asepop 2021 a

artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Απίστευτη πρόκριση του Βελβεντού στον τελικό του Κυπέλλου κόντρα στον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης με «ήρωα» το 17χρονο Τσιφτσιάν και «buzzer beater» στο τελευταίο δευτερόλεπτο (φωτογραφίες - βίντεο)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Τι «ματσάρα» είδαμε στο Βελβεντό!

Η ομάδα του Βελβεντού για πρώτη φορά στην ιστορία της στον τελικό Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Κοζάνης!

Οι «πράσινοι» κέρδισαν στον επαναληπτικό ημιτελικό τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης με σκορ 3-2 και με συνολικά σκορ 4-3, θα αντιμετωπίσουν στον μεγάλο τελικό το Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας.

Αυτή η νίκη ήρθε με τρομερό φινάλε που «έσπασε καρδιές», αφού ο Τσιφτσιάν στο 120’ της παράτασης έγραψε το τελικό 3-2 για το Βελβεντό, στέλνοντας την ομάδα του στον 7ο ουρανό, με ένα «ονειρικό» buzzer beater!

Ο 17χρονος ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, είναι αδιαμφισβήτητα ο ήρωας της αναμέτρησης, αφού μπήκε ωα αλλαγή στο 70ο λεπτό, ισοφάρισε σε 2-2 και τελικά έδωσε και την πρόκριση στο Βελβεντό.

Όσοι βρέθηκε στο συγκεκριμένο ματς, δύσκολα θα το ξεχάσουν, αφού είχε πέντε γκολ, ανατροπές, πολλές εναλλαγές συναισθημάτων, πέναλτι, διαμαρτυρίες, κόκκινη κάρτα, πάθος, δύναμη και φοβερό φινάλε!

Να τονίσουμε πως οι γηπεδούχοι έπαιζαν και με παίχτη λιγότερο σε ολόκληρη σχεδόν την παράταση, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Τζούτζας, κάτι όμως που δεν φάνηκε μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

3-461-A7747

SUVON BANNERS 800x118pix

Από τη μία ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης βρέθηκε μπροστά στο σκορ δύο φορές, με το Βελβεντό να βρίσκει τον τρόπο να επιστρέψει και τις δύο, ενώ από την άλλη οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να «κλέψουν» αυτοί την πρόκριση, αφού στο 117’ χάθηκε μεγάλη ευκαιρία, με τον Αθανασιάδη να σημαδεύει το δοκάρι της εστίας.

Σε γενικές γραμμές, το Βελβεντό ειδικά από το δεύτερο μέρος και μετά κυριάρχησε στο παιχνίδι, πετυχαίντας μία δίκαια πρόκριση και ταυτόχρονα σταμάτησε το αήττητη σερί του ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, ο οποίος δεν είχε χάσει μέχρι στιγμής μέσα στην χρονιά, σε καμία διοργάνωση.

Ας πάρουμε όμως το ματς από την αρχή.

Ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης μπήκε καλύτερα, αφού σκόραρε από τα… αποδυτήρια! Πιο συγκεκριμένα στο 4ο λεπτό ο Τρούπκος με ωραία ενέργεια θα «τρυπώσει» από τα αριστερά, όπου με πλασέ και με την βοήθεια παίχτη του Βελβεντού, η μπάλα θα καταλήξει στην δίχτυα του Τσέλιου για το 0-1.

1-461-A7585

theodoridis834p

Στο 13’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαββούδη, ο Πασχαλίδης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Στο 23’ ο Καρούζος θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά ο Πίτσικος θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 39’ ο Μαντώς θα κλέψει την μπάλα από πλάγια θέση, θα μπει στη περιοχή κάνοντας το σουτ, αλλά ο Τσέλιος θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 45’ ο Αθανασιάδης με ωραίο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή θα γίνει απειλητικός, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος όμως, το Βελβεντό θα κάνει ανάλογη εκκίνηση με αυτή του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, αφού μόλις στο 47ο λεπτό, ο Δούμας με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή, θα κρεμάσει τον Πίτσικο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για το Βελβεντό.

2-461-A7718

toucan834 1

Στο 53’ ο Ευαγγελόπουλος θα βρει σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα καταλήξει λίγο άουτ.

Στο 55ο λεπτό ο Σαββούδης με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή θα σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι, σ’ ένα διάστημα όπου οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί.

Στο 74ο λεπτό όμως, ο διαιτητής Πελετίδης θα δώσει πέναλτι στον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, σε μία φάση όπου πρωταγωνίστησαν οι Τζούτζας και Μαντώς, με τον διαιτητή να δείχνει παράβαση του αμυντικού του Βελβεντού στο τάκλιν που θα κάνει. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πολύ έντονα, θεωρώντας πως δεν υπάρχει κανένα πέναλτι στην φάση.

Τελικά στο 76ο λεπτό και όταν ηρέμησε η κατάσταση, ο Αθανασιάδης ανέλαβε την εκτέλεση, σκοράροντας από την άσπρη βούλα για το 1-2 του ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης μέσα σε πανηγυρισμούς.

Το Βελβεντό όμως είχε και πάλι απάντηση, με την «χρυσή αλλαγή το Δημήτρη Κουτσώνα στο 81ο λεπτό να ισοφαρίζει. Πιο συγκριμένα, ο Τσιφτσιάν θα εκμεταλλευτεί το λάθος του τερματοφύλακα Πίτσικου, και με πλασέ μέσα από την περιοχή θα κάνει το 2-2 για την ομάδα του, με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Μία παράταση που δεν ξεκίνησε τόσο καλά για το Βελβεντό, αφού μόλις στο πρώτο λεπτό (91’), ο Τζούτζας θα ανακόψει με τάκλιν αντεπίθεση του Μαντού, με τον διαιτητή να τον αποβάλλει με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 97’ ο Δούμας θα κάνει το σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ, ενώ στο 101’ ο Πασχαλίδης με σουτ έξω από την περιοχή, θα αναγκάσει τον Πίτσικο σε απόκρουση,

Φτάνοντας στο 117’ ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης θα χάσει μοναδική ευκαιρία, με τον Αθανασιάδη να βγαίνει την αντεπίθεση, κάνοντας δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία, αλλά η μπάλα θα χτυπήσει το κάθετο δοκάρι της εστίας, με το 2-2 να παραμένει.

4-461-A7835

C843

Και εκεί που οι περισσότεροι πίστευαν πως το ματς θα κριθεί στην διαδικασία των πέναλτι, υπολόγιζαν χωρίς τον Τσιφτσιάν, με τον 17χρονο να έχει άλλη άποψη.

Πιο συγκεκριμένα, στο 120’ το Βελβεντό θα κερδίσει ένα πλάγιο άουτ στο όριο της μεγάλης περιοχής, με τον Μέτκο να το εκτελεί με δύναμη μέσα στην περιοχή, όπως εκτέλεσε όλα τα πλάγια της ομάδας του, τα οποία έμοιαζαν με εκτέλεση κόρνερ, δημιουργώντας προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και ο Τσιφτσιάν με ανάποδη κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 για το Βελβεντό, αφού ο Πελετίδης σφύριξε αμέσως την λήξη.

Αυτό που ακολούθησε δεν περιγράφεται, αφού ομάδα και κόσμος γίνανε ένα, με όλους να πανηγυρίζουν έξαλλα, ενώ μάλιστα πολλοί από τους παίχτες πιάνανε τα κεφάλια τους, μη μπορώντας να πιστέψουν αυτό που είχε συμβεί, σε μία «μαγική» στιγμή για το «πράσινο στρατόπεδο».

Στον μεγάλο τελικό, ο οποίος δεν έχει οριστεί ακόμα, το Βελβεντό θα παίξει με τον Εορδαϊκό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βελβεντό: (Κουτσώνας) Τσέλιος, Μέτκο, Πασχαλίδης (106’ Μαλιούσης), Μουλασιώτης, Τζούτζας, Καρούζος Π. (70’ Τσιφτσιάν), Δούμας, Παπαδόπουλος (79’ Θώμογλου), Γούτας, Ευαγγελόπουλος, Σαββούδης (84’ Λαμπρογιώτας)

ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης: (Μαντζώλας) Πίτσικος, Γιαμουρίδης (108’ Φαρμάκης), Ποσινακίδης, Ζιώγας, Σαββίδης, Κυπίρτογλου, Τρούπκος (84’ Καρυπίδης), Μαντώς, Νικολαΐδης, Αθανασιάδης, Σαμαράς (65’  Σαμαράς)

Διαιτητής: Πελετίδης Χρήστος

Α’ Βοηθός: Μπαλιάκας Αλέξανδρος

Β’ Βοηθός: Λαμπριανίδης Δημήτρης