garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

''Έβρεξε'' γκολ στο Στρατιωτικό Γήπέδο Κοζάνης - Α.Ε. Κοζάνης – Αν. Εράτυρας 5-2 (φωτογραφίες)

Στο βροχερό Στρατιωτικό Γήπεδο, η Α.Ε. Κοζάνης κέρδισε άνετα την ομάδα της Εράτυρας με σκορ 5-2 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής στο Α' Τοπικό Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Οι κίτρινοι δημιούργησαν αρκετές κλασσικές ευκαιρίες για γκολ κατά την διάρκεια του αγώνα και έδειξαν πως μετά την προετοιμασία του καλοκαιριού, οι παίχτες του Μάκη Μαλούτα έχουν δημιουργήσει ένα συμπαγές σύνολο.

Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν πολλά πράγματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας πως θέλουν δουλειά ακόμα για να δέσουν σαν ομάδα. Αξιοσημείωτο είναι πως οι αμυντικοί της Εράτυρας έβαλαν δύο αυτογκόλ στο σημερινό ματς.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Στο πρώτο μέρος μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και αυτή ήταν η Α.Ε. Κοζάνης. Μόλις στο 7' μετά από δυνατή εκτέλεση φάουλ του Παπαϊωάννου, ο αμυντικός της Εράτυρας Δημητριάδης, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με την Α.Ε.Κ. να παίρνει προβάδισμα στο σκορ. Στο 15' και πάλι με πρωταγωνιστή τον Παπαϊωάννου, η μπάλα μετά από δυνατό σουτ χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο καλύτερος παίχτης της Α.Ε.Κ μέχρι εκείνο το σημείο, Παπαϊωάννου, με γυριστό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 2-0. Πόλυ όμορφο τέρμα από τον μεσοεπιθετικό. Η Α.Ε. Κοζάνης σφυροκοπούσε την περιοχή των φιλοξενούμενων, με τον Μαλούτα να χάνει τετ α τετ στο 21'. Ο Αντωνόπουλος όμως ένα λεπτό αργότερα δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το 3-0 αφού βγήκε μόνος του με τον τερματοφύλακα αφιερώνοντας το γκολ, στον γενικό αρχηγό της Α.Ε.Κ. Γιώργο Ζαχαρία.  Στο 24' ο Σαμαράς έχασε και αυτός μεγάλη ευκαιρία αφού αστόχησε σε τετ α τετ.

Η πρώτη απειλή από την ομάδα της Εράτυρας ήρθε στο 26' με μια σέντρα σουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Καρανάνος απέκρουσε τετ α τετ παίχτη της Εράτυρας. Στο 31' η Εράτυρα σκόραρε με τον Τσιόρκα με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή μειώνοντας σε 3-1. Στο 36' ο Παπαϊωάννου δέχτηκε κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ανήκει στην Εράτυρα με ένα σουτ που έγινε εντός περιοχής. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 3-1 κάτω από καταρρακτώδη βροχή!

Στο δεύτερο μέρος λόγω της βροχόπτωσης, διαιτητές και ομάδες άλλαξαν φανέλες!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Α.Ε. Κοζάνης και πάλι να έχει την πρωτοβουλία. Στο 48' ο Μαλούτας έκανε την κούρσα από τα δεξιά, έβγαλε στον Μπαλίτσα με τον τελευταίο να κάνει τακουνάκι χωρίς επιτυχία. Ο ρυθμός του παιχνιδιού στην συνέχεια έπεσε, με τους προπονητές των δυο ομάδων να προχωρούν σε αλλαγές. Φτάσαμε στο 66' με τον Μαλούτα να παίρνει την μπάλα από τα αριστερά, να διασχίζει όλη την πτέρυγα και περνώντας τον αντίπαλό του έκανε την σέντρα με τον αμυντικό της Εράτυρας Κίλη, να μην υπολογίζει σωστά βάζοντας αυτογκόλ. Όλη η προσπάθεια ανήκει στον μικρό, ο οποίος μάλιστα ήταν από τους καλύτερους παίχτες στον αγωνιστικό χώρο. Η Εράτυρα από εκείνο το σημείο και μετά έδειξε πως παράτησε το παιχνίδι, με τα υπόλοιπα λεπτά να είναι διαδικαστικά. Η Α.Ε. Κοζάνης δεν το άφησε, αφού στο 76' ο Καραγεώργος μετά από ατομική ενέργεια, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Πολύ ωραίο τελείωμα από τον παίχτη της Α.Ε.Κ. και 5-1! Η βροχή έκανε και πάλι την εμφάνισή της και δεν βοηθούσε τους παίχτες να δημιουργήσουν φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε σκληρά μαρκαρίσματα και πιο δυνατό παιχνίδι αφού κάποιες φορές πήγαν να ανάψουν τα αίματα. Στο 89' ο Λαζαρίδης με ευθύβολο σουτ έγραψε το τελικό 5-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Α.Ε. Κοζάνης: (Μαλούτας) Καρανάνος, Ακριτίδης, Παναγιωτίδης, Μαντζώλας, Σαριόγλου, Πουλατσόγλου, Μαλούτας, Παπαϊωάννου (65' Τσαμπούρης), Σαμαράς (45' Ποζίδης), Μπαλίτσας, Αντωνόπουλος (56' Καραγεώργος)

Αναγέννηση Εράτυρας: (Βέτας) Ζαρκοδήμος, Κίλης, Μήλιος, Δημητριάδης (45' Τσίτσαρης), Γκαραγκούνης (67' Μοράβα), Μαυρίδης, Λαζαρίδης, Τσιόρκας, Αποστολόπουλος, Τζιώτζης, Αντωνιάδης