noisi1

Α' Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Α.Ο. Κρόκου - ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης 0-5 (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Με ιδανικό καιρό και εξαιρετικές γηπεδικές συνθήκες κατέβηκαν οι δύο ομάδες να αγωνιστούν μεταξύ τους στα πλαίσια

της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Ά’ Κατηγορίας της Ε.Π.Σ.Κοζάνης.

Η Αθλητική Ανασκόπηση βρέθηκε στο γήπεδο Κρόκου σήμερα Σάββατο και θα σας δώσει το ρεπορτάζ του αγώνα.

Μπροστά σε περίπου 150-200 φιλάθλους, οι δύο ομάδες είχαν η κάθε μία την δική της εικόνα να επιδείξει.

Η ομάδα του Βασίλη Μαντζώλα κέρδισε δίκαια,άνετα,και επιβλητικά με το ευρύ 0-5,με πάρα πολύ καλή απόδοση ,πολλές τελικές,συνεχές πρεσιγκ σε όλες τις γραμμές και έδειξε ότι φέτος θα είναι μέσα στις ομάδες που θα ξεχωρίσουν.Ο ΠΑΟΚ Κοίλων μπήκε πολύ δυνατά απ’ το πρώτο λεπτό,έπαιξε έξυπνα με υπομονή και κατάφερε να φύγει με τους 3 βαθμούς της νίκης.

Από την άλλη η ομάδα του Γιάννη Τσιρέκα έκανε απογοητευτική εμφάνιση,χωρίς ίχνος ευκαιρίας και στα δύο ημίχρονα.

Χωρίς πολλές λύσεις στην επίθεση,με 4 ελλείψεις βασικών της παικτών,δεν είχε πάθος,έκανε πολλά αβίαστα λάθη τόσο στην αμυντική της γραμμή,αλλά και χωρίς συνοχή στην μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα η ήττα να έρθει δίκαια.

Ο ΠΑΟΚ Κοίλων με μεγάλο πρωταγωνιστή τον αρχηγό του Στάθη Αθανασιάδη που πέτυχε χατ τρικ αλλά και τους Καλατσανά και τον 15 χρόνο Οικονόμου και Μηλιδώνη να είναι κυρίαρχοι στο χώρο του κέντρου, να πετυχαίνουνοι δύο πρώτοι από ένα γκολ έκαστος,καταφέρνοντας να κερδίσουν τις μάχες του κέντρου με την απόδοσή τους.

Η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Βασίλη Μαντζώλα τα πήγε περίφημα και ο τερματοφύλακας Μόσχος δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

Στο 10′ λεπτό ο Αθανασιάδης θα βρεθεί απέναντι από τον Μούσιο και θα σουτάρει άουτ.

Στο 12′ ο Νικολαΐδης θα βρεθεί έξω από την περιοχή του πορτιέρο του Κρόκου η μπάλα θα φύγει άουτ.

Στο 25′ ο ΠΑΟΚ Κοίλων αρχίζει να πιέζει περισσότερο,και ο Στάθης Αθανασιάδης βρίσκεται απέναντι από τον Μούσιο θα σουτάρει πολύ δυνατά,η μπάλα θα φύγει άουτ.

Η μεγάλη πίεση καρποφόρησε για τους φιλοξενούμενους στο 34’με τον συνήθη “ύποπτο” Στάθη Αθανασιάδη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Μούσιου από κοντά με σουτ και να κάνει το 0-1.

Στο 37′ δυνατό σουτ του Νικολαϊδη η μπάλα φεύγει λίγο άουτ απ’ τα δοκάρια του Κρόκου.

Στο 39′ ωραία συνεργασία Καλατσανά,Οικονόμου,Νικολαΐδη η μπάλα θα βρεθεί στον πρώτο αυτός θα σουτάρει η μπάλα φεύγει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο σκηνικό με τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ Κοίλων να πιέζουν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και τους δε του Κρόκου να αμύνονται.

Στο 54’ο Στάθης Αθανασιάδης θα σουτάρει δυνατά και υποχρεώσει σε πολύ καλή επέμβαση τον Μούσιο,ενώ στο 56′ και πάλι ο Αθανασιάδης θα σουτάρει άουτ .

Στο αμέσως επόμενο λεπτό 58′ ο πιτσιρικάς 14χρονος Οικονόμου με μια καταπληκτική εκτέλεση φάουλ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μούσιου και θα κάνει το 0-2

Στο 62’ο Καλατσανάς θα σουτάρει όμορφα και θα κάνει το 0-3 για τους φιλοξενούμενους.

Το 0-4 θα κάνει στο 75′ ο Στάθης Αθανασιάδης με πλασέ….

Στο 88′ λεπτό ο νεοεισελθών για τους φιλοξενούμενους θα σουτάρει δυνατά η μπάλα θα βρει το οριζόντιο δοκάρι ,και θα απομακρυνθεί από τους αμυντικούς του Κρόκου.

Και στο 90′ λεπτό ο Αθανασιάδης θα βάλει το “κερασάκι” στην τούρτα με το 3ο του προσωπικό γκολ πετυχαίνοντας χατ τρικ και χαρίζοντας μα,ι με τους συμπαίκτες του μια πολύ σημαντική νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Α.Ο.Κρόκος(Γιάννης Τσιρέκας) Μούσιος,Ντανάτσας,Νιάτσιος, ΚαπλάνογλουΠ,Τούνας,ΣιδηρόπουλοςΤσιάρας,ΚαρανάνοςΜ,Μανώλας, Τζιάστας,Δότσιος.

Στον πάγκο έκατσαν οι: Κουτσούκης,Αλεξόπουλος,Καραφυλλίδης,Δράκος,Θεοδωρίδης,Καπλάνογλου Δ,Ματιάκης,Νεοφυτίδης

ΠΑΟΚ Κοίλων ( Βασίλης Μαντζώλας)Μόσχος, Ποσινακίδης,Κικίδης,Σαββίδης,Ζιώγας,Κυπήρτογλου,Μηλιδώνης, Οικονόμου,Καλατσανάς,ΑθανασιάδηςΝικολαΐδης.

Στον πάγκο έκατσαν οι:Γιαμουρίδης, Καλημέρης,Κοντοβάς,Χαραλαμπίδης,Τσιφτσής,Λαζαριώτης,Ντόλιας,Ζησιάδης,Νάτσος

Διαιτητής: Κωνσταντινίδης

Βοηθοί: Γεωργιάδης – Λαμπριανίδης

Ρεπορτάζ αγώνα: Παύλος Καλεμκερίδης

Φωτογραφίες: Κατερίνα Πολιτίδου Αθλητική Ανασκόπηση

ΠΗΓΗ: athlitikianaskopisi.gr