noisi1

«Συναρπαστική» πρόκριση στα ημιτελικά για τον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας κόντρα στον Εθνικό Βατερού στην παράταση (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Μία πολύ δύσκολη πρόκριση στα Ημιτελικά του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης πήρε η ομάδα του  Εορδαϊκού Πτολεμαΐδας

, απέναντι στον Εθνικό Βατερού με σκορ 3-1 στην παράταση.

Ο Εορδαϊκός μπορεί να άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό με τον Παπαγαθονίκου και να έχασε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει και άλλο, αλλά ο Εθνικός Βατερού αποδείχτηκε «εφτάψυχος» αφού ο Χάρης Σακαλής σκόραρε στο πέμπτο λεπτό (95’) των καθυστερήσεων ισοφαρίζοντας σε 1-1, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί η αναμέτρηση έδειξε πως θα οδηγηθεί στην διαδικασία των πέναλτι, αλλά ο Τριανταφύλλου είχε διαφορετική άποψη, αφού με γκολ στο 119’ έγραψε το 2-1 για τον Εορδαϊκό, χαρίζοντας στην ομάδα του την πρόκριση στην επόμενη φάση. Το τελικό 3-1 έγινε από τον Χαραλαμπίδη στο 121’.

Το ματς πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Προημιτελικής Φάσης του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης και ήταν νοκ άουτ.

Μπροστά σε λιγοστό φίλαθλο κόσμο και των δύο ομάδων, ο Εθνικός Βατερού υποδέχτηκε στην έδρα του τον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας για να διεκδικήσουν το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό από την αρχή έως και το τέλος του, αφού είχε πολύ δυνατές μονομαχίες σε όλες τις γραμμές, φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τον Εορδαϊκό να έχει τις περισσότερες, πολλές εναλλαγές συναισθημάτων εκατέρωθεν, τέσσερα γκολ αλλά και ένα νικητή.

Στο πρώτο μέρος υπήρχε πλήρης κυριαρχία του Εορδαϊκού μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίχτες του κύριου Κωνσταντινίδη να χάνουν ευκαιρίες για γκολ μπροστά στην εστία του Κοκκινίδη. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξε μία ισορροπία, αφού ο Εθνικός Βατερού μετά το κακό πρώτο μέρος, έδειξε διάθεση, παίζοντας πολύ καλή καλύτερα και με πάθος.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να νόμιζαν πως είχαν  προκριθεί, αφού το ματς είχε φτάσει στο 95ο λεπτό και ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά ο Σακαλής τους «διέψευσε» βάζοντας γκολ «buzzer beater» για να στείλει το ματς στην παράταση.

Ας πάρουμε όμως το παιχνίδι από την αρχή.

Στο 6ο λεπτό ο Μπίκος με εκτέλεση κόρνερ θα στείλει την μπάλα στο κάθετο δοκάρι, με τους αμυντικούς του Βατερού να διώχνουν στη συνέχεια την μπάλα. Στο 22ο λεπτό θα έρθει και δεύτερη καλή φάση για την ομάδα της Πτολεμαΐδας, με τον Συμεωνίδη να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 27’ έπειτα από σέντρα του Συμεωνίδη, ο Παπαγαθονίκου θα κοντρολάρει την μπάλα μέσα στην μεγάλη περιοχή, θα κάνει το πλασέ από κοντά, αλλά ο Κοκκινίδης στην έξοδό του θα αποκρούσει σωτήρια την μπάλα. Στο 33’ και πάλι ο Συμεωνίδης θα μπει στην περιοχή, όπου με συρτή μπαλιά θα βρει τον Μπίκο, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ εντελώς αμαρκάριστός, και τον Κοκκινίδη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 42ο λεπτό θα γίνει η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρος, με τον Τριανταφύλλου να εκτελεί το φάουλ, τον Χαϊτίδη να πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Έτσι, οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια χωρίς σκορ, με τον Εορδαϊκό να είναι απειλητικός, σε αντίθεση με τον Εθνικό Βατερού, όπου περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό, η ομάδα του Βατερού θα χάσει την πρώτη της καλή ευκαιρία, με τον Βρόικο να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να περνάει άουτ. Στο 55ο λεπτό θα χαθεί και δεύτερη ευκαιρία για τους «μπλε» με τον Κκαβαλάρη να κάνει δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή  και τον Μιχαηλίδη να αποκρούει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 57ο λεπτό όμως, ο Εορδαϊκός θα ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα ο Παπαγαθονίκου με σουτ από διαγώνια θέση, θα στείλει την μπάλα στην γωνία του τέρματος, κάνοντας το 0-1 με ένα πολύ όμορφο γκολ, από πλευράς δημιουργίας και εκτέλεσης.

Στο 67’ ο Χαραλαμπίδης θα δοκιμάσει το πόδι του, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα σε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (69’), ο Συμεωνίδης θα μπει στην περιοχή κάνοντας δυνατό σουτ από διαγώνια θέση, αλλά ο Κοκκινίδης με πολύ καλή απόκρουση θα διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Στο 81ο λεπτό και πάλι ο Συμεωνίδης θα χάσει μοναδική ευκαιρία για να τελειώσει το ματς αλλά ο Κοκκινίδης θα σώσει και πάλι το Βατερό, κάνοντας επέμβαση στο τετ α τετ του επιθετικού των φιλοξενούμενων.

Στο 93ο λεπτό, ο Σακαλής θα απειλήσει με σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Και αφού ο Εορδαϊκός είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση και δεν το έκανε, ο Χάρης Σακαλής τον τιμώρησε στο 95ο λεπτό. Ο επιθετικός του Εθνικού Βατερού με δυνατό σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για το 1-1, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί στο 4ο λεπτό τους έξτρα χρόνου, ο Μπρεγκόλι με σουτ έξω από την περιοχή, θα αναγκάσει τον Κοκκινίδη σε νέα επέμβαση. Στο 97’ της παράτασης, ο Μπέσας με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα απειλήσει, αλλά ο Μιχαηλίδης θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα. Από εκεί και πέρα καμία ομάδα δεν μπορούσε να απειλήσει, αφού όσο περνούσε ο χρόνος και οι δύο προσπαθούσαν να μην δεχτούν γκολ.

Έτσι φτάνοντας στο 119’, ο Εορδαϊκός θα κερδίσει κόρνερ. Την εκτέλεση θα αναλάβει ο Τσορλίνης, με τον Λιάμη να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στον αμαρκάριστο Τρινταφύλλου, ο οποίος από κοντινή απόσταση με πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1, μέσα σε πανηγυρισμούς.

Το τελικό 3-1 για τον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας, έγραψε ο Χαραλαμπίδης στο 121’.

Το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από την κυρία Γάτσου, θα δώσει την πρόκριση στην ομάδα του Εορδαϊκού. Από την άλλη ο Εθνικός Βατερού μπορεί να αποκλείστηκε, αλλά σίγουρα θα κρατήσει την εμφάνισή του από το δεύτερο ημίχρονο και μετά, όσο και το πάθος που έβγαλε μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Επόμενος αντίπαλος στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ε.Π.Σ Κοζάνης για τον Εορδαϊκό σε νοκ άουτ παιχνίδι, η Α.Ε.Π. Καραγιαννίων.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εθνικός Βατερού: (Λεωνιδάκης) Κοκκινίδης, Λαζαρίδης, Πολυχρονιάδης, Τοπαλίδης, Γεωργιάδης, Μπέσας (117’ Στεργίου α.α.), Καβαλάρης, Μπούτος (72’ Ρέββας), Βρόικος (67’ Σαββούδης), Σακαλής, Καλημέρης (82’ Κρικέλης)

Στον πάγκο: Μπεθανης, Κουτσιαρης, Καραμάρκος

Εορδαϊκός Πτολεμαΐδας: (Κωνσταντινίδης) Μιχαηλίδης, Κακουλίδης (46’ Βλαδίκας), Σαββάκης (46’ Τσορλίνης), Χαϊτίδης, Λιάμης, Τσιντός, Τριανταφύλλου, Συμεωνίδης (88’ Μωυσιάδης), Μπίκος (72’ Μπρεγκόλι), Χαραλαμπίδης, Παπαγαθονίκου

Στον πάγκο: Περπερίδης, Κουτουλης

Διαιτητής: Γάτσου Δ.

Βοηθοί: Πανυτσίδου Α. | Τυριακίδου Α.

Γιατρός: Κεντεποζίδης Π.