garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Δύσκολη νίκη στο βροχή για τον Αλιάκμων Αιανής κόντρα στην Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Ακόμα μία νίκη πέτυχε η ομάδα του Αλιάκμων Αιανής, αυτή τη φορά απέναντι στην Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου, με σκορ 2-1.

«Λυτρωτής» για την ομάδα της Αιανής ήταν ο Καλογήρου, ο οποίος σημείωσε το νικητήριο γκολ της αναμέτρησης και αποδείχτηκε η «χρυσή» αλλαγή του κύριου Τσέπουρα. Με αυτό το «τρίποντο» ο Αλιάκμων Αιανής «φιγουράρει» στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας να δει τι θα γίνει στο ματς ανάμεσα σε Κοζάνη και Μακεδονικό Κοζάνης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε λιγοστούς φιλάθλους και των δύο ομάδων, οι οποίοι αψήφησαν τις άσχημες καιρικές συνθήκες και την βροχή, ο Αλιάκμων Αιανής φιλοξένησε στην έδρα του την Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου. Και οι δύο ομάδες ήθελαν το «τρίποντο» της νίκης για διαφορετικούς λόγους. Οι γηπεδούχοι για να συνεχίσουν την εξαιρετικά τους πορεία στ φετινό πρωτάθλημα και να διατηρηθούν κοντά στην κορυφή, ενώ οι φιλοξενούμενοι για να ανακάμψουν ψυχολογικά, αφού είχαν ήδη δύο συνεχόμενες ήττες.

Οι δυνατή βροχή ανά διαστήματα, αλλά και ο ολισθηρός αγωνιστικός χώρος, δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, αλλάζοντας έτσι και τον τρόπο παιχνιδιού τους.

Η ομάδα της Αιανής βρήκε τον τρόπο να ανοίξει στο σκορ στο 17ο λεπτό, με τον συνήθη ύποπτο Παπαρίζο, με το Βόιο να ισοφαρίζει στο 34ο λεπτό με τον Σάκη Στεργιόπουλο. Το νικητήριο γκολ για την Αιανή, σκόραρε στο 69’ ο Καλογήρου.

Να τονίσουμε πως οι παίχτες του κύριου Σαμαρά έδειξαν πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι τους, χάνοντας κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, με τον Πατουλίδη από πλευράς Αιανής να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση με τις αποκρούσεις του. Ίσως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα να ήταν η ισοπαλία, αλά στο ποδόσφαιρο δεν μετράνε οι ευκαιρίες, αλλά η αποτελεσματικότητα, κάτι που είχε ο Αλιάκμων Αιανής.

Η πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης, έγινε από τους φιλοξενούμενους στο 9ο λεπτό, με τον Χάλο έπειτα από ατομική ενέργεια να κάνει του σου έξω από την περιοχή, αλλά η  μπάλα θα περάσει δίπλα από το δοκάρι και θα καταλήξει άουτ.

Στο 16’ ο Παπαρίζος ανενόχλητος θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, την οποία ανέλαβε ο Μετικάνος, ο Παπαρίζος με κεφαλιά θα ανοίξει το σκορ, που παρά το διώξιμο τον αμυντικών η μπάλα είχε περάσει την γραμμή του τέρματος, για το 1-0.

Στο 22’ έπειτα από μπαλιά του Μπόζιαρη, ο Στεργιόπουλος θα πάρει την μπάλα, όπου μετά από ατομική προσπάθεια θα κάνει το σουτ, αλλά ο Πατουλίδης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Κάπου εκεί ο ρυθμός της αναμέτρησης «πάγωσε», με την ομάδα του Βοΐου να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι μοιραία και μετά την πίεση που άσκησε, στο 34ο λεπτό ο Στεργιόπουλος θα πασάρει τον αδερφό του τον Σάκη, ο οποίος μετά τρίπλα που θα κάνει μέσα στην περιοχή, θα σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ανήκει και αυτή στο Βόιο, με τον Χάλο να πασάρει στον Κηπούρο, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ από διαγώνια θέση και τον Πατουλίδη να αποκρούει και πάλι.

Έτσι οι δύο ομάδες αποχώρησαν για την ανάπαυλα ισόπαλες.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκανε πολύ δυνατά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αφού έχασαν μέσα σε έξι λεπτά, τρεις κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, με την άμυνα της Αιανής να κάνει αρκετά λάθη σε αυτό το διάστημα.

Συγκεκριμένα στο 48’ μετά από μπαλιά του Αγκάστρα ο Στεργιόπουλος θα χάσει μοναδική ευκαιρία, αφού δεν θα μπορέσει να σκοράρει σε κενή εστία, με την μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ. Στο 55’ και πάλι Σάκης Στεργιόπουλος θα πλασάρει από διαγώνια θέση εντός περιοχής, αλλά η μπάλα δεν θα του κάνει το χατίρι, αφού θα χτυπήσει στο κάθετο δοκάρι. Ο ίδιος παίχτης ένα λεπτό αργότερα θα βγει σε τετ α τετ, αλλά ο Πατουλίδης θα αποκρούσει για ακόμα μία φορά την μπάλα, σώζοντας την ομάδα του.

Στο 62’ ο Αλιάκμων Αιανής θα κάνει την πρώτη του καλή φάση στο δεύτερο μέρος, με τον Αροσβίλη να εκτελεί το φάουλ, την μπάλα να σκάει στο έδαφος και να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι. Στο 65’ ο Καλογήρου προειδοποίησε με δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Έτσι φτάνοντας στο 69ο λεπτό, θα έρθει και το γκολ που θα δώσει τη νίκη στην Αιανή. Ο «υπερκινητικός» Καλογήρου, θα δεχτεί την μπαλιά, όπου με την ταχύτητά του θα μπει στην περιοχή, και με άψογο πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Βίδραμ αφού πρώτα αυτή χτυπήσει στο δοκάρι, σημειώνοντας  το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από παίχτες, προπονητές και διοίκηση.

Να τονίσουμε ότι στο γκολ ο Καλογήρου φάνηκε συγκινημένος, αφού κοιτώντας τον ουρανό μέσα στην βροχή αφιέρωσε το γκολ σε κάποιον δικό του άνθρωπο.

Κάπου εκεί η βροχή δυνάμωσε, με τις προσπάθειες των παιχτών να γίνονται ακόμα πιο δύσκολες. Από τη μία η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου πίεζε για να ισοφαρίσει, ενώ από την άλλη η Αιανή είχε αμυντικούς προσανατολισμούς, αφού ήθελε να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα.

Το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από τον κύριο Κεχαγιά, έδωσε τους τρεις βαθμούς στον Αλιακμων Ααινής, ο οποίος έφτασε τους 25 βαθμούς και σκαρφάλωσε έστω και προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη το Βόιο έμεινε στους 10 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αλιάκμων Αιανής: (Τσέπουρας) Πατουλίδης, Κεϊσίδης (57’ Καλογήρου), Κουρτίδης, Μαρούδης (57’ Βλάχος), Κοντός, Μετικάνος, Αροσβίλι, Κουσίδης, Βάσσος, Σαββούδης, Παπαρίζος (87’ Γκουρτζιούμης)

Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου: (Σαμαράς) Βίδρας, Στεργιόπουλος Χ., Μπόζιαρης, Στεργιόπουλος Δ., Παπουτσίδης, Αγκάστρα, Κοτζατίσογλου, Χάλος, Κηπουρός (87’ Δόγκαλης), Στεργιόπουλος Α. (93’ Demai), Χαραλαμπίδης

Διαιτητής: Κεχαγιάς

Βοηθοί: Σπέντζας | Γάτσου