ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΩΝΕΣ; (γράφει η Ολυμπία Τσικαρδάνη)
Επειδή πλησιάζουν οι εκλογές σε τοπικό και περιφερειακό επίπεδο, θα περίμενε κανείς πως οι υποψήφιοι θα έδειχναν μια στοιχειώδη κοινωνική ευαισθησία για όσα συμβαίνουν στη χώρα μας...
Να πουν έστω, μια λέξη συμπάθειας προς τα θύματα, να τοποθετηθούν σε ζητήματα προστασίας της ανθρώπινης ζωής, του περιβάλλοντος, της εργασίας, να δείξουν ότι κατανοούν τις αιτίες των καταστροφών και να μας διαβεβαιώσουν - με στοιχεία, όχι με γενικότητες-, πως δεν συντάσσονται με πολιτικές συγκάλυψης λαθών και αδιαφορίας, πως δεν θα μας αφήσουν να γίνουμε βορά συμφερόντων ή θύματα πολιτικών επιλογών....
Δυστυχώς, δεν βλέπουμε καμία τοποθέτηση των υποψηφίων, έστω συναισθηματική αν όχι λογική σε όλα όσα συμβαίνουν.
Το επαναλαμβανόμενο μότο
"Αγαπώ τον τόπο μου" δίπλα στις φωτογραφίες υποψηφίων ως τεκμήριο αξιότητας,
δεν μπορεί να θεωρηθεί σοβαρό προεκλογικό επιχείρημα...
Διότι, "αγαπώ τον τόπο μου", σημαίνει αγαπώ τους ανθρώπους του, ζω μαζί τους τα προβλήματα τους, έχω κοινωνική συμμετοχή, είμαι παρών σε διαβουλεύσεις, μετέχω σε συλλόγους και κοινωνικές δράσεις, τιμώ τους άξιους και απορρίπτω τους τυχοδιώκτες, δεν κοιτάζω να βολευτώ εγώ εις βάρος των άλλων, δεν ζητώ ανταλλάγματα για την υποψηφιότητά μου, δεν αποχωρώ από έναν συνδυασμό γιατί δεν ικανοποιήθηκε το συμφέρον μου, δεν χωρίζω τους πολίτες σε " δικούς μας" και σε " άλλους", δεν περιφρονώ κανέναν, όσο αδύναμος κι αν είναι, εκφράζω τη γνώμη μου καθαρά και με σθένος για όλα τα ζητήματα που απασχολούν τους πολίτες , και - κυρίως- παίρνω θέση απέναντι στις προκλήσεις των καιρών ως άνθρωπος με ενσυναίσθηση.
Δεν μπορεί να ζητείται η ψήφος μας για ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε πως σκέφτονται.
Αυτό, είναι πλέον το πιο σημαντικό στις μέρες μας ...