GARDEN 834 2024

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Χ»ορταστική ισοπαλία στο ντέρμπι ανάμεσα σε Μακεδονικό Σιάτιστας και ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης (φωτογραφίες - βίντεο)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το «ντέρμπι» της αγωνιστικής, ανάμεσα σε Μακεδονικό Σιάτιστας και ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Α’ Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Η ομάδα του Μακεδονικού Σιάτιστας προηγήθηκε στο 24’ με τον Σικαλόπουλο, ενώ ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης ισοφάρισε στο 41’ με τον Μπόζιαρη, για το τελικό 1-1, ενώ να τονίσουμε πως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε πέναλτι σε εκτέλεση του Αθανασιάδη.

Σε καλοκαιρινές καιρικές συνθήκες, οι «πράσινοι» υποδέχτηκαν τους «ασπρόμαυρους», μπροστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων, οι οποίοι έδωσαν το παρόν στις κερκίδες.

Η αναμέτρηση ήταν χορταστική, αφού είδαμε δύο γκολ, ένα χαμένο πέναλτι, αρκετές δυνατές μονομαχίες σε όλες τις γραμμές του γηπέδου, με την μπάλα να είναι συνεχώς πάνω κάτω, μας άφησε κάτι παραπάνω από ευχαριστημένους!

1 461A3045

toucan834 1

Ο Μακεδονικός Σιάτιστας ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση, ενώ στη συνέχεια το ματς ισορρόπησε και για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να χάνουν περισσότερες κλασσικές ευκαιρίες στις αντίπαλη εστία, βρίσκοντας τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Γιώργο Γρηγοριάδη σε καλή ημέρα.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Παπουτσίδης με ωραίο σουτ θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 12ο λεπτό ο Καλόγηρος με ξαφνικό σουτ έξω από την περιοχή θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι σε άουτ.

Κόντρα στην ροή του παιχνιδιού, ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης θα κερδίσει πέναλτι στο 18ο λεπτό, με τον Ντούκα να πιάνει την κεφαλιά στον αέρα και τον Παπαδόπουλο να τον χτυπάει με τις γροθιές στο κεφάλι. Από την άσπρη βούλα θα εκτελέσει ο Αθανασιάδης στο 19’, αλλά ο Παπαδόπουλος θα πέσει σωστά, αποκρούοντας το πέναλτι, διορθώνοντας με αυτό τον τρόπο το λάθος του.

Στο 24ο λεπτό, ο Σικαλόπουλος θα παλέψει με τον Γεωργιάδη λίγο κάτω από την μεσαία γραμμή, βγαίνοντας νικητής από την μονομαχία, θα μπει στην περιοχή και με ωραίο πλασέ θα κάνει το 1-0 για την Σιάτιστα, ο 39χρονος «στράικερ»!

1 461A3154

SUVON BANNERS 800x118pix

Στο 34’ μετά από σέντρα του Καρυπίδη, ο Λότσιος θα πιάει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.

Στο 35ο λεπτό ο δραστήριος Δεληζήσης, θα δοκιμάσει το πόδι του έξω από την περιοχή, αλλά ο Γρηγοριάδης θα αποκρούσει την μπάλα.

Έτσι φτάνοντας στο 41ο λεπτό, ο Καρυπίδης με ωραία εκτέλεση κόρνερ, θα στείλει την μπάλα στην «καρδιά» της άμυνας, με τον Μπόζιαρη να πιάνει δυνατή κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τον ΠΑΟΚ Κοίλων.

2 461A3199

PhisioAnalisis 834pix

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 51’, ο Ντούκα θα βρεθεί μέσα στην περιοχή, κάνοντας το σουτ από κοντινή απόσταση, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα περάσει κόρνερ.

Στο 54ο λεπτό, θα χαθεί η μεγαλύτερη ευκαιρία στο παιχνίδι, από πλευράς Σιάτιστας. Πιο συγκεκριμένα, μετά από ωραία κάθετη μπαλιά, ο Σικαλόπουλος θα μπει στην περιοχή, θα κάνει ντρίπλες και προσποιήσεις, θα σουτάρει από πλεονεκτική θέση, αλλά ο Γρηγοριάδης θα αποκρούσει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ, στην απόκρουση του αγώνα!

Στο 72’ ο Παναγιωτης Μπούρτζος θα σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα σε άουτ.

Η τελευταία καλή φάση που είδαμε έγινε στο 86’ για τα Κοίλα, με τον Σταμόπουλο να εκτελεί το κερδισμένο κόρνερ, τον Νταζάνη να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

1 461A3230

theodoridis834p

Το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από τον κύριο Δεληζήση, άφησε ανάμεικτα συναισθήματα, με τον Μακεδονικό Σιάτιστας να δείχνει πως ήθελε κάτι παραπάνω από τον βαθμό της ισοπαλίας, και τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης να φαίνεται ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα.

Έτι αμφότερες οι ομάδες συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας φτάνοντας τους 7 βαθμούς, ενώ την επόμενη αγωνιστική (4η) ο Μακεδονικός Σιάτιστας θα παίξει εκτός έδρας με την Α.Ε. Κοζάνης και ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης θα υποδεχτεί τον Τιτάν Σερβίων.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μακεδονικός Σιάτιστας: (Βόλτσης) Παπαδόπουλος, Σίμος Χ. (82’ Σίμος Β.), Καλόγηρος, Μπατσής Χ., Μπούρτζος Μ., Δεληζήσης (61’ Δούμας), Σικολόπουλος (69’ Τσιούκρας), Αργυρόπουλος, Μπατσής Β., Παπουτσίδης, Μπούρτζος Π.

ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης: (Μαντζώλας) Γρηγοριάδης, Δραγώγιας, Καρυπίδης (46’ Χαραλαμπίδης), Γεωργιάδης, Μπόζιαρης, Κυπίρτογλου, Μαντώς (66’ Σταμόπουλος), Μελιδώνης (91’ Καραϊορδανίδης), Ντούκα (57’ Νταζάνης), Αθανασιάδης, Λίτσιος (57’ Νικολαΐδης)

Διαιτητής: Δεληζήσης Αριστοτέλης

Α’ Βοηθός: Λαμπριανίδης Δημήτρης

Β’ Βοηθός: Κωνσταντινίδης Χρύσανθος

Παρατηρητής: Γράβας Δημήτρης