asepop 2021 a

artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Κακή» εμφάνιση και εντός ήττα για την Κοζάνη από τον Καμπανιακό με τα play off να... απομακρύνονται (φωτογραφίες - βίντεο)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-0 υπέστη η ομάδα της Κοζάνης από τον Καμπανιακό, την  Κυριακή 11 Φεβρουαρίου στο βροχερό Δημοτικό Στάδιο Κοζάνης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, πέτυχε ο Γιουκούδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 36ο λεπτό, με τον Καμπανιακό να παίρνει ένα πολύ σημαντικό «διπλό», στην προσπάθεια που κάνει για να συμμετέχει στα play out. Το πέναλτι προήλθε από χέρι του Πάνου μέσα στην περιοχή.

Το σύνολο του κύριου Διγκόζη προβλημάτισε για ακόμα μία αγωνιστική, αφού μπορεί να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά χωρίς καμία ουσία. Όπως έχουμε αναφέρει και σε προηγούμενα ρεπορτάζ, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν πρόβλημα με το σκοράρισμα, αφού η ομάδα από την αρχή της χρονιάς δεν το έχει «βρει» στην επίθεση, ενώ δεν είναι τυχαίο ότι μαζί με τον Απόλλων Πόντου έχει την χειρότερη επίδοση με μόλις 9 γκολ σε 19 παιχνίδια που έχουν παίξει!

4-461-A0967

Αξιοσημείωτο ότι δεν μπόρεσε να «ξεκλειδώσει» ούτε την χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος, αυτή του Καμπανιακού, η οποία έχει δεχτεί τα περισσότερα γκολ (28) μέχρι στιγμής την φετινή σεζόν!

Η Κοζάνη ήθελε μόνο το «τρίποντο» της νίκης για να έχει ελπίδες να μπει στα play off, κάτι που πλέον μοιάζει με «όνειρο», αφού δεν εξαρτάται μόνο από τα δικά της αποτελέσματα, ενώ η συμμετοχή της στα play out φαίνεται να πλησιάζει, ενώ απομένουν ακόμα τρία παιχνίδια με ΠΑΟΚ Β’, ΑΕΚ Β’ και Ηρακλή.

Στην βαθμολογία η Κοζάνη βρίσκεται στην 7η θέση με 21 βαθμούς, έχοντας παίξει περισσότερα ματς απ’ όλες τις ομάδες, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας θα κάνει και τα δύο ρεπό της.

Στα αγωνιστικά, η πρώτη τελική θα έρθει στο 8ο λεπτό, με τον  Τάτση να σουτάρει έξω από την περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

1-461-A0857

Στο 19ο λεπτό, ο Καμπανιακός θα χάσει την πρώτη του φάση στον αγώνα, με τον Τότσκα να φεύγει στην αντεπίθεση, βγαίνοντας σε τετ α τετ, αλλά πιεζόμενος από τον Νάτσο δεν θα κάνει καλό πλασέ, με τον Μπογκντάνοβιτς να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 28ο λεπτό ο Γιουκούδης θα κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Μπογκντάνοβιτς να αποκρούει την μπάλα.

Στο 35ο λεπτό θα έρθει η φάση του πέναλτι, με τον αρχηγό της Κοζάνης Ξενοφών Πάνο να κάνει χέρι μέσα στην περιοχή και τον Καμπανιακό να κερδίζει πέναλτι, το οποίο θα εκτελέσει ο Γιουκούδης στο 36ο λεπτό, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα του.

2-461-A0881

Από εκεί και πέρα, στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε ένα αρκετά μέτριο παιχνίδι, με την Κοζάνη να πιέζει για την ισοφάριση και τον Καμπανιακό να κλείνεται πίσω, θέλοντας να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα.

Ο προπονητής της Κοζάνης προσπάθησε με τις αλλαγές των Κανούλα και Μάγκανιτς να κάνει πιο επιθετικούς τους γηπεδούχους, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα, αφού ο Καμπανιακός είχε κλείσει καλά τους χώρους, με την Κοζάνη να μην βρίσκει λύση για να «σπάσει» το παθητικό παιχνίδι των φιλοξενούμενων.

Έτσι μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, η Κοζάνη προσπαθούσε κυρίως με σέντρες μέσα στην περιοχή να απειλήσει τον αντίπαλο, ενώ έμοιαζε να έχει «ξεμείνει» από ιδέες στο επιθετικό κομμάτι της.

Μοιραία ο Καμπανιακός ήταν ο μεγάλος νικητής, με τον  λιγοστό κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες να αποδοκιμάζει χλιαρά στο τέλος.

Η επόμενη αγωνιστική είναι την προσεχή Τετάρτη, με την Κοζάνη να μην αγωνίζεται, αφού αναβλήθηκε το ματς με τον ΠΑΟΚ Β’, λόγω συμμετοχής παιχτών του δικεφάλου στις Εθνικές Ομάδες.