artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Κέρδισε τον Σβορώνο, παρέμεινε αήττητη στην κορυφή και είπε «καλά Χριστούγεννα» η Κοζάνη (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Μία ακόμα νίκη πέτυχε η ομάδα της Κοζάνης, το απόγευμα της Τετάρτης (21-12-22), απέναντι στον Σβορώνο με σκορ 2-0.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής Κατηγορίας (2ος Όμιλος).

Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτό το «τρίποντο» έφτασαν τους 19 βαθμούς, έχοντας στο ενεργητικό τους 6 νίκες μα 1 ισοπαλία, «φιγουράροντας» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

theodoridxmas1

Οι παίχτες του κύριου Μπαδήμα, εκτός από τα δύο γκολ που πέτυχαν, δημιούργησαν φάσεις στην αντίπαλη περιοχή, χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ στην απόδοσή τους, παίζοντας όσο έπρεπε για να πάρουν αυτό που ήθελαν.

Από την άλλη, ο Σβορώνος το πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός, απέναντι στην πρωτοπόρο Κοζάνη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ (1-0) στο 26ο λεπτό με φανταστικό σουτ του Γιάννη Παπαδόπουλου έξω από την μεγάλη περιοχή, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Σενεγαλέζος Νιάσσε στο 71’.

SUVONXMAS1

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης θα έρθει στο 9ο λεπτό, με τον Καραγιάννη να κάνει σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή και τον Κουζά να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 22’ ο Νιάσσε θα σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή, ο πορτιέρο του Σβορώνου θα αποκρούσει την μπάλα, ο Σενεγαλέζος θα πάρει και πάλι την μπάλα όπου με δεύτερο σουτ θα την στείλει ελάχιστα σε άουτ.

Το άγχος από τους παίχτες της Κοζάνης «έδιωξε» ο Παπαδόπουλος στο 26’, όπου με πανέμορφο συρτό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κουζά, πανηγυρίζοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 37’ έπειτα από σέντρα του Παπαργυρίου, ο Ψάλτης θα απειλήσει με κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

zervantXMAS1

Στο 41ο λεπτό θα απειλήσει για πρώτη φορά στο παιχνίδι ο Σβορώνος, όπου μετά από σέντρα του Λαγδαρή, ο Κυπαρίσσης θα σηκωθεί ψηλά πιάνοντας την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Καραγκιόζη.

Στο επόμενο λεπτό (42’), ο Πάνος θα κάνει την σέντρα, ο Νιάσσε θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Στο 45ο λεπτό θα γίνει η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, με τον Ίσακσον να πιάνει κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Παπαργυρίου, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος και στο 53ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι θα απειλήσει για δεύτερη φορά στο ματς, αλλά η κεφαλιά του Δημηνά θα μπλοκαριστεί από τον Καραγκιόζη.

Στο 67ο λεπτό, έπειτα από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Καραγιάννη, ο Κανούλας θα πιάσει δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Κουζάς θα κάνει εκπληκτική επέμβαση, ενώ στην επαναφορά ο Πάνος θα σουτάρει άουτ.

Έτσι φτάνοντας το 71ο λεπτό, μετά από κόρνερ του Πάνου και «αναμπουμπούλα» στην άμυνα του Σβορώνου, ο Νιάσσε με σουτ θα κάνει το 2-0 για την Κοζάνη, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Στο 80ο λεπτό, ο Νιάσσε με τρομερό σουτ στην κίνηση θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Μετά το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, οι δύο ομάδες έδωσαν τα χέρια και πλέον ακολουθεί ξεκούραση και διακοπή πρωταθλήματος για δύο εβδομάδες, λόγω των γιορτών των Χριστουγέννων.

Όπως τονίσαμε παραπάνω, η Κοζάνη έφτασε τους 19 βαθμούς στην 1η θέση, ενώ ο Σβορώνος έμεινε στους 10 βαθμούς και την 5η θέση.

Οι «ερυθρόλευκοι» επιστρέφουν στην ενεργό δράση την Κυριακή 8 Ιανουαρίου 2023 και θα αντιμετωπίσουν σε εκτός έδρας αναμέτρηση τον  Εθνικό Ν. Κεραμιδίου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Φ.Σ. Κοζανη: (Μπαδήμας) Καραγκιόζης, Πάνος, Γιαλαμίδης, Πάτας, Παπαργυρίου (85’ Κούφας), Νιάσσε, Παπαδόπουλος, Ψάλτης (85’ Παπανικόπουλος), Καραγιάννης (76’ Τσώτσος), Ίσακσον (61’ Βοριαζίδης), Κανούλας (76’ Μπίντσης)

Σβορώνος: (Θεοδωσιάδης) Κουζάς, Βούλγαρης, Λαγδάρης (75’ Μάλα), Κωτσιόπουλος, Δήμηνας, Μυστρίδης, Κυπαρίσσης, Κυρτέγος, Τροΐρης (16’ Κραγιόπουλος α.α.), Μυρώτης (63’ Ναρίνογλου), Κόλα (75’ Σιδηρόπουλος)