musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το «ντέρμπι» κορυφής ανάμεσα σε Κοζάνη και Μακεδονικό Κοζάνης (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Μία σπουδαία νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος πήρε η ομάδα της Κοζάνης, αφού κέρδισε το απόγευμα της Τετάρτης

τον Μακεδονικό Κοζάνης με σκορ 1-0, στο «ντέρμπι» κορυφής ανάμεσα στις δύο ομάδες της πόλης.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Α Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης. Να θυμίσουμε ότι η αρμόδια αρχή της Ε.Π.Σ. το είχε αναβάλει για σήμερα Τετάρτη.

Μπροστά σε αρκετό κόσμο και με την θερμοκρασία σε χαμηλά επίπεδα, η ομάδα της Κοζάνης φιλοξένησε στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης, τον συντοπίτη Μακεδονικό Κοζάνης.

Να τονίσουμε πως πριν την έναρξη του αγώνα, η ομάδα της Κοζάνης βράβευση τον προπονητή του Μακεδονικού Κοζάνης, Τάκη Καραθανάση ως παλιό παίχτης της ομάδας, όπως και τους Ηλία Τσικόπουλο και Νίκο Ζηνόβιο.

Οι δύο ομάδες πριν το παιχνίδι είχαν μεταξύ τους δύο βαθμούς διαφορά, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι μπροστά. Τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι «διψούσαν» για το «τρίποντο» της νίκης, αφού αμφότεροι ήθελαν δική τους την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Αυτή που χαμογέλασε στο τέλος όμως ήταν η Κοζάνη, η οποία μπορεί να μην εντυπωσίασε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, αλλά χάρις στο γκολ που πέτυχε ο Τρομπούκης στο 9ο λεπτό, πήρε μία πολύτιμη νίκη, αφού στόχος της για φέτος είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος και η άνοδος στην Γ Εθνική Κατηγορία.

Από την άλλη ο Μακεδονικός Κοζάνης, άξιζε κάτι περισσότερο από το σημερινό ματς, αφού βγάζοντας πάθος κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε κλασσικές ευκαιρίες για να φύγει είτε με τον βαθμό της ισοπαλίας, είτε και με την νίκη, αλλά η τύχη δεν του έκανε το χατίρι.

Στο πρώτο μέρος η Κοζάνη έδειχνε καλύτερη στην κυκλοφορία της μπάλας και πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι της, δημιουργώντας κάποιες επικίνδυνες φάσεις εκτός από το γκολ που κατάφερε να βάλει, σε αντίθεση με τον Μακεδονικό Κοζάνης, ο οποίος έδειχνε χαμένος  και νωχελικός μέσα στον αγωνιστικό χώρο, απειθώντας σε δύο περιπτώσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως είδαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι, με τον Μακεδονικό Κοζάνης να παίζει κυριολεκτική «μονότερμα» την Κοζάνης, χάνοντας μάλιστα και κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Αντιθέτως, οι παίχτες της Κοζάνης οπισθοχώρησαν και περιορίστηκαν σε παθητικό παιχνίδι, δείχνοντας διάθεση να κρατήσουν απλά το υπέρ τους προβάδισμα. Αξιοσημείωτο πως η ομάδα του κύριου Καπετάνου, δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε μία καλή ευκαιρία μπροστά στην εστία του Ζηνόβιου, στο δεύτερο μέρος.

Με δέκα παίχτες τελείωσε το παιχνίδι ο Μακεδονικός Κοζάνης, με τον Τζούτζα να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλετε από τον κύριο Πανυτσίδη στο 89ο λεπτό.

Ας δούμε το ματς από την αρχή.

Η Κοζάνη μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αφού μόλις στο 9ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση φάουλ  του Τραυλού, ο Σεκκουλίδης θα κάνει γυριστή κεφαλιά, ο Ναθαναηλίδης μια δεύτερη με τον Τρουμπούκη ακριβώς πάνω στη γραμμή να σουτάρει για το 1-0. Στο 13’ ο Ματούλας προσπάθησε να απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Στο 16ο λεπτό, ο Τραυλός θα αναλάβει το κερδισμένο φάουλ της Κοζάνης, με την μπάλα να φτάνει στον Τρομπούλη μετά από «αναμπουμπούλα» στην άμυνα, με τον τελευταίο να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η πάλα δεν θα του κάνει το χατίρι και θα χτυπήσει στο δοκάρι.

Στο 33ο λεπτό, ο Ματούλας με απευθείας εκτέλεση φάουλ θα απειλήσει, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στο 38’ ο Αθανασιάδης μετά από εντυπωσιακή κούρσα από τα δεξιά, θα «σπάσει» την μπάλα μέσα στην περιοχή, με τον Σέχι να γίνεται ο αποδέκτης, αλλά το σουτ που θα εξαπολύσει, θα περάσει άουτ.

Στο 41’ ο Αθανασιάδης με δυνατό σουτ θα απειλήσει, αλλά ο Ζηνόβιος θα αποκρούσει πολύ δύσκολα την  μπάλα, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση το σουτ του Τραυλού θα περάσει άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μακεδονικός Κοζάνης έπαιξε με περισσότερο πάθος και μυαλό, κλείνοντας την Κοζάνη στα καρέ της. Στο 66ο λεπτό, ο η μπάλα θα φτάσει στο Ματούλα, ο οποίος θα κάνει το σουτ, αλλά ο Σεκκουλίδης θα διώξει σωτήρια την μπάκα, λίγο πιο μπροστά από την γραμμή του τέρματος. Ενώ η πίεση συνεχιζότανε, ο Λέκα με σουτ στην κίνηση στο 79ο λεπτό, θα υποχρεώσει τον Μαργαρίτη σε μία μεγάλη απόκρουση, ενώ είχε και σώματα μπροστά του.

Στο 93’ ο Μακεδονικός Κοζάνης κέρδισε φάουλ, με όλη την ομάδα να ανεβαίνει στην αντίπαλη περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ματούλας, με τον Τσικόπουλο να πιάνει γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Μαργαρίτης έχοντας σωστή τοποθέτηση θα μπλοκάρει την μπάλα.

Το τελευταίο «σφύριγμα» της λήξης από τον κύριο Πανυτσίδη, θα δώσει ένα πολύτιμο «τρίποντο» στην ομάδα της Κοζάνης, η οποία θα φτάσει τους 27 βαθμούς και θα βρεθεί πάλι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει σε εκτός έδρας αναμέτρηση την Α.Ε. Κοζάνης. Από την άλλη ο Μακεδονικός μπορεί να μην κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, αλλά σίγουρα ο κύριος Καραθανάσης έμεινε ικανοποιημένος από την προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίχτες του μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Φ.Σ. Κοζάνη: (Καπετάνος Κ.) Μαργαρίτης, Τρομπούκης (64’ Χαζτηνίκου α.α.), Μωυσιάδης, Σεκκουλίδης, Σαββίδης, Ναθαναηλίδης (55’ Τζερεμές), Μπαλίτσας, Σέχι (46’ Χατζής), Αθανασιάδης, Δούμας, Τραυλός (65’  Αποστολίδης)

Μακεδονικός Κοζάνης: (Καραθανάσης Τ.) Ζηνόβιος Σ., Γοδενόπουλος, Τσικόπουλος, Χατζηζήσης, Τρομπούκης (87’ Καζαντζίδης α.α), Ζηνόβιος, Ματούλας, Τζούτζας, Λέκα, Δούμας (46’ Βατζήκας), Μουρατίδης (46’ Γκλιάνας)

Διαιτητής: Πανυτσίδης

Βοηθοί: Τζιουβάρας | Μπαλιάκας

Παρατηρητής: Χατζηπαυλίδης

Γιατρός: Καρυπίδης