musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Κύπελλο Γ' Εθνικής: Αποκλείστηκε η Κοζάνη με… buzzer beater! (φωτογραφίες)

Δεν θα συνεχίσει στο θεσμό του Κυπέλλου της Γ' Εθνικής η ομάδα της Κοζάνης, αφού αποκλείστηκε από την Α.Ε. Καραϊσκάκη με σκορ 1-0 στο Δ.Α.Κ. Κοζάνης.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενος πέτυχε ο Ραμπαβίλας με φανταστικό σουτ στο 93'!

Έτσι η Α.Ε. Καραϊσκάκη προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου, αφήνοντας την Κοζάνη εκτός από νωρίς.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες για γκολ χωρίς αποτέλεσμα. Στην επανάληψη όμως η Κοζάνη ήταν αυτή που πίεζε και έκανε φάσεις, με την Α.Ε. Καραϊσκάκη να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Μία φάση όμως στο τέλος ήταν αρκετή για να παρόυν την πρόκριση με τον Ραμπαβίλα. Από ένα δοκάρι για τις δύο ομάδες.

Ο Σ.Φ. Κοζάνης ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ ήταν και πάλι στις κερκίδες του γηπέδου και παρά την ήττα, στο τέλος χειροκρότησαν την προσπάθεια των ποδοσφαιριστών τους, με τους παίχτες να ανταποδίδουν.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού:

Τα ματς ξεκίνησε με την Κοζάνη να μπαίνει πιο δυνατά. Μόλις στο 7' ο Ταφαρλής έκανα το σουτ με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Γκέκα έπιασε ωραία την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Η πρώτη απειλή για την Α.Ε. Καραϊσκάκη ήρθε στο 19' με το σουτ του Κυριακή να περνάει άουτ. Στο 21' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν εκ νέου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Ο ίδιος παίχτης στο 32' έφτασε κοντά στο γκολ μετά την σέντρα σουτ που έκανε, είδε την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 35' ο Γκέκα έχασε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την Κοζάνη, αφού βγήκε τετ α τετ, έκανε την προβολή αλλά ο αμυντικός των φιλοξενούμενων έδιωξε πάνω στην γραμμή. Στο 38' ο Ραμπαβίλας έκανε σουτ αλλά δεν ανησύχησε τον Χατζηγιαννάκη. Δύο λεπτά μετά, από κόρνερ ο Τσικόπουλος έπιασε την κεφαλιά με τον Γκόρτζη να αποκρούει ο Ταφαρλής ακολούθησε την φάση, έκανε την προβολή αλλά ο Γκόρτζης είπε και δεύτερο όχι, κρατώντας το μηδέν για τους φιλοξενούμενους. Η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκει στην  Κοζάνη, με τον Δρόσο να εξαπολύει δυνατό σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο μόνο οι γηπεδούχοι υπήρχαν στο γήπεδο. Στο 48' ο Γκέκα έκανε σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 50' ο Ντεμιράϊ έπιασε δυνατό σουτ, με τον Γκόρτζη να μπλοκάρει σταθερά. Στο ίδιο λεπτό έγινε και η μοναδική αλλαγή της Κοζάνης, με τον Προβίδα να βάζει μέσα στον Παπαδόπουλο και να αποσύρει τον Δρόσο. Στο 58' ο Κυριακής δέχτηκε την κίτρινη κάρτα για τους φιλοξενούμενους. Στο 69' ο Κακκάβας έπαισε την κεαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 70' και πάλι ο Γκέκα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού η προβολή του χτύπησε στο δοκάρι. Στο 71 είχαμε ένα απρόοπτο, με τον επόπτη να τραυματίζεται στο πόδι και τον γιατρό να του προσφέρει τις πρώτες βοήθειες συνεχίζοντας κανονικά.

Στο 80' ο Τσικόπουλος μετά από ατομική ενέργεια, αν και δεξής, εξαπέλυσε σουτ με το αριστερό αναγκάζοντας τον Γκόρτζη σε επέμβαση. Στο 84 και πάλι ο ίδιος παίχτης της Κοζάνης σούταρε μέσα από την περιοχή και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούει εντυπωσιακά. Η Α.Ε. Καραϊσκάκη απείλησε στο 87' με τον σουτ του Κυριακή να περνάει λίγο άουτ. Ο Ματούλας δύο λεπτά αργότερα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η Κοζάνη με αλλά ο Γκόρτζης είπε και πάλι όχι. Εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση, ο Ραμπαβίλας είχε άλλη άποψη! Ο παίχτης της Α.Ε. Καραϊσκάκη έπιασε σουτ στην κίνησε έξω από την περιοχή, με την μπάλα να γλύφει το δοκάρι, να χτυπάει στην πλάτη του Χατζηγιαννάκη και να καταλήγει στα δίχτυα γράφοντας το 0-1 στο 93'. Πραγματικό buzzer beater από τον Ραμπαβίλα αν χρησιμοποιούσαμε την μπασκετική έκφραση! Η Κοζάνη δεν πρόλαβε να κάνει κάτι, αφού ο διαιτητής σφύριξε την λήξη λίγο μετά.

Το παιχνίδι τελείωσε με την Α.Ε. Καραϊσκάκη να παίρνει την πρόκριση. Τυχεροί οι φιλοξενούμενοι σε πολλά σημεία της αναμέτρησης, αφού η Κοζάνη δημιούργησε κλασσικές ευκαιρίες για γκολ κυρίως στο δεύτερο μέρος. Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο τερματοφύλακας της Α.Ε. Καραϊσκάκη, Γκόρτζης κάνοντας πολλές επεμβάσεις.

Τέλος να αναφέρουμε πως ο πρώην παίχτης της Κοζάνης, Βασίλιεβιτς, ο οποίος τώρα αγωνίζεται στην Α.Ε. Καραϊσκάκη, αποθεώθηκε κατευθυνόμενος στα αποδυτήρια από τους φιλάθλους της Κοζάνης που δεν ξεχνάνε την προσφορά του, με τον ίδιο να ανταποδίδει με ζεστό χειροκρότημα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κοζάνη: (Προβίδας) Χατζηγιαννάκης, Ντούκα, Ματούλας, Ντεμιράϊ, Κάλφας, Καραμπατζάκης, Τσικόπουλος, Χαματάι, Γκέκα, Ταφαρλής, Δρόσος (50 Παπαδόπουλος)

(Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Ηλίας, Αλιατίδης, Βίδρας, Μπίντσης, Μήνος, Βαλαής)

Α.Ε. Καραϊσκάκη: Γκόρτζης, Παπανίκου, Βασίλας, Αβραμίδης, Κακαβάς, Νταλάκας (75 Κατσούλας), Καβαλάρης, Μπαλάφας, Στάνσετιτς (62 Παγώνης), Ραμπαβίλας, Κυριακής

(Αναπληρωματικοί: Βασίλιεβιτς, Καλπακούλας, Κατσαρός, Μολώνεις, Παγώνης, Δήμος, Κατσούλας)