garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Λευκή» ισοπαλία ανάμεσα σε ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης και Ατρόμητο Πτολεμαΐδας (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Ισόπαλοι χωρίς σκορ (0-0) αναδείχτηκαν ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης και Ατρόμητος Πτολεμαΐδας, το απόγευμα του Σαββάτου.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστική του Α’ Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων, με τις καιρικές συνθήκες ιδανικές για ποδόσφαιρο, η ομάδα του ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης, φιλοξένησε στην έδρα της τον Ατρόμητο Πτολεμαΐδας.

Το κοινό που έχουν αυτές οι δύο ομάδες, είναι πως αγωνίζονται με αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, δίνοντας βάρος στις ακαδημίες τους, αλλά και στην ανάδειξη νέων ταλέντων.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού δεν έβρισκαν τον τρόπο να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν περισσότερο σε παθητικό ρόλο, περιμένοντας πίσω τον αντίπαλο, ενώ προσπαθούσαν με βαθιές μπαλιές να φτάσουν στην περιοχή του ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης.

Η καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ανήκει στους «μπλε», με τον Αργυρόπουλο στο 39ο λεπτό να κάνει το σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Ππαπαγερίδης θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο «φτωχό» πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, είδαμε ακόμα δύο τελικές μπροστά στην εστίες, Πιο συγκεκριμένα, στο 4ο λεπτό έπειτα από τακουνάκι του Αθανασιάδη η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι, ενώ στο 17ο λεπτό, ο Αργυρόπουλος θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και ο Παπαγερίδης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, χάνοντας εξίσου κάποιες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 49ο λεπτό, ο Κεΐσογλου θα απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Χατζησάββας θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 52’ έπειτα από λάθος συνεννόηση αμυντικού και τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, ο Βρόικος θα πάρει την μπάλα, θα πασάρει στον Σαλονικίδη, με τον τελευταίο να κάνουν το σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, ο Ατρόμητος Πτολεμαΐδας θα χάσει διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά ο δραστήριο Αργυρόπουλος, θα πάει σε ατομική προσπάθεια, περνώντας τρεις παίχτες του ΠΑΟ Κοίλων  Κοζάνης, αλλά το πλασέ που θα κάνει στο τετ α τετ, θα αποκρουστεί από τον Παπαγερίδη. Η φάση όμως δεν θα τελειώσει εκεί, αφού ο Σίσκος με σουτ έξω από την περιοχή, θα αναγκάσει τον Παπαγερίδη σε δεύτερη συνεχόμενη απόκρουση, με τον πορτιέρο του ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης, να σώζει την ομάδα του σε δύο περιπτώσεις.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, αφού έπρεπε να φτάσουμε στο 88ο λεπτό για να δούμε τελική προσπάθεια, με τον Κεΐσογλου να απειλεί για την ομάδα του κύριου Μαντζώλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

Η τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού, θα γίνει στο 89ο λεπτό, με τον Αργυρόπουλο να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα δεν θα του κάνει το χατίρι και θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας.

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Τσιμεντερίδη, θα μοιράσει στις ομάδες από έναν βαθμό. Έτσι ο ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης έφτασε τους 7 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας, ενώ ο  Ατρόμητος Πτολεμαΐδας έφτασε τους 2 βαθμούς και την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχτεί τον Α.Ο. Κρόκου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟ Κοίλων Κοζάνης: (Μαντζώλας) Παπαγερίδης, Ραφαηλίδης, Ζιώγας, Λαζαρίδης, Καρακούλας, Σαμαράς (46’ Θωμαΐδης), Σαλονικίδης, Κεΐσογλου, Ουσταγιαννίδης (73’ Κωτίδης), Αθανασιάδης, Βρόικος (63’ Ποσινακίδης)

Ατρόμητος Πτολεμαΐδας: Χατζησάββας, Χαριτίδης, Χαριτωνίδης, Τουλουμενίδης, Καραγιάννης, Σαρρής, Τσίκας, Σίσκος (75’ Παπαγιώτου), Μουρούζης, Σπανός (68’ Δαμιανίδης), Αργυρόπουλος

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης

Βοηθοί: Λαμπριανίδης | Τυριακίδου