musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Ε(φτα)φιάλτης για την Κοζάνη από τον Οπούντιο! (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Ούτε ένα, ούτε δύο, ούτε τρία αλλά εφτά γκολ (0-7)  δέχτηκε η ομάδα της Κοζάνης στο σημερινό παιχνίδι με τον Οπούντιο Μαρτίνου στο Δ.Α.Κ. Κοζάνης

στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ' Εθνικής!

Κανείς δεν πίστευε αυτά που γινόντουσαν σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο, αφού όλοι έβλεπαν μία άλλη ομάδα χωρίς ψυχή και πάθος στο παιχνίδι της, σε αντίθεση με τα τρία προηγούμενα ματς της Κοζάνης. Από τον άλλη, οι παίχτες του Οπούντιου έβαζαν το ένα γκολ μετά το άλλο με απόλυτη άνεση, δημιουργώντας μάλιστα και πολλές ακόμα ευκαιρίες. Το σκορ θα μπορούσε κάλλιστα να είναι μεγαλύτερο και  από το 7-0!

Πολλά λάθη από τους παίχτες τις Κοζάνης, κυρίως στην άμυνα, αφού χάθηκαν όλες οι μονομαχίες. Άλλους παίχτες έβλεπαν οι φίλαθλοι της Κοζάνης στα τρία προηγούμενα ματς και άλλους στο σημερινό. Περίεργα πράγματα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Ο προπονητής της Κοζάνης μέχρι το 39ο λεπτό είχε κάνει ήδη δύο αλλαγές, όπου το σκορ ήταν 0-2, άλλα δεν τον βοήθησαν.

Πολλές αποδοκιμασίες από την κερκίδα προς τους παίχτες της Κοζάνης. Μάλιστα ο σύνδεσμος της Κοζάνης ‘’ΤΑ ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ’’ αποχώρησε από το γήπεδο στο 60ο λεπτό, αφού το ματς είχε φτάσει στο 0-6. Αντίθετα, όσος κόσμος παρέμεινε στο γήπεδο, χειροκρότησε όλες τις προσπάθειες των αντιπάλων αναγνωρίζοντας την νίκη τους. Οι Κοζανίτες επίσης στο 0-7 πανηγύρισαν το γκολ του Οπούντιου, δείχνοντας την αγανάκτηση τους για όλα αυτά που έβλεπαν στο παιχνίδι.

Στα αγωνιστικά τώρα ο Οπούντιος άνοιξε το σκορ στο 22' με κεφαλιά του Σπυριδάκη. Στο 30 ο Νικολόπουλος έκανε το 0-2 με σουτ. Στο 42' ο Καπός έγραψε το 0-3 και αυτός με σουτ. Στο 45' ο Καντού με πολύ ωραίο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0. Στο 51' ο Πέππας έκανε το 5-0. Στο 54' και πάλι ο Νικολόπουλος με σουτ σκόραρε γράφοντας το 0-6. Στο 58 το μαρτύριο της Κοζάνης τελείωσε, με τον Μπαρκόση να βάζει απευθείας φάουλ και να γράφει το 0-7.  Οι φιλοξενούμενοι είχαν και άλλες ευκαιρίες για γκολ αλλά σταμάτησαν στα 7! Η Κοζάνη έχασε πέναλτι με τον Ταφαρλή στο 82'.

Η εξέλιξη του ματς:

(1ο ημίχρονο)

3’ Σουτ από τον Καπό, αποκρούει ο Χατζηγιαννάκης

9’ Αδύναμο σουτ από τον Κουτσούμπα, η μπάλα στα χέρια του Χατζηγιαννάκη

16’ Σουτ από τον Καντού, αποκρούει και πάλι ο Χατζηγιαννάκης

22’ (ΓΚΟΛ) Ο Πέππας σέντραρε από τα αριστερα, με τον Σπυριδάκη να πιάνει την κεφαλιά, ανοίγοντας το σκορ για τον Οπούντιο. 0-1

23’ Χαμένα τετ α τετ από τον Νικολόπουλο, σώζει ο Ντούκα

24’ Σουτ από τον Καντού, η μπάλα άουτ

29’ Ατομική ενέργεια από τον Παπαδόπουλο, όπου πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, σουτάρει με τον Τσίμα να μπλοκάρει

30’ (ΓΚΟΛ) Λάθος έξοδος από τον Χατζηγιαννάκη, ο Νικολόπουλος το εκμεταλλεύεται, και με ψηλοκρεμαστό σουτ κάνει δύο τα τέρματα για την ομάδα του. 0-2

40’ Σουτ από τον Καντού, η μπάλα λίγο άουτ

42’ (ΓΚΟΛ) Ο Κάπος με σουτ μέσα από την περιοχή κάνει το 0-3. 0-3

45’ (ΓΚΟΛ) Ο Καντού με πολύ ωραίο σουτ από τα δεξιά ανεβάζει το δείκτη του σκορ. 0-4

(2ο ημίχρονο)

46’ Ο Ζιγκερίδης θα κάνει το σουτ άλλα η μπάλα θα περάσει άουτ

51’ (ΓΚΟΛ) Ο Πέππας θα κάνει το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Χατζηγιαννάκη. 0-5

53’ Άστοχο σουτ από τον Τσιόπουλο

63’ (ΓΚΟΛ) Οι παίχτες του Οπούντιο δεν σταματάνε, με τον Νικολόπουλο να κάνει το 0-6 με σουτ. 0-6

65’ (ΓΚΟΛ) Απευθείας φάουλ του Μπαρκόση και γκολ. 0-7

75’ Διπλό δοκάρι για τους φιλοξενούμενους

77’ Σουτ από τον Γκέκα, η μπάλα ψηλά άουτ

82’ Χαμένο πέναλτι για την Κοζάνη από τον Ταφαρλή

Πλέον ο Οπούντιος έφτασε τους 9 βαθμούς με την Κοζάνη να μένει στους 7.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κοζάνη (Γιάννης Προβίδας): Χατζηγιαννάκης, Κλόντι (39΄ Ηλίας), Ματούλας (54΄ Αλιατίδης), Ντεμιράι (33΄ Ζιγκερίδης), Κάλφας, Καραμπατζάκης, Τσικόπουλος, Χαματάι, Γκέκα, Ταφαρλής, Παπαδόπουλος.

Οπούντιος Μαρτίνου (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Τσίμας, Κουτσούμπας, Μπαρκώσης, Σπυριδάκης, Τσέλλος, Βέλλιος (79΄ Δουδούμης), Νικολόπουλος, Βλάχος, Καπός (70΄ Γκριτζάπης), Καντού (56΄ Στυλιανός), Πέππας