asepop 2021 a

artinhouse2

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα

noisi1

Νίκη ψυχολογίας για την Κοζάνη κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας στην «πρεμιέρα» των Play Out (φωτογραφίες - βίντεο)

κοζάνη, ειδήσεις, νέα, Πτολεμαΐδα Μία πολύ σημαντική νίκη τόσο βαθμολογικής όσο και ψυχολογικής σημασίας πήρε η ομάδα της Κοζάνης επί της Αναγέννησης Καρδίτσας με σκορ 1-0

, χάρις στο εντυπωσιακό απευθείας φάουλ του Γιάκου, στην πρεμιέρα των Play Out της Super League 2, στον Βόρειο όμιλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» αφιέρωσαν τη νίκη στον συμπαίχτη τους Νίκο Κοροβέση, ο οποίος υποβλήθηκε σε επέμβαση στον τετρακέφαλο και πλέον αναρρώνει.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε ένα μέτριο παιχνίδι, με την Κοζάνη να πατάει καλύτερα μέσα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και κάποιες φάσεις για να ανοίξει το σκορ, σε αντίθεση με το δεύτερο μέρος, εκεί όπου η Αναγέννηση Καρδίτσας «σφυροκόπησε» την άμυνα των γηπεδούχων, χάνοντας ευκαιρίες στην εστία της Κοζάνης, αλλά ο τερματοφύλακας Τάσος Καραγκιόζης «αρνήθηκε» να δεχτεί κάποιο γκολ, αφού με τις σωτήριες επεμβάσεις του, κράτησε μέσα στο ματς την Κοζάνη, η οποία στο 87ο λεπτό «έκλεψε» το «τρίποντο» της νίκης με λυτρωτή των Γιάκο.

1-461-A8450

PhisioAnalisis 834pix

Το σύνολο του κύριου Διγκόζη μπορεί να μην παρουσιάστηκε όπως έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει πλέον, αφού στο σημείο που έχει φτάσει το πρωτάθλημα, μετράνε μόνο τα αποτελέσματα και όχι τόσο η εμφάνιση.

Πλέον η Κοζάνη κοιτάζει μπροστά με περισσότερη αισιοδοξία, ενώ την επόμενη αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ηρακλή.

Η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 11ο λεπτό για την Κοζάνη, με τον Γραμμένο να σουτάρει από πλάγια θέση έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο δοκάρι.

Στο 21’ ο Βερνάρδος θα σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά ο Καραγκιόζης θα αποκρούσει την μπάλα.

Στο 28’ ο Μαξίμοβιτς θα απειλήσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.

3-461-A8611

theodoridis834p

Στο 40’ ο Σιατραβάνης θα σουτάρει στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ, με αυτή να είναι και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Αναγέννηση Καρδίτσας θα μπει φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο, με την πρώτη φάση να γίνεται στο 60’, εκεί όπου ο Κέρθι σούταρε εκτός περιοχής με τον Καραγκιόζη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 62’ο Κορέλας θα πιάσει σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ.

Στο 65’ ο Βερνάρδος θα σουτάρει από διαγώνια θέση, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 68’ ο Σταμόπουλος θα σουτάρει δυνατά, με τον Καραγκιόζη να αποκρούει εντυπωσιακά.

2-461-A8486

SUVON BANNERS 800x118pix

Στο 70’ θα έρθει ακόμα ένα σουτ, αυτή τη φορά από τον Μπούζα, αλλά ο Καραγκιόζης θα αποκρούσει και πάλι.

Στο 74’ θα έρθει ένα σουτ από τον Μαξίμοβιτς, στην πρώτη φάση της Κοζανης στο δεύτερο μέρος, αλλά ο Γκέκας θα αποκρούσει την μπάλα.

Έτσι, φτάνοντας στο 87ο λεπτό, η Κοζάνη θα κερδίσει φάουλ σε καλό σημείο, με τον Γιάκο να αναλαμβάνει την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα στο «γάμα» της εστίας, σημειώνοντας ένα πανέμορφο γκολ, κάνοντας το 1-0 για την Κοζάνη, με τους παίχτες να γίνονται ένα κουβάρι και τον ίδιο να μην πανηγυρίζει, αφού έχει περάσει από την Καρδίτσα και ήταν ένας από τους αγαπημένους παίχτες, με τον κόσμο να τον χειροκροτεί.