garden hall banner1

musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Νίκησε τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης και παρέμεινε στην κορυφή ο Μακεδονικός Σιάτιστας (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την εντός έδρας νίκη με σκορ 2-0 πήρε ο Μακεδονικός Σιάτιστας κόντρα στον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, το Σάββατο 14 Ιανουαρίου.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Α' Τοπικού Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Μπροστά σε λίγους φιλάθλους και των δύο ομάδων, οι οποίοι αψήφησαν το κρύο, ο Μακεδονικός Σιάτιστας φιλοξένησε στην έδρα του τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης, νικώντας τον με 2-0, χάρις σε γκολ που πέτυχαν οι Ραφαηλίδης και Χρήστος Μπατσής.

Από τη μία πλευρά, οι παίχτες του κύριου Παρασκευά είχαν την κατοχή της μπάλας μέσα στον αγωνιστικό χώρο, όπως και την πρωτοβουλία των κινήσεων, χάνοντας αρκετές κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, είτε γιατί δεν είχαν καλό στόχο είτε γιατί βρήκαν απέναντί τους το νεαρό Χαραλαμπίδη σε πολύ καλή μέρα, με το τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων, να σώζει σε αρκετές περιπτώσεις την ομάδα του. Παρόλα αυτά, ο Μακεδονικός Σιάτιστας βρήκε τον τρόπο να «ξεκλειδώσει» την άμυνα του ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης σε δύο περιπτώσεις, παίρνοντας ακόμα ένα «τρίποντο». Να τονίσουμε πως έλειψαν οι αδερφοί Τσικόπουλοι, λόγω τραυματισμών.

SUVON BANNERS 800x118pix

Από την άλλη πλευρά, οι παίχτες του κύριου Μαντζόλα στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσαν να κάνουν σχεδόν τίποτα μεσοεπιθετικά, αφού υπήρχε θέμα κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής, εκεί όπου δεν είχαν δημιουργία αλλά και υπομονή να κρατήσουν την μπάλα. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ασπρόμαυροι» παρουσιάστηκαν καλύτεροι, προσπαθώντας να γίνουν  περισσότερο επιθετικοί στο παιχνίδι τους, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Στο 7ο λεπτό, ο Παπουτσίδης μετά από ατομική προσπάθεια από τα αριστερά, θα μπει στην περιοχή, εκεί όπου θα κάνει το σουτ αλλά ο Χαραλαμπίδης θα αποκρούσει την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 10’ μετά από σέντρα του Παπουτσίδη, η μπάλα θα φτάσει στον Αποστόλου, ο οποίος από κοντινή απόσταση θα σουτάρει, αλλά η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό, καταλήγοντας κόρνερ.

Στο 21ο λεπτό, μετά από σέντρα του Αποστόλου, ο Καρακουλάκης με σουτ στην κίνηση από κοντινή απόσταση θα στείλει την μπάλα λίγο άουτ.

Στο 23’ ο δραστήριος Αποστόλου θα σεντράρει, ο Τσιούκρας θα κάνει το σουτ από κοντά, αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

THEODORIDIS1

Στο 25ο Καραγιάννης θα απειλήσει με σέντρα σουτ, αλλά ο Χαραλαμπίδης με ωραία εκτίναξη θα αποκρούσει την μπάλα, στέλνοντάς την σε κόρνερ.

Στο 31ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης θα κάνει την πρώτη του καλή φάση, με την μπάλα να στρώνεται στον Οικονόμου, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έξω από την μεγάλη περιοχή, θα αναγκάσει τον Γρηγοριάδη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 37’ ο Ραφαηλίδης με σουτ στην κίνηση από διαγώνια θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή θα απειλήσει, αλλά ο Χαραλαμπίδης θα μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

Έτσι, φτάνοντας στο 38ο λεπτό, ο Ραφαηλίδης θα σεντράρει από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, εκεί όπου οι αμυντικοί και ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης δεν θα συνεννοηθούν καλά, αφού κανένας τους δεν θα πάει πάνω στην μπάλα, η οποία κατέληξε στην γωνία της εστίας, με τον Ραφαηλίδη να λύνει τον «γόρδιο δεσμό» για τον Μακεδονικό Σιάτιστας, κάνοντας το 1-0.

zervantaridis banner 3

Στο δεύτερο μέρος η πρώτη απειλή θα έρθει στο 59’ από τους φιλοξενούμενους, με τον Καλατσανά που πέρασε ως αλλαγή να κάνει ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 64ο λεπτό θα χαθεί διπλή ευκαιρία για τον Μακεδονικό Σιάτιστας. Πιο συγκεκριμένα, μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Αποστόλου, ο νεαρός Καρακουλάκης θα βγει σε τετ α τετ, αλλά το σουτ που θα κάνει θα αποκρουστεί με τα πόδια από τον Χαραλαμπίδη, με τον ίδιο παίχτη να ξανά παίρνει την μπάλα, κάνοντας και δεύτερο συνεχόμενο σουτ, αλλά ο Χαραλαμπίδης και πάλι με τα πόδια θα πει «όχι», σώζοντας τον ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης σε δύο περιπτώσεις.

Στο 66’ και πάλι από σέντρα του Αποστόλου, ο οποίος ήταν ασταμάτητος, ο Γεωργάκας θα πιάσει σουτ την κίνηση από το ύψος του πέναλτι, βλέποντας την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 71ο λεπτό ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, με τον Γιαμουρίδη μετά από πανέμορφη ατομική προσπάθεια να κάνει δυνατό ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Γρηγοριάδη έχοντας σωστή θέση θα αποκρούσει την μπάλα σωτήρια.

Έτσι στο 73ο λεπτό, μετά από σέντρα του Παπουτσίδη, ο Χρήστος Μπατσής που είχε περάσει ως αλλαγή δέκα λεπτά νωρίτερα, με δυνατό σουτ στην κίνηση θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Χαραλαμπίδη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 για τον Μακεδονικό Σιάτιστας, μέσα σε πανηγυρισμούς.

Από εκεί και πέρα δεν είδαμε κάποια άλλη καλή ευκαιρία μπροστά στις δύο εστίες, με το τελικό σφύριγμα της λήξης από τον κύριο Γεωργιάδη, να βρίσκει νικητές τους γηπεδούχους,

Με αυτό το «τρίποντο» ο Μακεδονικός Σιάτιστας έφτασε τους 33 βαθμούς, οδηγώντας την κούρσα του πρωταθλήματος, έχοντας σε απόσταση «αναπνοής» με 32 βαθμούς του Εορδαϊκό Πτολεμαΐδας. Την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει σε εκτός έδρας αναμέτρηση τον Αλιάκμων  Αιανής.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ Κοίλων Κοζάνης παρέμεινε στους 24 βαθμούς, υποχωρώντας στην 4η θέση, αφού τον προσπέρασε η ομάδα του Βελβεντού. Την επόμενη αγωνιστική, φιλοξενεί στο Λιάπειο τον Μακεδονικό Κοζάνης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ: (Παρασκευάς) Γρηγοριάδης, Κατσίρης, Ραφαηλίδης, Ζερβανταρίδης, Μπούρτζος, Τσιούκρας, Καραγιάννης (63’ Μπατσής Χ.), Γεωργάκας, Αποστόλου (91’ Σίλλιος), Παπουτσίδης Α. (83’ Παπουτσίδης Χ.), Καρακουλάκης (91’ Ζαγκουντίνος)

ΠΑΟΚ ΚΟΙΛΩΝ ΚΟΖΑΝΗΣ: (Μαντζώλας) Χαραλαμπίδης, Ζιώγας, Κικίδης, Γιαμουρίδης (86’ Σπυριδόπουλος), Σαββίδης, Κυπίρτογλου, Νικολαΐδης (79’ Καλημέρης), Αθανασιάδης, Οικονόμου (46’ Καλατσανάς), Μηλιδώνης (57’ Σαμαράς), Σαλονικίδης (57’ Ντόλιας)

Διαιτητής: Γεωργιάδης

Βοηθοί: Τζιαμπάζης | Τυριακίδου

Γιατρός: Καρυπίδης

Παρατηρητής: Γραβας