artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Η μπάλα «τιμώρησε» την καλύτερη Κοζάνη και ο ΠΑΟΚ Β’ έφυγε με το «διπλό» από το ΔΑΚ Κοζάνης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε η ομάδα της Κοζάνης από τον ΠΑΟΚ Β’, το απόγευμα της Τετάρτης (29-11-23) στο  Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης.

Το παιχνίδι ήταν εξ’ αναβολής, για την 9η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ίσως ένα από τα καλύτερα παιχνίδια τους στην σεζόν έως τώρα, χάνοντας αρκετές κλασσικές ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, αλλά ο ΠΑΟΚ Β’ κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, βρήκε το γκολ με τον 18χρονο Κωνσταντίνο Γκούμα στο 83ο λεπτό, ο οποίος μάλιστα είχε περάσει και ως αλλαγή στο ματς, χαρίζοντας ένα σημαντικό «τρίποντο» στον δικέφαλο του Βορρά.

PhisioAnalisis 834pix

Η μπάλα δυστυχώς «τιμώρησε» τους γηπεδούχους, αφού στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος, με τους παίχτες του κυρίου Διγκόζη να «σπαταλούν» πολλές ευκαιρίες, που άνετα θα μπορούσαν να ήταν μπροστά στο σκορ με δύο και τρία γκολ. Να τονίσουμε βεβείως πως βρήκανε απέναντί τους τον Δημήτρη Μοναστηρλή, ο οποίος βρέθηκε σε εξαιρετική ημέρα, αποκρούοντας κάθε κίνδυνο για την ομάδα του.

Η Κοζάνη πρέπει να κρατήσει την εμφάνιση που πραγματοποίησε παρά την ήττα και με αυτή να πορευτεί στα επόμενα παιχνίδια που έρχονται, ενώ έδειξε πως δεν την επηρέασε καθόλου, η απραξία των 18 ημερών που έκανε για να παίξει επίσημο ματς.

Επίσης πρέπει να αναφέρουμε πως επέστρεψε σε επίσημο παιχνίδι ο επιθετικός της Κοζάνης Σάκης Κανούλας, μετά από περίπου δύο μήνες και τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε.

SUVON BANNERS 800x118pix

Το παιχνίδι ξεκίνησε με διαμαρτυρίες των γηπεδούχων στο 8ο λεπτό, ζητώντας πέναλτι σε ανατροπή του Γραμμένου μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής «κιτρίνισε» τον ποδοσφαιριστή της Κοζάνης για θέατρο.

Στο 12ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Πάνου από τα δεξιά,  Καλλέργης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στο 23ο λεπτό ο Σιατραβάνης θα απειλήσει με σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάκα θα φύγει άουτ.

Στο 25’ και πάλι από σέντρα του Πάνου, ο Σιατραβάνης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα και πάλι θα περάσει λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στο 32’ ο Γραμμένος μετά από ατομική ενέργεια έξω από την περιοχή, θα κάνει το σουτ αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Στο 36’ θα έρθει η πρώτη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ Β’, με τον Δαρέλα να σουτάρει, αλλά η μπάλα θα φύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μπογκντάνοβιτς.

toucan834 1

Στο 38ο λεπτό, Βρακάς με «κεραυνό» έξω από την περιοχή, θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για τους «ασπρόμαυρους».

Στο 53ο λεπτό ο Βίκτωρ Ρουμιαντσέβ με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή θα απειλήσει για τον ΠΑΟΚ Β’, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Στο 60’ και πάλι ο Σιατραβάνης με σουτ στη κίνηση έξω από την μεγάλη περιοχή, θα δει την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο 63ο λεπτό θα χαθεί διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Ψάλτη αρχικά να σουτάρει, τον Μοναστηρλή να αποκρούει εντυπωσιακά, ενώ ο Καλλέργης που θα πάρει το «ριμπάουντ» θα στείλει την μπάλα άουτ από κοντινή απόσταση.

C843

Στο 67ο λεπτό, ο δραστήριος Μανώλης Καλλέργης, θα χάσει ίσως την καλύτερη ευκαιρία της Κοζάνης, κάνοντας σουτ από πολύ κοντινή απόσταση, αλλά ο Μοναστηρλής θα πει και πάλι όχι, κάνοντας την επέμβαση του αγώνα, στερώντας από τους «ερυθρόλευκους» το γκολ.

Και αφού η Κοζάνη δεν το έβαζε, ο ΠΑΟΚ Β’ την τιμώρησε στο 83ο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, μετά από συνεργασία των φιλοξενούμενων, η μπάλα θα φτάσει στον 18χρονο Γκούμα, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή, με μία πολύ όμορφη προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, κάνοντας συρτό σουτ στην γωνία, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, για το 0-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

SirTheodor834

Το 0-1 έμεινε μέχρι και το τέλος, με τον ΠΑΟΚ Β’ να παίρνει μία σπουδαία νίκη και την Κοζάνη να «σοκάρετε» κάπως με την εξέλιξη που είχε στο τέλος το παιχνίδι.

Έτσι, η Κοζάνη παρέμεινε στην 6η θέση με 13 βαθμούς, εκεί όπου την «έπιασε» ο ΠΑΟΚ Β’. Η ομάδα του κύριου Διγκόζη την επόμενη αγωνιστική, έχει δύσκολο εκτός έδρας ματς με τον Ηρακλή.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κοζάνη: (Διγκόζης) Μπογκντάνοβιτς, Πάνος, Τάτσης (87’ Ποζατζίδης), Αναστασόπουλος, Τσιμπούκας, Σουλιώτης, Ψάλτης (65’ Καραγιάννης), Σιατραβάνης (87’ Ασλαμπάνογλου), Γραμμένος, Νάτσος, Καλλέργης (77’ Κανούλας)

ΠΑΟΚ Β’: (Αλεξιάδης) Μοναστηρλής, Τσοπούρογλου (77’ Σπυράκος), Κιτσάκης. Γιαξής, Παντεκίδης, Ninua, Ρουμιάμτσεβ (65’ Τασιούρας), Δαρέλας, Ρικάρντο (65’ Γρόσδης), Βρακάς (77’ Γκούμας), Πανίδης (69’ Γκιτέρσος)

Διαιτητής: Τακίδης (Ε.Π.Σ. Κιλκίς)

Α’ Βοηθός: Σακκάς (Ε.Π.Σ. Θεσσαλίας)

Β’ Βοηθός: Τσικλητάρη Β. (Ε.Π.Σ. Πιερίας)

4ος: Μελιτζανίδης (Ε.Π.Σ. Ημαθίας)