garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Παθιασμένη» νίκη για τον Μακεδονικό Κοζάνης κόντρα στον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Τις υψηλές «πτήσεις» συνέχισε για ακόμα μία αγωνιστική ο Μακεδονικός Κοζάνης, αφού κέρδισε και τον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας

με σκορ 1-0 και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ένα περισσότερο παιχνίδι από την ομάδα της Κοζάνης, η οποία αγωνίζεται την Κυριακή.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 9ης Αγωνιστικής του Α' Τοπικού Κοζάνης.

Μπροστά σε αρκετό κόσμο, η ομάδα του Μακεδονικού Κοζάνης φιλοξένησε στην έδρα της τον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας. Πριν το παιχνίδι, οι δύο ομάδες ήταν ισόβαθμες στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς εκατέρωθεν.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν ήθελε να χάσει, αλλά ούτε να πάρει και τον  βαθμό της ισοπαλίας, αφού μέσα στον αγωνιστικό χώρο είδαμε ένα σκληρό παιχνίδι για γερά νεύρα, δείχνοντας έτσι πόσο πολύ επιζητούσαν το «τρίποντο» της νίκης, γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι.

Τελικά χάρις σε γκολ που πέτυχε ο Σταύρος Τζούτζας στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης, η ομάδα του Μακεδονικού πανηγύρισε τη νίκη, έχοντας μάλιστα και δύο δοκάρια.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίχτες του κύριου Καραθανάση κυριάρχησαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας καλύτερα από τον Εορδαϊκό σε πολλά σημεία του παιχνιδιού, αφού δημιουργούσαν φάσεις για γκολ, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κρατούσαν αρκετά την μπάλα κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής, αλλά επιθετικά δεν έβρισκαν τον τρόπο να «ξεκλειδώσουν» την άμυνα του Μακεδονικού Κοζάνης, κάτι που κατάφεραν να κάνουν οι «μπλε».

Στο δεύτερο μέρος και ενώ το σκορ ήταν υπέρ των γηπεδούχων, ο Εορδαϊκός αναγκάστηκε να βγει μπροστά και να πιέσει για την ισοφάριση, πατώντας καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, απ’ ότι στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, αφού είχε τρεις καλές στιγμές στην αντίπαλη περιοχή, απειλώντας την εστία του Ζηνόβιου  χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα. Από την άλλη ο Μακεδονικός συνέχισε να πιέζει στην επιθετική του γραμμή, αφού έψαχνε ένα δεύτερο γκολ όπου θα τελείωνε και την υπόθεση νίκη.

Από τους νικητές ξεχώρισε η εμφάνιση του Νίκου Ζηνόβιου, ο οποίος ήταν παντού στην άμυνα, προστατεύοντας την ομάδα του από κάθε απειλή.

Με δέκα παίχτες ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Εορδαϊκός, αφού αποβλήθηκε ο Μωυσιάδης.

Ας δούμε τις φάσεις από την αρχή.

Στο 13ο λεπτό, ο Δούμας θα βγει σε τετ α τετ, κάνοντας ψηλοκρεμαστό σουτ αφού πρόλαβε την έξοδο του Περπερίδη, αλλά η μπάλα δεν θα του κάνει το χατίρι, αφού θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 18' ο Λέκα θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά ο Περπερίδης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 22’ θα έρθει η μοναδική απειλή του Εορδαϊκού στο πρώτο μέρος, με τον Τριανταφύλλου να κάνει σου από μακρινή απόσταση και την μπάλα να καταλήγει άουτ.  Στο 32ο λεπτό ο Ζηνόβιος με κεφαλιά θα απειλήσει, αλλά ο Περπερίδης με εντυπωσιακή επέμβαση θα αποκρούσει την μπάλα.

Έτσι και ενώ ο Μακεδονικός Κοζάνης πίεζε, μοιραία στο 37ο λεπτό θα ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ματούλα, ο Τζούτζας θα πηδήξει ψηλότερα όλων και με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Από εκεί και πέρα, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν έγινε κάποια καλή φάση μπροστά στις δύο εστίες, με τις ομάδες να αποχωρούν για την ανάπαυλα, με τον Μακεδονικό Κοζάνης προηγούμενο στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εορδαϊκός θα απειλήσει πρώτος, με τν Βλαδίκα (55ο λεπτό)  να κάνει το σουτ από διαγώνια θέση, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι και θα καταλήξει άουτ. Έξι λεπτά αργότερα (61’), έπειτα από σέντρα του Συμεωνίδη, ο Μπίκος θα πιάσει σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στη συνέχεια ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με το παιχνίδι να μεταφέρεται κυρίως στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο κύριος Κουλίδης από πλευράς Εορδαϊκού πραγματοποιούσε αλλαγές, θέλοντας να δώσει το κάτι παραπάνω στην επιθετική του γραμμή.

Φτάνοντας στο 83ο λεπτό, ο  Ματούλας με εκτέλεση φάουλ θα βρει τον Ζηνόβιο, ο οποίος θα πιάσει δύσκολη κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 87’ η κεφαλιά του Τριανταφύλλου από το ύψος του πέναλτι θα καταλήξει άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση της αναμέτρησης.

Στο 89ο λεπτό και ενώ ο Μαλούτας έφευγε μόνος του στην αντεπίθεση, ο Μωυσιάδης τον ανέτρεψε με τον διαιτητή της αναμέτρησης να τον αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Ντούκα, θα δώσει το «τρίποντο» της νίκης στην ομάδα του Μακεδονικού Κοζάνης, η οποία έφτασε τους 22 βαθμούς και «φιγουράρει» στην κορυφή της βαθμολογίας με έναν αγώνα περισσότερο. Από την άλλη ο Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας έμεινε στους 19 βαθμούς.

Την επόμενη αγωνιστική ο Μακεδονικός Κοζάνης θα παίξει το «ντέρμπι» της πόλης κόντρα στην Κοζάνη, ενώ ο Εορδαϊκός θα φιλοξενήσει την Α.Ε. Κοζάνης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Ζηνόβιος Σ., Γοδενόπουλος, Τσικόπουλος, Χατζηζήσης (69’ Γκλιάνας), Τρομπούκης, Τζούτζας, Λέκα (92’ Καζαντζίδης), Δούμας (81’ Βατζήκας), Ζηνόβιος Ν., Ματούλας, Μουρατίδης

Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας: (Κουλίδης) Περπερίδης, Κακουλίδης, Σαββάκης, Μωυσιάδης, Λιάμης, Τσιντός (54’ Χαραλαμπίδης), Συμεωνίδης (66’ Τσορλίνης), Τριανταφύλλου, Χαϊτίδης (66’ Παπαγαθονίκου), Βλαδίκας (84’ Μάγγος), Μπίκος

Διαιτητής: Ντούκα

Βοηθοί: Παυλάκου | Γιαννόπουλος

Παρατηρητής: Πανυτσίδης