musicart834pix

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

«Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα σε Κοζάνη και Μακεδονικό Φούφα (φωτογραφίες)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Την εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-0 πανηγύρισε η ομάδα της Κοζάνης το απόγευμα της Κυριακής (15-01-23), απέναντι στον Μακεδονικό Φούφα.

Το παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Γ' Εθνικής Κατηγορίας.

Για τυς φιλοξενούμενους, το σκορ άνοιξε (0-1) ο Αποστολίδης στο 19ο λεπτό, ενώ το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Γιαλαμίδης στο 84’.

Μπροστά σε φιλάθλους και των δύο ομάδων, ο Μακεδονικός Φούφα φιλοξένησε την πρωτοπόρο Κοζάνη, σε μία ηλιόλουστη ημέρα, παρά το κρύο.

Από τη μία πλευρά η ομάδα του κύριου Κατακαλίδη κυνηγούσε ένα θετικό αποτέλεσμα, ενώ οι παίχτες του κύριου Μπαδήμα ήθελαν μόνο τη νίκη, ενόψει της συνέχειας.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν μέτριο ποιοτικά, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν περισσότερες τελικές προσπάθειες μπροστά στην αντίπαλη εστία, χωρίς ωστόσο να εντυπωσιάσουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κρατώντας κυρίως το «τρίποντο».

Στο ματς είδαμε πολλές μονομαχίες σε όλες τις γραμμές του γηπέδου, ενώ δεν έλειψαν και κάποιες στιγμές οι αψιμαχίες μεταξύ των παιχτών, με την δύναμη να είναι το κύριο χαρακτηριστικό του «ντέρμπι».

Ο Μακεδονικός Φούφα ήταν η ομάδα που μόλις στο 2ο λεπτό απείλησε με σου του Ρέλκα μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 10’ ο Νιάσσε θα κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά ο Δημητριάδης θα μπλοκάρει την μπάλα.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (11’), θα χαθεί μεγάλη ευκαιρία για την Κοζάνη, με τον Πάνο να μπαίνει από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, εκεί όπου θα κάνει το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ.

Έτσι φτάνοντας στο 19ο λεπτό, ο Αποστολίδης μετά από κούρσα και ενώ τον πίεζαν δύο αμυντικοί, θα καταφέρει να μπει στην περιοχή, εκεί όπου με δυνατό σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του  Δημητριάδη, πετυχαίνοντας ένα πολύ δύσκολο γκολ, γράφοντας το 1-0 για την Κοζάνη.

Στο επόμενο λεπτό (20’), ο Ίσακσον θα μπει στην περιοχή κάνοντας το σουτ, αλλά ο Δημητριάδης θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 25’ ο Μωυσιάδης θα απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή για τον Μακεδονικό Φούφα, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

Στο 33ο λεπτό και μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάνου, ο προωθημένος Γιαλαμίδης θα κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ.

Στο 44’ θα γίνει η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, με τον Ίσακσον να κάνει το σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό, ο Νιάσσε με σουτ στην κίνηση θα αναγκάσει τον Δημητριάδη να μπλοκάρει σταθερά την μπάλα.

Στο 52’ ο Βασσάκης για τους γηπεδούχους θα κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Καραγκιόζη να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Στο 58ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πάνου, ο Κανούλας θα σηκωθεί ψηλότερα όλων, κάνοντας την κεφαλιά, αλλά η μπάκα θα περάσει ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Από εκεί και πέρα ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, βλέποντας μόνο δυνατές μονομαχίες στην μεσαία γραμμή, χωρίς να μπορεί κάποια από τις δύο ομάδες να κάνει το κάτι παραπάνω στην επιθετική της γραμμή.

Έτσι, στο 84ο λεπτό, ο Πάνος θα εκτελέσει ακόμα ένα φάουλ της Κοζάνης, με τον Γιαλαμίδη με προβολή να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0 για την Κοζάνη, τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη.

Στο 89ο λεπτό ο Χάιτας μετά απευθείας εκτέλεση φάουλ, θα δει τον Καραγκιόζη να εκτινάσσετε, αποκρούοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Η τελευταία καλή φάση της αναμέτρησης ανήκει στον  Φούφα, με τον Παπά στο 90ο λεπτό να κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Να τονίσουε πως στο 58ο λεπτό, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Πάρης Μπακάλης για την ομάδα της Κοζάνης, επιστρέφοντας σε επίσημο παιχνίδι, σχεδόν δύο μήνες μετά τον τραυματισμό του.

Με αυτό το «τρίποντο» η Κοζάνης έφτασε τους 23 βαθμούς και συνεχίζει αήττητη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, τέσσερις βαθμούς μπροστά από τον Πιερικό. Την επόμενη αγωνιστική, συναντιούνται οι δυο τους, σ’ ένα «ντέτμπι» όπου μπορεί να κρίνει πολλά για την συνέχεια.

Από την άλλη ο Μακεδονικός Φούφα παρέμεινε στους 11 βαθμούς και την 8η θέση, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα ταξιδέψει στην Χαλκιδική για να αντιμετωπίσει τον Α.Ο. Χανιώτης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΦΟΥΦΑ: (Κατακαλίδης) Δημητριάδης, Καρασιούνας, Μωυσιάδης (85’ Παπάς), Σεκουλίδης, Σερσέμης, Ρέλκας, Θεοδουλίδης (87’ Μεντεκίδης), Ηλιάδης (74’ Μητσόπουλος), Καλογιαννίδης (46’ Σπανδωνίδης), Βασσάκης, Χάιτας

Φ.Σ. ΚΟΖΑΝΗ: (Μπαδήμας) Καραγκιόζης, Πάνος, Νιάσσε, Πιριτζάους, Γιαλαμίδης,  Παπαδόπουλος, Παπαργυρίου, Ίσακσον (68’ Μπίντσης), Κανούλας (76’ Βοριαζίδης), Αποστολίδης, Καραγιάννης (58’ Μπακάλης)