artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Μοιράστηκαν βαθμούς και γκολ Α.Ο. Κρόκου και Α.Ε. Κοζάνης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Ισόπαλοι με σκορ 2-2 αναδείχτηκαν Α.Ο. Κρόκου και Α.Ε. Κοζάνης, σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι, το απόγευμα του Σαββάτου (30-9-23), στο γήπεδο του Κρόκου.

Η αναμέτρηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων και με τις καιρικές συνθήκες… καλοκαιρινές, ο Κρόκος φιλοξένησε την ΑΕΚ, σ’ ένα ματς όπου η φιλοσοφία και των δύο ομάδων είναι παρόμοια, αφού εκατέρωθεν χρησιμοποιούν «πιτσιρικάδες», δίνοντας την ευκαιρία σε μικρότερους ηλικιακά παίχτες, να πάρουν εμπειρίες από την κατηγορία.

Οι «κιτρινόμαυροι» μπορεί να βρέθηκαν μπροστά στο σκορ δύο φορές, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν, βρίσκοντας τον τρόπο να ισοφαρίσουν εις διπλούν.

Η Α.Ε. Κοζάνης έχασε περισσότερε ευκαιρίες κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, «σπαταλώντας» κλασσικές ευκαιρίες για γκολ και αφού δεν τελείωσε την υπόθεση νίκη, ο Α.Ο. Κρόκο την «τιμώρησε», παίρνοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκανε πολύ δυνατά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τον Μίχο να απειλεί με σουτ στο 2ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα οριακά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό, ο Σικαλόπουλος με ωραία κάθετη μπαλιά θα βρει τον Γουρζουλίδη, αυτός θα «σπάσει» την μπάλα και πάλι στον Σικαλόπουλο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, σούταρε και έγραψε το 0-1 για την Α.Ε. Κοζάνης, πολύ νωρίς στο ματς.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (5’) και πάλι ο Μίχος θα απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι, σε κόρνερ, με την άμυνα του Κρόκο να δέχεται ασφυκτική πίεση.

Στο 9ο λεπτό ο Τσιάρας θα «τσιμπήσει» την μπάλα μέσα από την περιοχή, αλλά αυτή δεν θα του κάνει το χατίρι, αφού θα χτυπήσει στο δοκάρι και θα καταλήξει άουτ.

Στο 20’ ο Γουρζουλίδης θα πασάρει στον Χατζηζήση, αυτός θα κάνει ωραίο συρτό σουτ μετά από ντρίπλα, με τον Μούσιο να αποκρούει την μπάλα σε κόρνερ, σώζοντας την ομάδα του.

Στο 24’ ο Τσιάρας θα δοκιμάσει το πόδι του από καλή θέση, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Στο 32’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σικαλόπουλου, ο Μίχος θα πιάσει το σουτ στην κίνηση, με τον Μούσιο να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 35’ ο Γουρζουλίδης με σουτ μέσα από την περιοχή, θα δει και πάλι τον Μούσιο να αποκρούει την μπάλα σε κόρνερ.

Έτσι στο 38ο λεπτό και κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Βογδόπουλος θα βγει σε τετ α τετ μετά από κάθετη μπαλιά, εκεί όπου με ωραίο πλασέ θα νικήσει τον Τσέλιο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον Α.Ο. Κρόκου, σκορ που θα μείνει και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός της αναμέτρησης θα πέσει, σε αντίθεση με το πάθος των ποδοσφαιριστών, το οποίο ανέβηκε όσο περνούσε η ώρα.

Στο 59ο λεπτό ο δραστήριο Μίχος θα κάνει σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα θα κοντράρει και θα περάσει ελάχιστα σε κόρνερ. Στο ίδιο λεπτό και έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σικαλόπουλου, ο Τσοπανίδης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Κρόκου, γράφοντας το 1-2 για την Α.Ε. Κοζάνης.

Στο 51’ ο Τσιάρας θα προσπαθήσει να απειλήσει από μακριά με σουτ, αλλά ο Τσέλιος θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 53’ μετά από ωραία μπαλιά του Τσιόκανου, ο Χατζηζήσης θα βρεθεί σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ που θα κάνει δεν ήταν καλό, με τον Μούσιο να μπλοκάρει την μπάλα.

Από εκεί και πέρα πέρασε αρκετός χρόνος χωρίς να δούμε κάτι αξιόλογο μπροστά στις δύο εστίες, αφού το παιχνίδι μεταφέρθηκε κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής.

Έτσι φτάνοντας στο 83ο λεπτό, μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Δράκου, ο Δημήτρης Καπλάνογλου που είχε μπει στο παιχνίδι ως αλλαγή, θα γυρίσει πολύ ωραία με την μπάλα, αποφεύγοντας τον αμυντικό και με δυνατό σουτ θα στείλει την μπάλας τα δίχτυα το Τσέλιου, ισοφαρίζοντας σε 2-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Έτσι, το τελικό αποτέλεσμα, μοίρασε από έναν βαθμό στις ομάδες.

Ο Α.Ο. Κρόκου έφτασε τους 4 βαθμούς σε τρία παιχνίδια, ανεβαίνοντας στην 8η θέση, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Μέγα Αλέξανδρο Άρδασσας.

Από τη άλλη, η Α.Ε. Κοζάνης πήρε τον πρώτο της βαθμό στο πρωτάθλημα, ενώ στο επόμενο ματς θα φιλοξενήσει τον Μακεδονικό Κοζάνης, στο τοπικό «ντέρμπι».

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ο. Κρόκου: (Τσιρέκας) Μούσιος, Καραδήμος (56’ Καπλάνογλου Δ.), Γιαννόπουλος (46’ Καρανάνος Ι.), Μανώλας, Ντανάτσας, Βογδόπουλος (56’ Τούνας), Τσέπουρας (78’ Τσέπουρας), Τσιάρας, Δράκος, Τουρτούρας, Τζιάστας (56’ Καρανάνος Μ.)

Α.Ε. Κοζάνης: (Μίχος) Τσέλιος, Βουνοτρυπίδης (69’ Τσουχλάι), Βεντούλης, Παπαχαρίσης, Γουρζουλίδης (56’ Βογιατζής), Τσιόκανος, Ανδρεόπουλος, Τσοπανίδης (88’ Βλαχόπουλος), Σικαλόπουλος, Μίχος, Χατζηζήσης (69’ Τσίπης)

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης

Α' Βοηθός: Ζαφείρης

Β' Βοηθός: Πανυτσίδου

Παρατηρητής: Τσιανάκας

Γιατρός: Ουζούνης