GARDEN 834 2024

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Σπουδαία» νίκη των Δαναών Κοζάνης επί της Δόξας Βερμίου Πύργων (φωτογραφίες - βίντεο)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Δαναοί Κοζάνης, κερδίζοντας εντός έδρας την Δόξα Βερμίου Πύργων με σκορ 2-1

, το Σάββατο 12 Οκτωβρίου.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α’ Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Στο γήπεδο της Καλαμιάς βρέθηκαν φίλαθλοι και των δύο ομάδων, παρακολουθώντας ένα πολύ ενδιαφέρον ματς, με τις καιρικές συνθήκες να είναι ιδανικές για ποδόσφαιρο.

Στα αγωνιστικά, η Δόξα Βερμίου Πύργων ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας μάλιστα και δύο δοκάρια, αλλά οι Δαναοί Κοζάνης ήταν αυτοί που μπόρεσαν να προηγηθούν (1-0) στο 39ο λεπτό με τον «συνήθη ύποπτο» Σάκη Τσικόπουλο, με τους «πορτοκαλί» να βρίσκουν και δεύτερο γκολ (2-0) στο 56’ με τον Τριαντάφυλλο Μπαλτζή. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 στο 70’ με τον Γιορετσίδη, κάνοντας την αναμέτρηση «ντέρμπι», αλλά το 2-1 έμεινε μέχρι και το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από τον κύριο Κουτσώνα.

Η πρώτη καλή ευκαιρία θα έρθει στο 30ο λεπτό, εκεί όπου η Δόξα θα βγει στην αντεπίθεση με τον Γ. Νίκου, ο οποίος με ωραία συρτή μπαλιά θα βρει τον Χριστοφορίδη, με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο κάθετο δοκάρι.

Στο 33ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γ. Νίκου, ο Σερσέμης θα πιάσει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα για δεύτερη συνεχόμενη φάση θα χτυπήσει στο δοκάρι, αυτή την φορά στο οριζόντιο και έτσι θα χαθεί ακόμα μία σημαντική ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους.

Στο 38’ η μπάλα θα φτάσει στον Χαριτίδη μέσα στην περιοχή, ο οποίος θα κάνει το σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Πάζη.

Και αφού δεν το έβαζε η ομάδα των Πύργων, κόντρα στη ροή του αγώνα θα «χτυπήσουν» οι Δαναοί Κοζάνης. Πιο συγκεκριμένα, στο 39ο λεπτό, ο Λάζαρος Παπαδόπουλος θα πασάρει στον Γκέτσιο, αυτός θα κάνει σέντρα ακριβείας για τον Σάκη Τσικόπουλο, ο οποίος με κοντινή κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Τσιτλαχίδη, για το 1-0 των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, ο προωθημένος Πολυχρονιάδης θα βρεθεί σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, κάνοντας σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας.

Στο 56 λεπτό, ο Δαναοί θα βγουν στην αντεπίθεση, με τον Λάζαρο Παπαδόπουλο να πασάρει στον Τριαντάφυλλο Μπαλτζή, ο οποίος θα μπει στην περιοχή, με ωραίες προσποιήσεις στους αμυντικούς θα φέρει την μπάλα στο δεξί και με σουτ θα γράψει το 2-0 για την ομάδα του

Η Δόξα Βερμίου Πύργων δεν είχε άλλη επιλογή από το να βγει μπροστά και να ρισκάρει, Στο 57’ ο Βλάχου θα προσπαθήσει να απειλήσει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ που θα κάνει θα μπλοκαριστεί από τον Πάζη.

Ο ίδιος παίχτης στο 69ο λεπτό θα μπει στην περιοχή, θα ανατραπεί από ποδοσφαιριστή των Δαναών, κερδίζοντας πέναλτι για την Δόξα. Ο Γιορετσίδης στο 70ο λεπτό θα σκοράρει από την άσπρη βούλα, μειώνοντας σε 2-1, ξανά βάζοντας στο ματς την ομάδα του.

Λίγα λεπτά αργότερα χάθηκε σημαντική ευκαιρία για τους Πύργους να ισοφαρίσουν μετά από «αναμπουμπούλα» στην άμυνα, αλλά η άμυνα των Δαναών έστω και την τελευταία στιγμή έδιωξε τον κίνδυνο.

Από εκεί και πέρα δεν είδαμε κάποια άλλη σημαντική φάση μπροστά στις δύο εστίες, με το παιχνίδι να τελειώνει στο 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.

Έτσι το σύνολο του Θεόφιλου Παπαδόπουλου, με αυτό το «τρίποντο» έφτασε τους 6 βαθμούς ανεβαίνοντας στην 6η θέση, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αγωνιστούν εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης.

Από την άλλη, η ομάδα του κύριου Αραμαδανίδη, έμεινε στην τελευταία θέση με 1 βαθμό και την επόμενη αγωνιστική θα κάνει το ρεπό της. Να τονίσουμε πως μέχρι στιγμής η Δόξα έχει σταθεί άτυχη στα παιχνίδια της, αφού ο 1 βαθμός δεν αντιπροσωπεύει την εικόνα της ομάδας μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που σημαίνει πως πρέπει να γίνει πιο αποτελεσματική στις ευκαιρίες που της παρουσιάζονται.

Οι αρχικές συνθέσεις των ομάδων:

Δαναοί Κοζάνης: (Παπαδόπουλος - Πολύμερος) Παζής, Τζήκας, Πολυχριανιάδης, Ζερβανταρίδης, Παπαδόπουλος Λ., Λαζαριώτης (55’ Παππάς), Μπαλτζής Τρ., Πολύμερος (81’ Μεντεσίδης), Ουσταγιαννίδης (81’ Μπαλτζής Π.), Γκέτσιος, Τσικόπουλος Σ. (93’ Μπελής)

Δόξα Βερμίου Πύργων: (Αραμαδανίδης) Τσιτλαχίδης, Τσιντός, Φερχάτι, Σερσέμης, Τσαγκαλίδης, Βαγκόπουλος, Χριστοφορίδης (81’ Νίκου Ι.), Χαριτίδης, Νίκου Γ. (85’ Βαλαβάνης), Γιορετσίδης, Βλάχου

Διαιτητής: Κουτσώνας

Α’ Βοηθός: Λαμπριανίδης

Β΄ Βοηθός: Γάτσου

Παρατηρητής: Τσαλίδης