκου), Σαββίδης, Μπαλίτσας, Τραυλός (51’ Δούμας), Χατζής, Αποστολίδης (68’ Τσαγκαλίδης), Σέχι, Αθανασιάδης (76’ Σεκκουλίδης)

Στον πάγκο: Ναθαναηλίδης, Μαργαρίτης, Αξινιάρης

Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου: (Σαμαράς) Βίδρας, Στεργιόπουλος, Μπόζιαρης (89’ Σκαμάγκας), Κοτζατίσογλου, Κηπουρός, Αγκάστρα, Τουλιόπουλος, Χάλος, Τζημόπουλος (83’ Στεργιόπουλος Χ.), Καραγιάννης, Παπουτσίδης

Στον πάγκο: Αλεξίου, Τουλιόπουλος Ε.

Διαιτητής: Γεωργιάδης

Βοηθοί: Τζιαμπάζης | Σύκος

Παρατηρητής: Κορυφίδης