musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Άνετο απόγευμα του Μακεδονικού Κοζάνης κόντρα στον Αλιάκμων Αιανής με χατ-τρικ του Τζέλου (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Με μία πολύ εύκολη νίκη ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο ο Μακεδονικός Κοζάνης, κερδίζοντας με σκορ 5-0 τον Αλιάκμων Αιανής.

Χατ-τρικ πέτυχε ο νεαρός ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, Δημήτρης Τζέλος.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Η ομάδα του Μακεδονικού Κοζάνης, φιλοξένησε στο γήπεδο της Νέας Νικόπολης, τον  Αλιάκμων Αιανής, έχοντας ένα πολύ εύκολο απόγευμα, μπροστά σε λιγοστό κόσμο, αφού το κρύο ήταν «τσουχτερό».

Η αναμέτρηση, εκτός από τα πέντε γκολ που πέτυχαν οι παίχτες του κύριου Καραθανάση, είχε πάρα πολλές φάσεις μπροστά στην εστία της Αιανής, με τους γηπεδούχους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το σκορ.

Από την άλλη, οι ποδοσφαιριστές του κύριου Μαλούτα, άντεξαν μόνο για τριάντα λεπτά, στο σφυροκόπημα του Μακεδονικού, με το ματς να μετατρέπεται σε παράσταση για έναν ρόλο.

Στο 11ο λεπτό έπειτα από πάσα του Τζέλου, ο Σακαλής θα απειλήσει με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα βγει λίγο άουτ. Στο 16’ έπειτα από κόρνερ του Κατσαρού, ο Δούμας θα κάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 17’ μετά από κάθετη μπαλιά του Δούμα, ο Τζέλος με σουτ μέσα από την περιοχή θα στείλει την μπάλα άουτ.

Στο 23ο λεπτό, ο Κατσαρός θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα καταλήξει σε άουτ. Στο ίδιο λεπτό, ο Δ. Χατζηζήσης θα βγει σε τετ α τετ, αλλά ο Ντούμπας θα αποκρούσει το σουτ με τα πόδια. Στο 25’ θα χαθεί διπλή ευκαιρία, αρχικά με τον Πολυχρονιάδη μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Ντούμπα να αποκρούσει το σουτ, ενώ στη συνέχεια ο Σακαλής με σουτ σε σχεδόν άδεια αστεία αλλά από δύσκολη θέση θα στείλει την μπάλα άουτ.

Έτσι στο 30ο λεπτό έπειτα από σέντρα του Κατσαρού, ο Πολυχρονιάδης με ωραία κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για τον Μακεδονικό.

Στο 36ο λεπτό ο Σακαλής θα απειλήσει με γυριστό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα θα καταλήξει ελάχιστα άουτ. Στο 36’ θα έρθει η σειρά του Μουρατίδη θα απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει άουτ, λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 42’ μετά από σέντρα του Μουρατίδη από τα δεξιά, ο Δούμας θα κάνει την κεφαλιά, αλλά ο Ντούμπας θα μπλοκάρει την μπάλα. Στο ίδιο λεπτό, ο Τζέλος μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή, θα κάνει το 2-0 για την ομάδα του, αφιερώνοντας το γκολ στον αδερφό του, ο οποίος είναι το νέο απόκτημα του Μακεδονικού Κοζάνης.

Στο 45ο λεπτό, ο Αλιάκμων Αιανής θα κάνει υποψία φάσης, με τον Ζησιό να μπαίνει στην περιοχή, αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα μπλοκαριστεί από τον Βαρυτιμίδη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 49ο λεπτό, ο Τζέλος θα πασάρει ωραίο στον Σακαλή, με τον τελευταίο με σουτ στην κίνηση έξω από την μεγάλη περιοχή, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 3-0 για τον Μακεδονικό.

Στο 51’ μετά από κάθετη του Τζέλου, ο Δ. Χατζηζήσης με σουτ θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι. Στο ίδιο λεπτό, ο Δούμας θα σουτάρει από κοντινή απόσταση, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Στο 54ο λεπτό, ο Γιαννακόπουλος θα πασάρει στον Δημητράκη, ο οποίος θα κάνει κοντινό σουτ, αλλά ο Βαρυτιμίδης θα αποκρούσει την μπάλα, με την Αιανή να χάνει σημαντική ευκαιρία.

Στο 55’ όμως ο Τζέλος, μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, θα στείλει την μπάλα στο «γάμα» της εστίας, βάζοντας ένα πανέμορφο γκολ για το 4-0 των «μπλε».

Στο 62’ ο Σακαλής θα απειλήσει με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Ντούμπας θα μπλοκάρει την μπάλα. Στο 68’ ο Χαριτωνίδης θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Ντούμπας θα μπλοκάρει και πάλι.

Στο 69ο λεπτό, ο Τάτσινας με φοβερή κάθετη μπαλιά από μακρινή απόσταση θα βρει τον Τζέλος, ο οποίος θα «τσιμπήσει» την μπάλα στην έξοδο του Ντούμπα, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 για τον Μακεδονικό Κοζάνης, σημειώνοντας παράλληλα και χατ-τρικ.

Έτσι με αυτό το «τρίποντο» ο Μακεδονικός Κοζάνης θα φτάσει τους 22 βαθμούς και θα ανέβει στην 7η θέση, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα παίξει σε εκτός έδρας αναμέτρηση με την Δόξα Βερμίου Πύργων.

Από την άλλη, ο Αλιάκμων Αιανής παραμένει με 4 βαθμούς στην 13η και προτελευταία θέση και την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης) Βαρυτιμίδης, Τάτσινας, Μουρατίδης, Πολυχρονιάδης (71’ ), Σακαλής, Τζέλος Δ., Κατσαρός, Τσικόπουλος (61’ Χαριτωνίδης), Χατζήζησης Δ., Χατζηζήσης Α., Δούμας (61’ Μήλιος)

Αλιάκμων Αιανής: (Μαλούτας) Ντούμπας (86’ Vranozi), Πελέκας, Μαρτιρόσοβ, Σκουτέλας (61’ Μπούλης), Γιαννακόπουλος, Μπουρνιώτης, Παπαδόπουλος (61’ Κύρινας), Δημητράκης, Μπαλιάκας, Μαντασάς, Ζήσιος

Διαιτητής: Τσάνης

Βοηθοί: Γεωργιάδης | Βαρδιαμπάση