garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Κύπελλο: Ο Μακεδονικός Κοζάνης πήρε το «ντέρμπι» και την πρόκριση κόντρα στην Α.Ε. Κοζάνης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης πήρε η ομάδα του Μακεδονικού Κοζάνης, κερδίζοντας με σκορ 2-0 την Α.Ε. Κοζάνης.

Το «Κοζανίτικο ντέρμπι» πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Α Φάσης του θεσμού του Κυπέλλου.

MVP για τους νικητές ο Τζέλλος, ο οποίος σκόραρε και τα δύο γκολ για την ομάδα του, ενώ από τους «κιτρινόμαυρους», ξεχώρισε η εμφάνιση του Δημήτρη Παπαδόπουλου, κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

THEODORIDIS1

Μπροστά σε αρκετό φίλαθλο κόσμο και με τον καιρό ηλιόλουστο, ο Μακεδονικός Κοζάνης φιλοξένησε την Α.Ε. Κοζάνης στο «Σκαφίδι», στη Νέα Νικόπολη, με τις δύο ομάδες να δίνουν το πρώτο τους επίσημο παιχνίδι, ενόψει της νέας χρονιάς που ξεκινάει.

Η νεανική ομάδα του κύριου Μίχου, μπορεί να ήταν πιο δραστήρια μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας περισσότερες ευκαιρίες κατά την διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν περισσότερη αποτελεσματικότητα μπροστά στην αντίπαλη εστία. Η Α.Ε. Κοζάνης έχανε τα γκολ, με τους «μικρούς» να δείχνουν πως είναι ακόμα άπειροι, ενώ ο Μακεδονικός τα… έβαζε!

zervantaridis banner 3

Έτσι, η ομάδα του κύριου Καραθανάση πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει το νίκη από το ζευγάρι «Α.Ε. Περδίκκα - Δόξα Βερμίου Πύργων».

Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Μαλιόγκας θα απειλήσει με κοντινή κεφαλιά για τον Μακεδονικό, αλλά η μπάλα θα περάσει δίπλα από το δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό (4’), ο Σακαλής θα βγει τετ α τετ από διαγώνια θέση, αλλά το σουτ που θα κάνει, θα αποκρουστεί από τον Παναγιωτίδη, με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά στο ματς.

Από εκεί και πέρα όμως το σκηνικό άλλαξε, αφού η Α.Ε. Κοζάνης ήταν αυτή που πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χάνοντας ευκαιρίες.

Στο 12ο λεπτό, ο Θεοδοσιάδης θα βγει σε τετ α τετ, αλλά το πλασέ του θα αποκρουστεί εντυπωσιακά από τον Ζηνόβιο. Στο 15’ ο Μίχος με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ. Στο 19’έπειτα από σέντρα του Μπόντη, ο Μεχτερίδης με σουτ στην κίνηση μέσα από την μεγάλη περιοχή, θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

SUVON BANNERS 800x118pix

Στο 27’ ο Μίχος με κοντινό σουτ θα χάσει μοναδική ευκαιρία για τη Α.Ε. Κοζάνης, αλλά ο Ζηνόβιος με ακόμα μία μεγάλο απόκρουση θα διώξει την μπάλα. Στο 30’ θα έρθει ακόμα ένα σουτ από τον Θεοδοσιάδη έξω από την περιοχή, αλλά ο Ζηνόβιος θα μπλοκάρει την μπάλα.

Έτσι, φτάνοντας στο 40ο λεπτό και αφού η Α.Ε. Κοζάνης δεν μπορούσε να σκοράρει, το έκανε  Μακεδονικός, Πιο συγκεκριμένα, ο Χάρης Σακαλής θα βγει ταχύτατα στην αντεπίθεση, θα μπει στην περιοχή, εκεί όπου θα πασάρει στον Τζέλλο, με τον τελευταίο να πλασάρει άνετα για το 1-0 των «μπλε».

Στο 45ο και τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Μαλιόγκας θα γυρίσει την μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον Γεωργιάδη να χάνει μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, αφού αστόχησε από το μισό μέτρο, στέλνοντας την μπάλα άουτ, με το 1-0 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 52ο λεπτό, ο Μίχος με κοντινό πλασέ, έπειτα από πάσα του Μπόντη, θα δει και πάλι τον Ζηνόβιο να μπλοκάρει. Στο 53’ ο δραστήριος Θεοδοσιάδης θα κάνει σουτ έξω από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα του Μακεδονικού να μπλοκάρει.

Στο 55’ ο Τζέλλος με όμορφη μπαλιά θα βρει τον Σακαλή, με τον τελευταίο να κάνει σουτ στην κίνηση και τον Παναγιωτίδη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 58’ οι Τσιόκανος και Παπαδόπουλος θα συνεργαστούν, με τον τελευαίο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 70ο λεπτό, ο Ευθυμιάδης θα βρει με μπαλιά τον Σακαλή, ο οποίος θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Στο 71’ ο Ντούκα θα απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 76’ έπειτα από φάση διαρκείας, η μπάλα θα φτάσει στον Παπαδόπουλο, ο οποίος θα κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι, με τον Ζηνόβιο να μπλοκάρει.

Στο 83’ ο Χατζηζήσης μετά από ατομική προσπάθεια μέσα στην περιοχή, θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ για τους γηπεδούχους.

Στο 86ο λεπτό, ο Τζέλλος θα «κλειδώσει» την υπόθεση πρόκριση, σκοράροντας για δεύτερη φορά στο παιχνίδι. Πιο συγκεκριμένα, ο Χατζηζήσης θα κλέψει την μπάλα από τα δεξιά, θα μπει στην περιοχή, εκεί όπου την κατάλληλη στιγμή θα σπάσει την μπάλα στον επερχόμενο Τζέλλο, ο οποίος με κοντινό πλασέ θα γράψει το τελικό 2-0 για τον Μακεδονικό Κοζάνης.

Στο 88ο λεπτό ο Δημήτρης Παπαδόπουλος θα απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Ζηνόβιος θα αποκρούσει την μπάλα, ενώ η τελευταία καλή φάση της αναμέτησης, θα γίνει στο 90ο λεπτό, με τον Σακαλή να πιάνει δυνατή κεφαλιά και τον Παναγιωτίδη να κάνει εκπληκτική εκτίναξη, αποκρούοντας την μπάλα σε κόρνερ, κερδίζοντας ακόμα και το χειροκρότημα του επιθετικού του Μακεδονικού, με το 2-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Ζηνόβιος, Πολυχρονιάδης, Μαλούτας, Σακαλής, Γεωργιάδης, Τζέλος (90’ Μήλιος), Μαλιόγκας (46’ Ευθυμιάδης), Ανδρεόπουλος (31’ Αργυρόπουλος), Τσικόπουλος, Χατζηζήσης, Μουρατίδης (46’ Τρομπούκης)

Α.Ε. Κοζάνης: (Μίχος) Παναγιωτίδης, Μαρτιρόσοβ (80’ Ζάχος), Βουνοτρυπίδης (59’ Σπανίδης), Βεντούλης, Γουρζουλίδης, Μίχος, Μεχτερίδης Κ. (66’ Μεχτερίδης Α.), Παπαδόπουλος, Θεοδωσιάδης, Μπόντης (59’ Καρπόζηλος), Τσιόκανος (66’ Ντούκα)

Διαιτητής: Καρατέρπος

Βοηθοί: Γεωργιάδης | Ρίζος

Παρατηρητής: Φωλίνας

Γιατρός: Μπλιάγκος