asepop 2021 a

artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Μεγάλη νίκη του Α.Σ. Ιωνικού με «buzzer beater» του Κεΐσογλου στην «ματσάρα» με τον Κρόκο (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με σκορ 3-2 πανηγύρισε ο Ιωνικός Περιοχής Βαθυλάκκου, κερδίζοντας τον Α.Ο. Κρόκου, σ’ ένα «τρελό» ματς

, με τον Μπάμπη Κεΐσογλου να είναι ο πρωταγωνιστής, αφού στο 94ο λεπτό έδωσε το «τρίποντο» στην ομάδα του.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Ο Βαθύλακκος κέρδιζε μέχρι και το 91ο λεπτό, με σκορ 1-2, αλλά ο Αργυρόπουλος βρήκε τον τρόπο στο 92ο λεπτό να ισοφαρίσει για τον Κρόκο σε 2-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Ο Κεΐσογλου όμως είχε άλλη άποψη, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό (93’), με φοβερό συρτό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-3!

Το ματς ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες, αφού μόλις στο 1ο λεπτό, ο Χρήστος Ελευθεριάδης θα ανατρέψει τον Δράκο μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Τζιαμπάζη να καταλογίζει κατευθείαν πέναλτι για την ομάδα του Κρόκου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάρκος Τσιάρας, ο οποίος ευστόχησε από την άσπρη βούλα, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν αμέσως, αφού στο 5ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Γιάννη Ελευθεριάδη και την ασταθή απόκρουση του Μούσιου, ο Βασίλης Μακρυγιάννης με κοντινό σουτ θα ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 13ο λεπτό, ο Καρακατσάνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ από μακρινή απόσταση, θα στείλει την μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 15’ και ενώ ο Ιωνικός πίεζε και για δεύτερο γκολ, θα το βρει με τον  συνήθη ύποπτο Μπάμπη Κεΐσογλου. Πιο συγκεκριμένα, μετά από κάθετη μπαλιά του Μπέσα, ο Καρακατσάνης θα κάνει συρτή σέντρα μέσα στην περιοχή, εκεί όπου ο Κεΐσογλου θα πάρει την μπάλα και με κοντινή «ραμπόνα» θα σημειώσει ένα πολύ όμορφο γκολ, κάνοντας το 1-2 για τον Βαθύλακκο.

Στο 24’ ο Κεΐσογλου θα απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή, ο Μούσιος θα αποκρούσει, με τον Καρακατσάνη να παίρνει το «ριμπάουντ», απειλώντας και αυτός με σουτ, αλλά ο Μούσιος θα μπλοκάρει την μπάλα.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση που είδαμε στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο μπορεί να μπήκανε τρία γκολ, αλλά ήταν μέτριο ποιοτικά και από τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος όμως, είδαμε ένα εντελώς διαφορετικό ματς, αφού το παιχνίδι άνοιξε και πήρε άλλη τροπή. Μάλιστα ο κύριος Τσιρέκας έκανε τέσσερις μαζεμένες αλλαγές μετά την ανάπαυλα, δείχνοντας έτσι πως δεν ήταν ικανοποιημένος από την βασική εντεκάδα του.

Στο 54ο λεπτό, ο Τσιάρας θα σουτάρει, η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικούς και ο Πάσχος θα την αποκρούσει σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό, μετά από σέντρα του Τσιάρα, η μπάλα θα φτάσει στον αμαρκάριστο Αργυρόπουλο, ο οποίος θα χάσει μοναδική ευκαιρία μπροστά στην εστία, αλλά η κεφαλιά που θα κάνει θα περάσει ελάχιστα σε άουτ.

Στο 58’ ο Κεΐσογλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα δει την μπάλα να περνάει λίγο δίπλά από το κάθετο δοκάρι της εστίας.

Στο 61’ ο «αγέραστος» Καρακατσάνης με ωραία μεγάλη μπαλιά πίσω από το κέντρο θα βρει τον Κεΐσογλου, ο οποίος θα κάνει την κούρσα από τα δεξιά, θα μπει στην περιοχή, αλλά το πλασέ που θα κάνει θα αποκρουστεί από τον Μούσιο.

Στο 63’ έπειτα από σέντρα του Τζιάστα, ο Τουρτούρας θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα σταματήσει το δοκάρι.

Στο 67ο λεπτό, ο Τζαλαζίδης με σουτ έξω από την περιοχή, θα αναγκάσει τον Μούσιο σε νέα απόκρουση.

Στο 80ο λεπτό, ο Τζαλαζίδης θα μπει στην περιοχή, με τον Γιαννόπουλο να τον ανατρέπει, και τον Ιωνικό να κερδίζει πέναλτι, έχοντας την ευκαιρία να τελειώσει την υπόθεση νίκη. Ο Χρήστος Ελευθεριάδης ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Μούσιο να μαντεύει σωστά, αποκρούοντας την μπάλα και κρατώντας με αυτή την σημαντική επέμβαση τον Κρόκο στο παιχνίδι.

Στο 81ο λεπτό, ο Κανάβας με κοντινή κεφαλιά θα χάσει μοναδική ευκαιρία για τον Βαθύλακκο, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Από εκεί και πέρα, ο Κρόκος πίεζε ασφυκτικά για την ισοφάριση, ενώ ο Ιωνικός έδειχνε κουρασμένος και ήθελε να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα.

Στο 83ο λεπτό, μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τσιάρα, η μπάλα θα περάσει από όλους και θα χτυπήσει το κάθετο δοκάρι.

Στο 87’, ο Τσιάρας και πάλι, με δυνατό σουτ από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, θα αναγκάσει τον Πάσχο σε μεγάλη απόκρουση.

Η πίεση τελικά «απέδωσε καρπούς», αφού ο Αργυρόπουλος στο 92ο λεπτό, μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, με ψύχραιμο πλασέ στο «γάμα», θα ισοφαρίσει σε 2-2 για τον Α.Ο. Κρόκου, πανηγυρίζοντας έξαλλα, βγάζοντας μάλιστα και την φανέλα του.

Και εκεί που πιστέψαμε όλοι πως οι δύο ομάδες θα μοιραστούν από έναν βαθμό, ο Μπάμπης Κεΐσογλου, είχε άλλη άποψη, αφού στο 94ο λεπτό, με φοβερό συρτό σουτ από διαγώνια θέση, θα σκοράρει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, γράφοντας το τελικό 3-2 για τον Ιωνικό Περιοχής Βαθυλάκκου, μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς.

Έτσι, με αυτό το «τρίποντο» η ομάδα του κύριου Παπαζήση έφτασε τους 6 βαθμούς, ενώ ο Α.Ο. Κρόκου παρέμεινε στους 4.

Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Κρόκου θα αντιμετωπίσει σε εκτός έδρας αναμέτρηση τον Τιτάν Σερβίων, ενώ ο Ιωνικός Περιοχής Βαθυλάκκου θα φιλοξενήσει στο γήπεδό του, τον Μακεδονικό Κοζάνης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Α.Ο. Κρόκου: (Τσιρέκας) Μούσιος, Γιαννόπουλος, Καρανάνος Ι., Βογδόπουλος, Τσιάρας, Μπέλης (46’ Βουτσίδης), Δράκος (46’ Δουλδούρας), Τσέπουρας (46’ Καμπάνογλου Δ. (59’ Τζιάστας α.α.), Τουρτούρας, Ντανάτσας (46’ Αργυρόπουλος)

Ιωνικός Περιοχής Βαθυλάκκου: (Παπαζήσης) Πάσχος, Μακρυγιάννης Κ., Νταμάλης (64’ Γκούπι), Κανάβας, Ελευθεριάδης Χ., Ελευθεριάδης Β. (64’ Τζαλαζίδης), Μπέσας, Μακρυγιάννης Β. (64’ Κωνσταντινίδης), Ελευθεριάδης Ι. (82’ Μήτραγκας), Καρακατσάνης (93’ Δούφας), Κεΐσογλου

Διαιτητής: Τζιαμπάζης

Α’ Βοηθός: Πανυτσίδου

Β’ Βοηθός: Σίας Κ.

Παρατηρητής: Τσανάκας