musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Πήρε το «ντέρμπι» ο Αλιάκμων Αιανής κόντρα στον Μακεδονικό Κοζάνης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς ανήκει στον Αλιάκμων  Αιανής, ο οποίος κέρδισε εκτός έδρας τον Μακεδονικό Κοζάνης με σκορ 2-0

, διπλασιάζοντας τις νίκες του στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μία σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα της Αιανής στο Στρατιωτικό  Γήπεδο Κοζάνης απέναντι στον Μακεδονικό, χάρις στα γκολ που πέτυχαν οι Καλογήρου και Καβαλάρης στο δεύτερο ημίχρονο.

Μπορεί λόγω κορωνοϊού να απαγορεύεται η προσέλευση του κόσμου στα γήπεδα, αυτό όμως δεν εμπόδισε αρκετούς φιλάθλους να δώσουν τα παρών έξω από το Στρατιωτικό. Το www.top-sport.gr ήταν εκεί και έχει το ρεπορτάζ της αναμέτρησης.

Σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, είδαμε ένα «φτωχό» πρώτο ημίχρονο, χωρίς τελικές προσπάθειες μπροστά στις δύο εστίες, αφού τόσο ο Μακεδονικός Κοζάνης όσο και ο Αλιάκμων Αιανής, ήθελαν να κρατήσουν το «μηδέν» στη άμυνά τους. Οι δυνατές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή «έδιναν και έπαιρναν», με το πάθος των ποδοσφαιριστών να είναι στα ύψη, χωρίς όμως να δούμε κάτι αξιόλογο στις δύο περιοχές.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως το σκηνικό άλλαξε, αφού ο Αλιάκμων  Αιανής μπήκε καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αφού όχι μόνο κατάφερε να σκοράρει, αλλά δημιούργησε και ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Από την άλλη ο Μακεδονικός Κοζάνης παρά την προσπάθεια που κατέβαλε, δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επιθετική του γραμμή, για να δημιουργήσει κάτι καλό στην αντίπαλη περιοχή.

Η πρώτη φάση του παιχνιδιού θα γίνει στο 4ο λεπτό για τον Μακεδονικό Κοζάνης, με τον Κόνι να κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Ο Αλιάκμων Αιανής απάντησε στο 7ο λεπτό, με τον Σαββούδη να κάνει την σέντρα από τα δεξιά με κατεύθυνση τον Ματούλα, ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Αυτές οι δύο φάσεις ήταν ότι καλύτερο είδαμε το πρώτο μέρος, αφού από εκεί και μέχρι να ολοκληρωθεί το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, το παιχνίδι μεταφέρθηκε κυρίως στη μεσαία γραμμή, με τις δύο ομάδες να μην τολμούν για το κάτι παραπάνω.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Αιανή βγήκε πιο αποφασισμένη και αυτό φάνηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 49’ ο Καβαλάρης με σουτ θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει άουτ.

Η πίεση της Αιανής από τα πρώτα κιόλας λεπτά της επανάληψης απέδωσε καρπούς στο 54ο λεπτό, με τον Ματούλα να κάνει συρτή σέντρα από την αριστερή πλευρά προς την μικρή περιοχή και τον Καλογήρου να πλασάρει από κοντινή απόσταση για το 1-0 των φιλοξενούμενων, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Δύο λεπτά αργότερα ο Αλιάκμων θα χάσει μοναδική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του. Συγκεκριμένα στο 56ο λεπτό, ο Ματούλα με πανέμορφο τακουνάκι θα βγάλει σε τετ α τετ τον Καβαλάρη, ο οποίος θα κάνει το σουτ αλλά ο Ζηνόβιος θα πραγματοποιήσει μία σωτήρια επέμβαση, στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Καβαλάρης στο 56’, το κατάφερε τελικά στο 64ο λεπτό, παίρνοντας το αίμα του πίσω. Όλα ξεκίνησαν από την κούρσα του Καλογήρου ο οποίος θα μπει στην περιοχή από τα δεξιά, θα «σπάσει» την μπάλα στον Καβαλάρης, ο οποίος με κοντινό πλασέ θα νικήσει τον Ζηνόβιο, γράφοντας το 2-0.

Από εκεί και πέρα ο Μακεδονικός Κοζάνης προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές του και να προσπαθήσει για τη μείωση του σκορ, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τους αμυντικούς του Αλιάκμων  Αιανής να απομακρύνουν κάθε κίνδυνο.

Στο 70ο λεπτό, ο Καλογήρου έπειτα από ατομική προσπάθεια, θα κάνει συρτό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει δίπλα από το κάθετο δοκάρι και θα καταλήξει άουτ.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ της Αιανής και κατά του Μακεδονικού. Οι φιλοξενούμενοι παρά το προβάδισμα που είχαν αποκτήσει, πίεζαν και για τρίτο γκολ. Στο 81ο λεπτό θα χαθεί μοναδική ευκαιρία από τον Τοπαλίδη, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα ο προωθημένος Πασχαλίδης, έπειτα από ατομική προσπάθεια θα πασάρει στον αφύλακτο Τοπαλίδη, ο οποίος θα κάνει το σουτ, αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στη γραμμή.

Η τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού θα γίνει στο 88ο λεπτό, με τον Ζηνόβιο να πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Πατουλίδη.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Τσέτσιλα, θα δώσει το «τρίποντο» της νίκης στον Αλιάκμων Αιανής, ο οποίος έφτασε του 6 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Α.Ο. Κρόκου.

Από την άλλη ο Μακεδονικός Κοζάνης έμεινε στους 3 βαθμούς και την επόμενη εβδομάδα θα παίξεις στην Πτολεμαΐδα με τον Ατρόμητο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Ζηνόβιος Σ., Γοδενόπουλος (72’Αντωνόπουλος), Γκλιάνας, Κόνι, Τσικόπουλος, Σακαλής (60’ Τακίδης), Ζηνόβιος Ν., Συμεωνίδης (80’ Γεωργιάδης), Τζούτζας, Βατζήκας (72’ Τριανταφύλλου), Σέχι

Αλιάκμων Αιανής: (Λεωνιδάκης) Πατουλίδης, Πασχαλίδης, Γεωργιάδης, Κουρτίδης (88’ Δημητράκης), Βλάχος (65’ Κεϊσίδης), Φωτιάδης, Μετικάνος, Καλογήρου (88’ Καλημέρης), Σαββούδης (78’ Τοπαλίδης), Καβαλάρης (65’ Τρούπκος), Ματούλας

Διαιτητής: Τσέτσιλας

Βοηθοί: Μωυσιάδης | Φαλτάκας

Παρατηρητές: Χατζηπαυλίδης | Μούσιος

Γιατρός: Θεοδωρίδης

Περισσότερες φωτογραφίες:

Μακεδονικός Κοζάνης - Αλιάκμων Αιανής 0-2 (Α' Τοπικό Ε.Π.Σ. Κοζάνης | 2η Αγωνιστική) Φωτογραφίες: Χρήστος Τσαρτσιανίδης www.top-sport.gr