asepop 2021 a

artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Ηττήθηκε στην Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ Β’ η Κοζάνη, με το γκολ να… αγνοείται! (φωτογραφίες - βίντεο)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την εκτός έδρας ήττα με σκορ 1-0 υπέστη η ομάδα της Κοζάνης στην Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ Β’, στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 22ης αγωνιστικής

του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Το νικητήριο γκολ για τους γηπεδούχους, πέτυχε ο Δαρέλας στο 15ο λεπτό, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Το πέναλτι κέρδισε στο 13’ ο Ταξιαρχης, με τον διαιτητή να καταλογίζει πέναλτι σε ανατροπή του Μπογκντάνοβιτς.

Το σύνολο του κύριου Διγκόζη, διαμαρτύρεται για πέναλτι πάνω στον Μαξίμοβιτς στι 19ο λεπτό.

Η Κοζάνη έμεινε μακριά από το γκολ σε ακόμα ένα ματς, συνεχίζοντας το αρνητικό σερί που έχει στην κατηγορία, αφού είναι η ομάδα με τα λιγότερα γκολ (9) τόσο στον Βόρειο όσο και στο Νότιο Όμιλο!

Μία επίδοση που πρέπει να προβληματίσει τους ανθρώπους της ομάδας και σίγουρα δεν είναι η πρώτη φορά που το αναφέρουμε.

Πλέον στρέφει την προσοχή τη στο ματς με τον  Ηρακλή και σιγά-σιγά πρέπει να προετοιμάζεται για τα Play Out, σε μία διαδικασία που χρειάζεται στήριξη σίγουρα από τον φίλαθλο κόσμο.

Η πρώτη ευκαιρία χάθηκε από την ομάδα της Κοζάνης στο 9ο λεπτό, με τον Κούφα να σουτάρει δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Μπαλωμένο να αποκρούει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 13ο λεπτό όμως, ο Ταξιάρχης θα «τσιμπήσει» την μπάλα, με τον Μπογκντάνοβιτς να τον ανατρέπει μέσα στην περιοχή και τον ΠΑΟΚ Β’ να κερδίζει πέναλτι και την Κοζάνη να διαμαρτύρεται πως δεν υπήρχε παράβαση από τον τερματοφύλακά της.

Την εκτέλεση ανέλαβε στο 15ο λεπτό ο Δαρέλας, οποίος ευστόχησε κάνοντας το 1-0 για τον ΠΑΟΚ Β’.

Στο 16ο λεπτό ο Μαξίμοβιτς από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή θα σουτάρει, αλλά η μπάλα θα καταλήξει ψηλά άουτ.

Στο 19ο λεπτό, η ομάδα της Κοζάνης θα διαμαρτυρηθεί έντονα προς τον διαιτητή Φίτσα για πέναλτι πάνω στον Μαξίμοβιτς, με τον «άρχοντα» της αναμέτρησης να συνεχίζει κανονικά το παιχνίδι.

Στο 26’ και πάλι ο Μαξίμοβιτς θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας.

Αυτές ήταν οι καλύτερες φάσεις που είδαμε στο πρώτο μέρος, με την Κοζάνη να είναι πιο απειλητική στο παιχνίδι της, αλλά ο δικέφαλος του Βορρά θα βρει το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοζάνη δημιούργησε καλή ευκαιρία στο 49ο λεπτό με τον Καλλέργη, ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Μπαλωμένο, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Β’ θα αποκρούσει την μπάλα.

Από εκεί και πέρα είδαμε ένα μέτριο ματς, με την Κοζάνη να πιέζει για την ισοφάριση, χωρίς όμως να δημιουργεί κάποια καλή φάση, ενώ ο ΠΑΟΚ Β’ περίμενε πίσω, θέλοντας ξεκάθαρα να προστατεύσει το υπέρ του προβάδισμα.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 82ο λεπτό για να δούμε κάτι αξιόλογο, με τον Καλλέργη να σουτάρει μέσα από την περιοχή δυνατά και τον Μπαλωμένο να αποκρούει και πάλι την μπάλα.

Στο 91’ ο Σαπαβάλοφ θα απειλήσει με δυνατό μακρινό σουτ, αλλά ο Μπογκντάνοβιτς θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ.

Έτσι, μετά το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Φίτσα, η Κοζάνη παρέμεινε στην 9η θέση με 21 βαθμούς και πλέον απομένει ένα τελευταίο ματς για τους «ερυθρόλευκους», την Δευτέρα 4 Μαρτίου στο ΔΑΚ Κοζάνης με τον Ηρακλή, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Να τονίσουμε πως την τελευταία και 26η αγωνιστική, η Κοζάνη έχει ρεπό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ Β’: (Αλεξιάδης) Μπαλωμένος, Φίλων, Τασιούρας, Κωττάς (44’ Σνάουτσνερ α.α.), Παντεκίδης, Τσοπούρογλου, Γιαξής, Σπυράκος (85’ Μπράντονιτς), Γκούμας (62’ Σαποβάλοφ), Δαρέλας (Κιτσάκης), Κανίς (62’ Νινούα)

Κοζάνη: (Διγκόζης) Μπογκντάντοβιτς, Πάνος, Τάτσης, Σουλιώτης (86’ Καούλας), Ίτσιος, Παπαδόπουλος Ι. (86’ Ψάλτης), Κούφας (46’ Κούφας), Σιατραβάνης (65’ Ποζατζίδης), Καλλέργης, Μαξίμοβιτς, Γραμμένος (72’ Μάγκανιτς)