asepop 2021 a

artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Νικητής ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης στην «λασπομαχία» με τον Μακεδονικό Κοζάνης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Τη νίκη με σκορ 3-0 πανηγύρισε η ομάδα του ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, απέναντι στον Μακεδονικό Κοζάνης, στο απόγευμα του Σαββάτου (21-1-23).

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε λιγοστό κόσμο, που αψήφησε το κρύο, η ομάδα του ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, φιλοξένησε τον Μακεδονικό Κοζάνης, σ’ ένα γήπεδο το οποίο ήταν γεμάτο από λάσπη και νερό, αφού είχε βρέξει τις προηγούμενες ώρες.

Η κατάσταση του αγωνιστικού χώρου δυσκόλεψε τις προσπάθειες όλων των ποδοσφαιριστών, με την μπάλα άλλες φορές να κολλάει και άλλες να γλιστράει περισσότερο.

Από τη μία πλευρά, οι παίχτες του κύριου Μαντζώλα βρήκαν από νωρίς τα πατήματά τους, αφού έδειχναν πιο απειλητικοί στο παιχνίδι τους, σκοράροντας αρχικά στο πρώτο μέρος με τον Γιαμουρίδη, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι Σαμαράς και Αθανασιάδης διεύρυναν τον δείκτη του σκορ.

Από την άλλη, η κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου δεν έδειξε πως βοήθησε τους παίχτες του κύριου Καραθανάση, οι οποίοι δεν μπορούσαν να γίνουν τόσο απειλητικοί στο επιθετικό τους κομμάτι, ενώ τελείωσαν και το ματς με 10 παίχτες, αφού αποβλήθηκε ο Μαλούτας με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 62’.

Ένα σουτ του Αθανασιάδη στο 2ο λεπτό έξω από την μεγάλη περιοχή, δεν θα ανησυχήσει τον Ζηνόβιο, ο οποίος θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 14ο λεπτό, θα έρθει η σειρά του Σαμαρά να δοκιμάσει το πόδι του με σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να καταλήγει στην αγκαλιά του Ζηνόβιου.

Ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης συνέχιζε να έχει την κατοχή της μπάλας και την πρωτοβουλία των κινήσεων και έτσι στο 26ο λεπτό, μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Νικολαΐδη, ο Γιαμουρίδης με σουτ μέσα από την περιοχή θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μακεδονικού Κοζάνης, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Στο 38ο λεπτό, ο Τζέλος θα πασάρει στον Δούμα, αυτός θα κάνει ωραία σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα θα φτάσει στον Σακαλή, ο οποίος θα κάνει το σουτ λίγο καθυστερημένα, με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει σε κόρνερ, στην πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

Το κόρνερ θα εκτελέσει ο Κατσαρός στο 39ο λεπτό, με τον Χατζηζήση να πιάνει ωραία κεφαλιά, αλλά ο Γκιώργκης θα κάνει την επέμβαση του αγώνα, αποκρούοντας εντυπωσιακά την μπάλα, σώζοντας τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης από την ισοφάριση.

Στο 41ο λεπτό, ο Αθανασιάδης με δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή θα στείλει την μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

Στο 43ο λεπτό, θα γίνει η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Σακαλή να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Γκιώργκη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης απείλησε μόλις στο 46ο λεπτό, με τον Γιαμουρίδη να κάνει ωραίο σουτ από διαγώνια θέση έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Στο 60ο λεπτό, θα έρθει ένα σουτ από τον Δούμα, αλλά ο πορτιέρο των γηπεδούχων θα μπλοκάρει την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 62ο λεπτό, ο Αθανασιάδης θα κλέψει την μπάλα από τον Μαλούτα, με τον τελευταίο να τον ανατρέπει λίγο πριν μπει στην μεγάλη περιοχή και τον διαιτητή Κεχαγιά να τον αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τον Μακεδονικό Κοζάνης με 10 παίχτες, για σχεδόν τριάντα λεπτά.

Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Αθανασιάδης στο 63ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Ζηνόβιου, με τον Σαμαρά όμως να παίρνει το «ριμπάνουντ» στην επαναφορά της μπάλας και με κεφαλιά να γράφει το 2-0 για τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης.

Στο 72ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Σαμαρά, ο Αθανασιάδης με κεφαλιά θα βάλει το «κερασάκι στην τούρτα», διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 για τους «ασπρόμαυρους».

Έτσι, ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης επέστρεψε στις νίκες, ανεβαίνοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας, φτάνοντας τους 27 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική, θα ταξιδέψουν στην Πτολεμαΐδα, για να αντιμετωπίσουν τον Εορδαϊκό.

Από την άλλη, ο Μακεδονικός Κοζάνης έπεσε στην 7η θέση και παρέμεινε στους 19 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Αλιάκμων Αιανής.

ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης: (Μαντζώλας) Γκιώργκης, Μακρίδης, Κικίδης (78’ Οικονόμου), Ζιώγας, Σαββίδης, Κυπίρτογλου, Παπαδόπουλος (78’ Καλημέρης), Σαμαράς (84’ Λαζαριώτης), Αθανασιάδης, Νικολαΐδης (68' Ντόλιας), Γιαμουρίδης (68’ Μηλιδώνης)

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Ζηνόβιος, Τάτσινας, Πολυχρονιάδης (75’ Μουρατίδης), Αργυρόπουλος (75’ Χατζηζήσης Α.), Σακαλής (87’ Χαρυτωνίδης), Τζέλος, Κατσαρός, Μαλούτας, Τσικόπουλος (68’ Μηλιός), Χατζηζήσης Δ. (87’ Πιλικίδης), Δούμας

Διαιτητής: Κεχαγιάς

Βοηθοί: Θεοδωρίδης | Σίας

Παρατηρητής: Φωλίνας