asepop 2021 a

artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Σπουδαία νίκη για τον Ιωνικό Περιοχής Βαθυλάκκου με «λυτρωτή» τον Διαμαντή κόντρα στους «μαχητικούς» Δαναούς Κοζάνης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Μία πολύ δύσκολη και ταυτόχρονα σημαντική νίκη πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (18-12-22), ο Ιωνικός Περιοχής Βαθυλάκκου

, απέναντι στους Δαναούς Κοζάνης, με σκορ 1-0, χάρις στο γκολ που πέτυχε ο Διαμαντής, στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το παιχνίδια πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Β' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε λιγοστό κόσμο και με τον καιρό συννεφιασμένο, ο Α.Σ. Ιωνικός φιλοξένησε στην έδρα του τους Δαναούς Κοζάνης, σ’ ένα παιχνίδι μέτριο, από πλευράς φάσεων, μπροστά στις δύο εστίες.

Στο πρώτο ημίχρονο, είδαμε ένα «φτωχό» ματς, με τον Ιωνικό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο όπως αι την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί, αφού δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικός στην επίθεση. Από την άλλη, οι Δαναοί Κοζάνης, έχοντας και σημαντικές απουσίες, περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο, αφού μπόρεσα και απείλησαν μόνο από στημένες φάσεις.

Στο δεύτερο μέρος, είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι, βέβαια και πάλι χωρίς πολλές φάσεις, αλλά με περισσότερες δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στους παίχτες και περισσότερη ένταση σε ποδοσφαιρικά πλαίσια, όσο περνούσε και η ώρα, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν το γκολ, και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να διώξουν κάθε κίνδυνο, αφού και ο βαθμός της ισοπαλίας θα τους άφηνε ικανοποιημένους.

Ο Οδυσσέας Διαμαντής όμως είχε άλλη άποψη στο τελευταίο του παιχνίδι με την φανέλα του Ιωνικού, αφού φεύγει σε λίγες ημέρες για επαγγελματικούς λόγους στο εξωτερικό, σκοράροντας στο 75ο λεπτό, λυτρώνοντας και δίνοντας στην ομάδα του, ένα σημαντικό «τρίποντο», που την κρατάει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, κλείνοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία του στην ομάδα του Ιωνικού στο δικό του «Last Dance»!

Η πρώτη καλή φάση έγινε στο 16ο λεπτό, με τον Μπέσα να εκτελεί απευθείας το κερδισμένο φάουλ του Ιωνικού και τον Ζερβανταρίδη να αποκρούει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 28ο λεπτό, οι Δαναοί θα απαντήσουν και αυτοί με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σαββούδη, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας.

Στο 30ο λεπτό, ο Ελευθεριάδης με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή θα απειλήσει, αλλά ο Ζερβανταρίδης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, θα γίνει στο 42ο λεπτό για τους Δαναούς, με τον Σαββούδη να εκτελεί και πάλι απευθείας φάουλ, αλλά ο Κεντεποζίδης με εντυπωσιακή εκτίναξη, θα σώσει την ομάδα του, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ελευθεριάδης με σουτ στο 50ο λεπτό θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Στο 70ο λεπτό ο Μακρυγιάννης θα σκοράρει για τον Βαθύλακκο, αλλά θα υποδειχτεί σε θέση οφσάιντ, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα προς τους διαιτητές, θεωρώντας πως ο παίχτης τους είχε ξεκινήσει από καθαρή θέση.

Στο 74ο λεπτό, ο Νταμάλης θα χάσει πολύ σημαντική ευκαιρία, αφού θα βγει τετ α τετ από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, αλλά ήταν η σειρά του Ζερβανταρίδη να σώσει τους Δαναούς, αποκρούοντας σωτήρια την μπάλα.

Ότι δεν κατάφερε όμως ο Νταμάλης στο 74’, το έκανε ο Διαμαντής ένα λεπτό αργότερα! Πιο συγκεκριμένα, στο 75ο λεπτό, ο Κωνσταντινίδης που είχε περάσει ως αλλαγή, θα βρει τον χώρο έξω από την μεγάλη περιοχή, κάνοντας δυνατό συρτό σουτ,  Ζερβανταρίδης θα αποκρούσει την μπάλα, με τον Διαμαντή να παίρνει το «ριμπάουντ» και με κοντινό πλασέ να ανοίγει το σκορ για τον Ιωνικό Περιοχής Βαθυλάκκου, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, από παίχτες, διοίκηση και προπονητή.

Να τονίσουμε, πως ο επιθετικός των γηπεδούχων, κατευθύνθηκε προς την κερκίδα, αφιερώνοντας το γκολ στην αδερφή του, την οποία μάλιστα και αγκάλιασε, σε μία πολύ όμορφη στιγμή, που μας αρέσει να βλέπουμε στα γήπεδα!

Η τελευταία φάση θα γίνει και αυτή από τον Ιωνικό, με τον Κωνσταντινίδη να δοκιμάζει και πάλι το πόδι του, αλλά ο Ζερβανταρίδης θα αποκρούσει την μπάλα.

Το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από τον κύριο Κουτσώνα, έδωσε το «τρίποντο» της νίκης στον Α.Σ. Ιωνικού, το οποίο πανηγυρίστηκε έντονα στα αποδυτήρια της ομάδας, γνωρίζοντας και οι ίδιοι όσο δύσκολα πήρανε αυτή τη νίκη, απέναντι σε μία μαχητική ομάδα όπως είναι αυτή των Δαναών.

Από την άλλη, μετά το τέλος του αγώνα, τόσο ο κύριος Παπαδόπουλος όσο και ο κύριος Πολύμερος, μάζεψαν τους παίχτες σε έναν κύκλο, δίνοντάς τους συγχαρητήρια για την εμφάνιση, που πάρα την ήττα, έδειξαν πόσο ενωμένοι είναι μεταξύ τους.

Έτσι ο Ιωνικός Περιοχής Βαθυλάκκου έφτασε τους 17 βαθμούς και ανέβηκε στην 2η θέση, πίσω από τον Μέγα Αλέξανδρο Άρδασσας, που έχει 19. Την επόμενη αγωνιστική, που θα διωχθεί από το νέο έτος, οι παίχτες του κύριου Μακρυγιάννη, θα πάρουν ξεκούραστα τους τρεις βαθμούς, αφού ο Μακεδονομάχος Πτολεμαΐδας, έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.

Οι Δαναοί Κοζάνης, παρέμειναν στους 15 βαθμούς, πέφτοντας στην 3η θέση, έχοντας όμως έναν αγώνα λιγότερο. Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσουν την Αναγέννηση Αργίλου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ιωνικός Περιοχής Βαθυλάκκου: (Μακρυγιάννης) Κεντεποζίδης, Νταμάλης, Βαρταλάμης (56’ Γεωργιάδης), Κακλίδης, Καρυπίδης, Μπέσας, Παρασκευόπουλος (65’ Κωνσταντινίδης), Μακρυγιάννης Β., Χρυσοστομίδης (84’ Μασγάνης), Ελευθεριάδης, Διαμαντής (84’ Μακρυγιάννης Κ.)

Δαναοί Κοζάνης: (Παπαδόπουλος - Πολύμερος) Ζερβανταρίδης, Παπαδόπουλος Θ., Γκέσιος, Μπέσνακ (79’ Γκιόνι), Σαββούδης, Κωνσταντούλας, Γιαμουρίδης, Χλιάπας (59’ Παπαδόπουλος Α.), Παπαδόπουλος Λ., Μπαλτζής, Γραμμένος (85’ Τριανταφύλλου)

Διαιτητής: Κουτσώνας

Βοηθοί: Ζαφείρης | Ρίζος