garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Δύσκολη εντός έδρας νίκη για τον Α.Ο. Κρόκου κόντρα στην Δόξα Βερμίου Πύργων (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Τη νίκη με σκορ 3-1 πανηγύρισε η ομάδα του Κρόκου, κόντρα στην Δόξα Βερμίου Πύργων, το απόγευμα του Σαββάτου (26-11-22).

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Κρόκου, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης, με φιλάθλους και των δύο ομάδων.

Αυτό το «τρίποντο» ήρθε πιο δύσκολα, απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ για τον Κρόκου, αφού μπορεί να άνοιξε το σκορ στο 26’με τον Τσιάρα, αλλά ισοφαρίστηκε από στο 34’ από τον Πεσιρίδη, με το 1-1 να μένει έως και το 80ο λεπτό, εκεί όπου ο Σκουτέλας που είχε περάσει ως αλλαγή, «λύτρωσε» τους γηπεδούχους κάνοντας το 2-1, με τον Καραφυλλίδη να βάζει το «κερασάκι στην τούρτα», διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις.

SUVON BANNERS 800x118pix

Με δέκα παίχτες ολοκλήρωσε το ματς η Δόξα Βερμίου Πύργων, αφού αποβλήθηκε στο 83ο λεπτό με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ίσως ο καλύτερος παίχτης των φιλοξενούμενων, Α. Χαραλαμπίδης.

Η ομάδα του Κρόκου ήταν καλύτερη συνολικά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χάνοντας περισσότερες ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, με τους Πύργους να έχουν απουσίες, καταβάλλοντας αξιόμαχη προσπάθεια, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Οι παίχτες του κύριου Τσιρέκα μπήκανε δυνατά, αφού μόλις στο 6ο λεπτό, ο Τσιάρας με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

THEODORIDIS1

Ο ίδιος παίχτες στο 16’, με παρόμοιο τρόπο και πάλι με σουτ έξω από την περιοχή, θα δει την μπάλα να έχει την ίδια κατάληξη, αφού και αυτή τη φορά θα χτυπήσει στο δοκάρι της εστίας του Λεμονή.

Ο Τσιάρας όμως δεν το έβαλε κάτω, αφού στο 26ο λεπτό, με πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ, θα ανοίξει το σκορ (1-0) για τον Κρόκο.

zervantaridis banner 3

Η Δόξα Βερμίου Πύργων όμως θα βρει τον τρόπο να αντιδράσει, αφού στο 34ο λεπτό, στην πρώτη της καλή επίσκεψη στην περιοχή του Μούσιου, θα καταφέρει να σκοράρει. Πιο συγκεκριμένα, ο Τσάκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα αναγκάσει τον Μούσιο σε απόκρουση, η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι, αλλά στην επαναφορά, ο προωθημένος Πεσιρίδης με κεφαλιά από κοντινή απόσταση, θα ισοφαρίσει για την ομάδα του.

Στο 37’ ένα σουτ που κάνει ο Καρανάνος, η μπάλα θα καταλήξει λίγο έξω από την εστία, ενώ αυτή η φάση ήταν και η τελευταία που είδαμε στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 53ο λεπτό, ο Δράκος θα σουτάρει για τον Κρόκο έξω από την περιοχή, αλλά ο Λεμονής θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 68’, μετά από ωραία συνεργασία των φιλοξενούμενων, η μπάλα θα φτάσει στον Γ. Νίκου, ο οποίος από πλεονεκτική θέση μέσα στη περιοχή, θα πλασάρει, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικούς, χάνοντας μία καλή ευκαιρία, για να βάλει μπροστά την ομάδα του.

Στο 71’ μετά από κάθετη μπαλιά του Τσιάρα, ο Τζιάστας θα βγει τετ α τετ από διαγώνια θέση, αλλά το σουτ που θα κάνει θα καταλήξει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας.

Έτσι, φτάνοντας στο 81ο λεπτό και μετά από ωραίο σουτ του Τσιάρα έξω από την περιοχή, ο πορτιέρο της Δόξας, Ε. Λεμονής θα διώξει την μπάλα με τα πόδια, με τον Σκουτέλα να παίρνει το «ριμπάουντ» και από κοντινή απόσταση θα σουτάρει, γράφοντας το 2-1 για τον Κρόκο, μέσα σε πανηγυρισμούς, με την αλλαγή του κύριου Τσιρέκα, να αποδεικνύεται «χρυσή».

Το τελικό 3-1 για τον Α.Ο. Κρόκου, θα σημειώσει ο Καραφυλλίδης στο 94ο λεπτό, με πανέμορφο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή.

Με αυτή τη νίκη ο Κρόκος θα φτάσει τους 15 βαθμούς και θα «σκαρφαλώσει» στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Την επόμενη αγωνιστική, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον πρωτοπόρο, Μακεδονικό Σιάτιστας.

Από την άλλη, Δόξα Βερμίου Πύργων, παρέμεινε με 6 βαθμούς στην 10η θέση. Την επόμενη αγωνιστική φιλοξενεί το Βελβεντό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ο. Κρόκου: (Τσιρέκας) Μούσιος, Μανώλας, Καπλάνογλου Π., Νιάτσιος (60’ Καραφυλλίδης), Σιδηρόπουλος, Τσιάρας, Καρανάνος, Κουτσούκης, Καπλάνογλου Δ. (85’ Ντανάτσας), Δράκος (67’ Τζιάστας), Δότσιος (68’ Σκουτέλας()

Δόξα Βερμίου Πύργων: Λεμονής, Φερχάτι, Τσάκος, Πεσιρίδης, Κοσμίδης, Βαγκόπουλος, Τριανταδυλλίδης (49’ Μούκας), Χαραλαμπίδης, Χριστοφορίδης, Νίκου Γ., Νίκου Ι. (60’ Βαλαβάνης)

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης

Βοηθοί: Τζιουβάρας | Ζαφείρης

Παρατηρητής: Τσανάκας

Γιατρός: Ουζούνης