garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Δύσκολη νίκη του ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης κόντρα στην «μαχητική» Α.Ε. Κοζάνης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Μία δύσκολη νίκη με σκορ 1-0 πήρε η ομάδα του ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, απέναντι στην Α.Ε. Κοζάνης, το Σάββατο 7 Ιανουαρίου, στο Λιάπειο Αθλητικό Κέντρο.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, με τις ομάδες να επιστρέφουν στην ενεργό δράση, μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, που έδωσε και το «τρίποντο» της νίκης στους γηπεδούχους, σκόραρε ο Νικολαΐδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 56ο λεπτό. Το πέναλτι κέρδισε ο Αθανασιάδης σε ανατροπή του Παναγιωτίδη.

Από τη μία πλευρά ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης φάνηκε «βαρύς» μέσα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας μία «επαγγελματική» νίκη, χωρίς να εντυπωσιάσει και να φτάσει τα υψηλά στάνταρ των προηγούμενων παιχνιδιών. Οι «ασπρόμαυροι» τελείωσαν το παιχνίδι και με 10 παίχτες, αφού στο 51ο λεπτό, αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας Γκιώργκης, για φάουλ που έκανε εκτός περιοχής στον Μπόντη. Παρ’ όλα αυτά, οι παίχτες του κύριου Μαντζόλα, όχι μόνο βρήκαν τον τρόπο να σκοράρουν, αλλά άντεξαν και την ασφυκτική πίεση της Α.Ε. Κοζάνης.

Από την άλλη, οι «κιτρινόμαυροι» παρουσιάστηκαν με αρκετά νεανική ομάδα, παίζοντας ανά διαστήματα ωραίο ποδόσφαιρο και έχοντας σε ακόμα ένα ματς σε εκπληκτική ημέρα των τερματοφύλακα τους, Περικλή Παναγιωτίδη, ο οποίος έκανε αρκετές σωτήριες επεμβάσεις, κρατώντας στο παιχνίδι την ομάδα του. Βέβαια στο 65ο λεπτό, μετά την σύγκρουση που είχε με τον Αθανασιάδη στην φάση του πέναλτι, αποχώρησε τραυματίας. Οι πιτσιρικάδες του κύριου Μίχου προσπάθησαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όπου είχαν και έναν παραπάνω παίχτη, αλλά τόσο η κατοχή της μπάλας όσο και η πίεση δεν απέφερε καρπούς.

Στο 4ο λεπτό ο Αθανασιάδης θα απειλήσει με σουτ, αλλά ο Παναγιωτίδης θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 13’ μετά από κάθετη μπαλιά του Τσιόκανου, ο Θεοδοσιάδης από πλεονεκτική θέση δεν θα μπορέσει να σκοράρει για την Α.Ε. Κοζάνης, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ, μετά από δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Στο 18’ ο Αθανασιάδης θα απειλήσει και πάλι με σουτ, αλλά ο Παναγιωτίδης θα κάνει μεγάλη απόκρουση, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 24’ ο Θεοδοσιάδηςμε σουτ έξω από την περιοχή θα απειλήσει για την Α.Ε. Κοζάνης, αλλά ο Γκιώργκης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 35’ ο Νικολαΐδης μετά από ωραία ατομική προσπάθεια μέσα στην περιοχή, θα κάνει το σουτ, ο Παναγιωτίδης θα αποκρούσει, με τον Καλατσανά να παίρνει το «ριμπάουντ» κάνοντας σουτ την κίνηση, αλλά ο Παναγιωτίδης θα αρνηθεί ακόμα μία φορά να φάει γκολ, διώχνοντας εντυπωσιακά με τα πόδια.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, ο Αθανασιάδης και πάλι με σουτ θα αναγκάσει τον ποριέρο της Α.Ε. Κοζάνης σε απόκρουση.

Στο 50ο λεπτό ο  Γουρζουλίδης θα απειλήσει με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με τον Γκιώργκη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 51’ ο Μπόντης θα τσιμπήσει την μπάλα με το κεφάλι στην έξοδο του Γκιώργκη, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης να τον «γκρεμίζει» έξω από την μεγάλη περιοχή, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα από τον κύριο Καρατέρπο, «σώζοντας» έτσι την ομάδα του από σχεδόν βέβαιο γκολ, με το τίμημα της κόκκκινης.

Το φάουλ εκτέλεσε ο Τζέλος στο 54ο λεπτό, με τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Χαραλαμπίδη, να αποκρούει εντυπωσιακά!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από λάθος διώξιμο της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Αθανασιάδης κυνήγησε την μπάλα μέσα στην περιοχή, την «τσίμπησε» με το κεφάλι, όπου αυτή την φορά ήταν η σειρά του Παναγιωτίδη να ανατρέψει τον επιθετικό των Κοίλων, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Νακολαΐδης, σκοράροντας στο 56ο λεπτό για το 1-0 του ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης,

Από εκεί και πέρα δεν είδαμε άλλη αξιόλογη φάση, με τους παίχτες του κύριου Μαντζώλα να γυρίζουν σε παθητικό παιχνίδι και την Α.Ε. Κοζάνης να πιέζει ασφυκτικά για την ισοφάριση, που δεν ήρθε ποτέ.

Έτσι ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης έφτασε τους 24 βαθμούς και παρέμενε στην 3η θέση. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει σε εκτός έδρας αναμέτρηση τον Μακεδονικό Σιάτιστας.

Από την άλλη, η Α.Ε. Κοζάνης παρέμεινε στους 13 βαθμούς και την 9η θέση. Την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχτεί τον Αλιάκμων Αιανής.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης: (Μαντζώλας) Γκιώργκης, Κικίδης, Γιαμουρίδης (84’ Ντόλιας), Ζιώγας, Σαββίδης, Κυπίρτογλου, Παπαδόπουλος (46’ Οικονόμου), Σαμαράς (53’ Χαραλαμπίδης), Νικολαΐδης (78’ Σαλονικίδης), Αθανασιάδης, Καλατσανάς (46’ Μηλιδώνης)

Α.Ε. Κοζάνης: (Μίχος) Παναγιωτίδης (65 Γκανάτσιος α.α.), Βουνοτρυπίδης, Βεντούλης, Παπαχαρίσης, Τσιόκανος, Τζέλος, Γουρζουλίδης (60’ Μίχος), Θεοδοσιάδης, Ζάχος, Ανδρεόπουλος (60’ Πατιός), Μπόντης (74’ Τσουχλάι)

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Τζιαμπάζης | Ρίζος