garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Ισοπαλία παρά την καλή εμφάνιση της Κοζάνης κόντρα στον Π.Ο. Ελασσόνας (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Ισόπαλη με σκορ 1-1 αναδείχτηκε η Κοζάνη με τον Π.Ο. Ελασσόνας, το απόγευμα της Τετάρτης στο Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης.

Επιμέλεια - Ρεπορτάζ - Φωτογραφίες: Χρήστος Τσαρτσιανίδης | Γιάννης Τοπαλίδης | www.top-sport.gr

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Η αμάδα της Κοζάνης παρουσιάστηκε πολύ καλή μέσα στον αγωνιστικό χώρο, εκεί όπου ήθελε να πάρει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, αλλά βρήκε απέναντί της έναν πολύ καλό τερματοφύλακα, τον  Γούπο της Π.Ο. Ελασσόνας, ο οποίος «κατέβασε ρολά», πιάνοντας μάλιστα και πέναλτι σε εκτέλεση του Μπακάλη.

Το σκορ άνοιξε ο Μπίντσης για τους «ερυθρόλευκους» στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ για τους φιλοξενούμενους, ισοφάρισε ο Πεπκολάι στο 62ο λεπτό. Το 1-1 έμεινε μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού, με την Κοζάνη να φτάνει τους 15 βαθμούς και να παραμένει στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Π.Ο. Ελασσόνας έφτασε τους 12 βαθμούς, στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Η Κοζάνη στην πρώτη της καλή επίθεση στο παιχνίδι, στο 16ο λεπτό, θα κερδίσει πέναλτι, σε μία φάση όπου ο Μαυροματίδης μπήκε στην περιοχή, τσίμπησε την μπάλα, η οποία θα καταλήξει στο χέρι του Σουγλή με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι.

Έτσι στο 18ο λεπτό, ο Μπακάλης θα αναλάβει την εκτέλεση, αλλά ο  Γούπης θα πέσει σωστά στην αριστερή του γωνία και θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 22ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Περγκιόνι θα πιάσει δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Στόϊκος θα αποκρούσει σωτήρια την μπάλα με τα πόδια. Στο 35’, ο Λαγός θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, με την Ελασσόνα να χάνει δύο καλές ευκαιρίες για γκολ.

Έτσι φτάσαμε στο 44ο λεπτό, με τον Μπίντση να κάνει το σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα θα πάρει περίεργη τροχιά, μπερδεύοντας τον Γούπο και με έναν παράξενο και τυχερό τρόπο θα καταλήξει στα δίχτυα, με την Κοζάνη να κάνει το 1-0 μέσα σε πανηγυρισμούς. Αυτό θα είναι και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, ο Τσώτσος θα σεντράρει στον Μαυροματίδη, με τον τελευταίο να κάνει σουτ στην κίνηση, αλλά ο Γούπος θα αποκρούσει σωτήρια την μπάλα.

Στο 62ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Π.Ο Ελασσόνας και σε μία φάση διαρκείας, οι παίχτες της Κοζάνης θα διώξουν την μπάλα πάνω στην γραμμή, αλλά εκεί θα βρεθεί ο Πεπκολάι που είχε περάσει ως αλλαγή, θα κάνει το σουτ με την μπάκα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1 της Ελασσόνας.

Στο 63ο λεπτό, ο Μαυροματίδης με σουτ στην κίνηση θα απειλήσει και πάλι, αλλά ο Γούπος θα σώσει ακόμα μία φορά την ομάδα του, αποκρούοντας και πάλι την μπάλα. Επόμενη καλή φάση της αναμέτρησης θα έρθει στο 82ο λεπτό, με τον Μπακαλή να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Η τελευταία φάση ανήκει και αυτή στην Κοζάνη, με τον Χατζηνίκου να κάνει το σουτ και τον Γούπο να μπλοκάρει στο 93ο λεπτό.

Έτσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Την επόμενη αγωνιστική η Κοζάνη θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αναγέννηση Καρδίτσας, ενώ ο Π.Ο. Ελασσόνας θα φιλοξενήσει τα Μετέωρα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κοζάνη: (Κερλίδης) Στόικος, Δινοβίτσης, Αλμασίδης, Σαρηγιαννίδης, Σερσέμης, Μπακάλης, Τσώτσος (87’ Δούμας), Αλεξίου, Συράκος (73’ Χατζηνίκου), Μπίντσης, Μαυροματίδης (87’ Χατζηστεφάνου)

Π.Ο. Ελασσόνας: Γούπος, Λαγός, Νταμπώσης, Σουγλής, Περγκιόνι, Αθανασούλης (46’ Καραγκούνης), Γκαμπέτας (85’ Μπούσιας), Φουρκιώτης, Μουστάκας (82’ Καραμούλας), Ματούλας (70’ Τσάτσος), Λαζαρίδης (46’ Πεπκολάι)

Διαιτητής: Μαυρίδης

Βοηθοί: Παπαδάκης | Ζουρνατζίδης

Παρατηρητής: Χατζηπαυλίδης